2016 2018
HOME | YEARS | RACES | STANDINGS | RULES
Monday, September 4, 2017
Event 9 Event 10

Victory 10k
Event 11
Winners (Event 10)
Overall (59)
Men (44) Women (15)
1 Eric Loeffler 0:30:47 1 Lisa Baumert 0:36:54
2 Daniel Strike 0:34:14 2 Kari Campeau 0:37:46
3 Jeremy Reichenberger 0:34:20 3 Melissa Agnew 0:38:05
4 Doron Clark 0:34:49 4 Melissa Gacek 0:38:30
5 Robert Economy 0:35:41 5 Claire McComb 0:43:07
6 John VanDanacker 0:36:11 6 Danielle Gordanier 0:43:15
Age divisions
M18-34 Jeremy Reichenberger 0:34:20 W18-34 Lisa Baumert 0:36:54
M35-39 Doron Clark 0:34:49 W35-39 Nissa Larson 0:49:55
M40-44 Eric Loeffler 0:30:47 W40-44 Melissa Gacek 0:38:30
M45-49 Daniel Strike 0:34:14 W45-49 Danielle Gordanier 0:43:15
M50-54 Robert Economy 0:35:41 W50-54 Lisa Hines 0:47:07
M55-59 Kirt Goetzke 0:39:31 W55-59   
M60-64 William Reinfeld 0:44:27 W60-64 Andriette Wickstrom 0:45:12
M65-69 Dennis Jordan 0:43:24 W65-69 Gloria Jansen 0:52:51
M70-74 Jim Graupner 0:47:49 W70-74 Rosemary Harnly 1:07:58
M75-79 Phil Erickson 0:54:52 W75-79 Sandra Dalquist 0:59:21
M80-84 Darrell Christensen 0:58:52 W80-84 Dorothy Marden 1:25:17
2017 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M40 Eric Loeffler 40 Minneapolis, MN 1000 0:30:47 [35:30] 0:30:47 4:57.2 90.03%
2 M45 Daniel Strike 47 North Oaks, MN 983 0:34:14 [37:30] 0:34:14 5:30.5 85.6%
3 MOp Jeremy Reichenberger 26 Minneapolis, MN 966 0:34:20 [32:45] 0:34:19 5:31.3 77.85%
4 M35 Doron Clark 39 Minneapolis, MN 949 0:34:49 [34:00] 0:34:49 5:36.2 79.04%
5 M50 Robert Economy 53 Victoria, MN 932 0:35:41 [40:00] 0:35:40 5:44.4 86.41%
6 M50 John VanDanacker 55 Rockford, MN 915 0:36:11 [43:45] 0:36:10 5:49.2 86.71%
7 M35 Nathan Campeau 38 Minneapolis, MN 898 0:36:21 [34:00] 0:36:21 5:51.0 75.24%
8 WOp Lisa Baumert 30 Minneapolis, MN 881 0:36:54 [38:30] 0:36:54 5:56.3 82.2%
9 M50 Allan Bohlke 53 Woodbury, MN 864 0:37:29 [40:00] 0:37:28 6:01.7 82.26%
10 WOp Kari Campeau 28 Minneapolis, MN 847 0:37:46 [38:30] 0:37:44 6:04.3 80.39%
11 WOp Melissa Agnew 26 Apple Valley, MN 831 0:38:05 [38:30] 0:38:04 6:07.5 79.68%
12 M35 Blair Hull 36 Minneapolis, MN 814 0:38:17 [34:00] 0:38:15 6:09.3 70.77%
13 MOp James Rinek 29 Edina, MN 797 0:38:24 [32:45] 0:38:22 6:10.4 69.64%
14 W40 Melissa Gacek 41 Saint Paul, MN 780 0:38:30 [43:45] 0:38:30 6:11.7 81.63%
15 M45 Emmanuel Todorov 49 Eagan, MN 763 0:38:51 [37:30] 0:38:50 6:14.9 76.72%
16 M45 Omar Awad 49 Shoreview, MN 746 0:39:06 [37:30] 0:39:04 6:17.2 76.26%
17 M40 Jason Chrudimsky 40 Minneapolis, MN 729 0:39:22 [35:30] 0:39:21 6:19.9 70.43%
18 M55 Kirt Goetzke 56 Plymouth, MN 712 0:39:31 [43:45] 0:39:27 6:20.9 80.2%
19 M50 Brian Dixon 55 Corcoran, MN 695 0:40:59 [43:45] 0:40:56 6:35.2 76.62%
20 M45 Scott Reuterfeldt 45 Hopkins, MN 678 0:41:06 [37:30] 0:41:05 6:36.7 70.17%
21 M45 Gerald Butler 46 Lakeville, MN 661 0:41:23 [37:30] 0:41:21 6:39.2 70.29%
22 WOp Claire McComb 25 Eden Prairie, MN 644 0:43:07 [38:30] 0:43:04 6:55.8 70.43%
23 M45 Tom Ruen 49 Columbia Heights, MN 627 0:43:14 [37:30] 0:43:11 6:56.9 68.99%
24 W45 Danielle Gordanier 46 St Paul, MN 610 0:43:15 [47:45] 0:43:10 6:56.8 75.89%
25 M65 Dennis Jordan 66 Roseville, MN 593 0:43:24 [58:00] 0:43:21 6:58.6 80.08%
26 WOp Natalie Conrad 28 Brooklyn Park, MN 576 0:43:37 [38:30] 0:43:29 6:59.8 69.76%
27 M60 William Reinfeld 63 Champlin, MN 559 0:44:27 [48:30] 0:44:18 7:07.7 76.14%
28 M35 Kristopher Gerber 40 Minneapolis, MN 542 0:44:51 [35:30] 0:44:41 7:11.4 62.02%
29 M50 John Falvey 51 LaKe City, MN 525 0:45:00 [40:00] 0:44:52 7:13.2 67.53%
30 W40 Annie Melek 45 Shakopee, MN 508 0:45:06 [47:45] 0:45:01 7:14.6 72.07%
31 W60 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake, IA 492 0:45:12 [1:08:30] 0:45:09 7:15.9 88.52%
32 M65 John Naslund 67 bloomington, MN 475 0:46:25 [58:00] 0:46:21 7:27.5 75.63%
33 W50 Lisa Hines 54 Waite Park, MN 458 0:47:07 [52:00] 0:47:07 7:34.9 76.37%
34 M40 Chris Thorson 41 Prineton, MN 441 0:47:34 [35:30] 0:47:24 7:37.7 58.92%
35 M60 Mark LeDuc 62 Coon Rapids, MN 424 0:47:38 [48:30] 0:47:33 7:39.1 70.28%
36 M40 Todd Collette 45 Northfield, MN 407 0:47:39 [37:30] 0:47:28 7:38.3 60.74%
37 M40 Tim Peterson 44 Minneapolis, MN 390 0:47:43 [35:30] 0:47:34 7:39.3 60.12%
38 M70 Jim Graupner 72 Lake Elmo, MN 373 0:47:49 [1:30:00] 0:47:45 7:41.0 77.59%
39 M50 Jeff Ernste 50 Savage, MN 356 0:48:14 [40:00] 0:48:02 7:43.8 62.54%
40 M60 Mike Connolly 63 Shoreview, MN 339 0:48:37 [48:30] 0:48:32 7:48.6 69.5%
41 M65 Michael Mann 68 Minneapolis, MN 322 0:48:59 [58:00] 0:48:54 7:52.1 72.39%
42 M40 Mike Nixon 44 Maple Plain, MN 305 0:49:35 [35:30] 0:49:30 7:57.9 57.77%
43 W35 Nissa Larson 39 golden valley, MN 288 0:49:55 [41:30] 0:49:51 8:01.3 62.29%
44 M50 Tony Quernemoen 54 Robbinsdale, MN 271 0:50:56 [40:00] 0:50:44 8:09.8 61.28%
45 M65 Eric Peterson 69 Minneapolis, MN 254 0:52:13 [58:00] 0:52:09 8:23.5 68.57%
46 W65 Gloria Jansen 70 Wbl, MN 237 0:52:51 [1:40:00] 0:52:46 8:29.5 85.16%
47 M65 Greg Gaffaney 66 Victoria st s, MN 220 0:52:56 [58:00] 0:52:52 8:30.4 65.67%
48 M75 Phil Erickson 76 St Paul, MN 203 0:54:52 [1:40:00] 0:54:37 8:47.3 72.23%
49 M75 Lee Stauffacher 76 Mounds View, MN 186 0:57:58 [1:40:00] 0:57:49 9:18.2 68.24%
50 M65 Patrick Ryan 69 2710 East Hwy 13, MN 169 0:58:51 [58:00] 0:58:36 9:25.8 61.02%
51 M80 Darrell Christensen 80 bloomington, MN 153 0:58:52 [1:40:00] 0:58:39 9:26.3 73.14%
52 M75 Harvey Johnson 76 North Branch, MN 136 0:59:15 [1:40:00] 0:59:09 9:31.1 66.7%
53 W75 Sandra Dalquist 76 Rochester, MN 119 0:59:21 [1:40:00] 0:59:18 9:32.6 83.58%
54 M60 Howard Ojalvo 64 Shoreview, MN 102 1:00:00 [48:30] 1:00:00 9:39.3 56.75%
55 M70 Norm Purrington 74 Lake Elmo, MN 85 1:02:00 [1:30:00] 1:02:00 9:58.6 61.52%
56 M65 Don Soule 67 Rosemount, MN 68 1:04:00 [58:00] 1:03:00 10:08.3 55.65%
57 W70 Rosemary Harnly 71 Red Wing, MN 51 1:07:58 [1:40:00] 1:07:55 10:55.8 67.21%
58 M75 Don Wright 76 Stillwater, MN 34 1:17:00 [1:40:00] 1:16:00 12:13.8 51.91%
59 W80 Dorothy Marden 80 Minneapolis, MN 17 1:25:17 [1:40:00] 1:25:04 13:41.4 62.77%
2017 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M40 Eric Loeffler 40 Minneapolis, MN 1000 0:30:47 [35:30] 0:30:47 4:57.2 90.03%
2 M45 Daniel Strike 47 North Oaks, MN 983 0:34:14 [37:30] 0:34:14 5:30.5 85.6%
3 MOp Jeremy Reichenberger 26 Minneapolis, MN 966 0:34:20 [32:45] 0:34:19 5:31.3 77.85%
4 M35 Doron Clark 39 Minneapolis, MN 949 0:34:49 [34:00] 0:34:49 5:36.2 79.04%
5 M50 Robert Economy 53 Victoria, MN 932 0:35:41 [40:00] 0:35:40 5:44.4 86.41%
6 M50 John VanDanacker 55 Rockford, MN 915 0:36:11 [43:45] 0:36:10 5:49.2 86.71%
7 M35 Nathan Campeau 38 Minneapolis, MN 898 0:36:21 [34:00] 0:36:21 5:51.0 75.24%
8 M50 Allan Bohlke 53 Woodbury, MN 864 0:37:29 [40:00] 0:37:28 6:01.7 82.26%
9 M35 Blair Hull 36 Minneapolis, MN 814 0:38:17 [34:00] 0:38:15 6:09.3 70.77%
10 MOp James Rinek 29 Edina, MN 797 0:38:24 [32:45] 0:38:22 6:10.4 69.64%
11 M45 Emmanuel Todorov 49 Eagan, MN 763 0:38:51 [37:30] 0:38:50 6:14.9 76.72%
12 M45 Omar Awad 49 Shoreview, MN 746 0:39:06 [37:30] 0:39:04 6:17.2 76.26%
13 M40 Jason Chrudimsky 40 Minneapolis, MN 729 0:39:22 [35:30] 0:39:21 6:19.9 70.43%
14 M55 Kirt Goetzke 56 Plymouth, MN 712 0:39:31 [43:45] 0:39:27 6:20.9 80.2%
15 M50 Brian Dixon 55 Corcoran, MN 695 0:40:59 [43:45] 0:40:56 6:35.2 76.62%
16 M45 Scott Reuterfeldt 45 Hopkins, MN 678 0:41:06 [37:30] 0:41:05 6:36.7 70.17%
17 M45 Gerald Butler 46 Lakeville, MN 661 0:41:23 [37:30] 0:41:21 6:39.2 70.29%
18 M45 Tom Ruen 49 Columbia Heights, MN 627 0:43:14 [37:30] 0:43:11 6:56.9 68.99%
19 M65 Dennis Jordan 66 Roseville, MN 593 0:43:24 [58:00] 0:43:21 6:58.6 80.08%
20 M60 William Reinfeld 63 Champlin, MN 559 0:44:27 [48:30] 0:44:18 7:07.7 76.14%
21 M35 Kristopher Gerber 40 Minneapolis, MN 542 0:44:51 [35:30] 0:44:41 7:11.4 62.02%
22 M50 John Falvey 51 LaKe City, MN 525 0:45:00 [40:00] 0:44:52 7:13.2 67.53%
23 M65 John Naslund 67 bloomington, MN 475 0:46:25 [58:00] 0:46:21 7:27.5 75.63%
24 M40 Chris Thorson 41 Prineton, MN 441 0:47:34 [35:30] 0:47:24 7:37.7 58.92%
25 M60 Mark LeDuc 62 Coon Rapids, MN 424 0:47:38 [48:30] 0:47:33 7:39.1 70.28%
26 M40 Todd Collette 45 Northfield, MN 407 0:47:39 [37:30] 0:47:28 7:38.3 60.74%
27 M40 Tim Peterson 44 Minneapolis, MN 390 0:47:43 [35:30] 0:47:34 7:39.3 60.12%
28 M70 Jim Graupner 72 Lake Elmo, MN 373 0:47:49 [1:30:00] 0:47:45 7:41.0 77.59%
29 M50 Jeff Ernste 50 Savage, MN 356 0:48:14 [40:00] 0:48:02 7:43.8 62.54%
30 M60 Mike Connolly 63 Shoreview, MN 339 0:48:37 [48:30] 0:48:32 7:48.6 69.5%
31 M65 Michael Mann 68 Minneapolis, MN 322 0:48:59 [58:00] 0:48:54 7:52.1 72.39%
32 M40 Mike Nixon 44 Maple Plain, MN 305 0:49:35 [35:30] 0:49:30 7:57.9 57.77%
33 M50 Tony Quernemoen 54 Robbinsdale, MN 271 0:50:56 [40:00] 0:50:44 8:09.8 61.28%
34 M65 Eric Peterson 69 Minneapolis, MN 254 0:52:13 [58:00] 0:52:09 8:23.5 68.57%
35 M65 Greg Gaffaney 66 Victoria st s, MN 220 0:52:56 [58:00] 0:52:52 8:30.4 65.67%
36 M75 Phil Erickson 76 St Paul, MN 203 0:54:52 [1:40:00] 0:54:37 8:47.3 72.23%
37 M75 Lee Stauffacher 76 Mounds View, MN 186 0:57:58 [1:40:00] 0:57:49 9:18.2 68.24%
38 M65 Patrick Ryan 69 2710 East Hwy 13, MN 169 0:58:51 [58:00] 0:58:36 9:25.8 61.02%
39 M80 Darrell Christensen 80 bloomington, MN 153 0:58:52 [1:40:00] 0:58:39 9:26.3 73.14%
40 M75 Harvey Johnson 76 North Branch, MN 136 0:59:15 [1:40:00] 0:59:09 9:31.1 66.7%
41 M60 Howard Ojalvo 64 Shoreview, MN 102 1:00:00 [48:30] 1:00:00 9:39.3 56.75%
42 M70 Norm Purrington 74 Lake Elmo, MN 85 1:02:00 [1:30:00] 1:02:00 9:58.6 61.52%
43 M65 Don Soule 67 Rosemount, MN 68 1:04:00 [58:00] 1:03:00 10:08.3 55.65%
44 M75 Don Wright 76 Stillwater, MN 34 1:17:00 [1:40:00] 1:16:00 12:13.8 51.91%

2017 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 WOp Lisa Baumert 30 Minneapolis, MN 881 0:36:54 [38:30] 0:36:54 5:56.3 82.2%
2 WOp Kari Campeau 28 Minneapolis, MN 847 0:37:46 [38:30] 0:37:44 6:04.3 80.39%
3 WOp Melissa Agnew 26 Apple Valley, MN 831 0:38:05 [38:30] 0:38:04 6:07.5 79.68%
4 W40 Melissa Gacek 41 Saint Paul, MN 780 0:38:30 [43:45] 0:38:30 6:11.7 81.63%
5 WOp Claire McComb 25 Eden Prairie, MN 644 0:43:07 [38:30] 0:43:04 6:55.8 70.43%
6 W45 Danielle Gordanier 46 St Paul, MN 610 0:43:15 [47:45] 0:43:10 6:56.8 75.89%
7 WOp Natalie Conrad 28 Brooklyn Park, MN 576 0:43:37 [38:30] 0:43:29 6:59.8 69.76%
8 W40 Annie Melek 45 Shakopee, MN 508 0:45:06 [47:45] 0:45:01 7:14.6 72.07%
9 W60 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake, IA 492 0:45:12 [1:08:30] 0:45:09 7:15.9 88.52%
10 W50 Lisa Hines 54 Waite Park, MN 458 0:47:07 [52:00] 0:47:07 7:34.9 76.37%
11 W35 Nissa Larson 39 golden valley, MN 288 0:49:55 [41:30] 0:49:51 8:01.3 62.29%
12 W65 Gloria Jansen 70 Wbl, MN 237 0:52:51 [1:40:00] 0:52:46 8:29.5 85.16%
13 W75 Sandra Dalquist 76 Rochester, MN 119 0:59:21 [1:40:00] 0:59:18 9:32.6 83.58%
14 W70 Rosemary Harnly 71 Red Wing, MN 51 1:07:58 [1:40:00] 1:07:55 10:55.8 67.21%
15 W80 Dorothy Marden 80 Minneapolis, MN 17 1:25:17 [1:40:00] 1:25:04 13:41.4 62.77%

2017 Results Men's 18-34 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp Jeremy Reichenberger 26 Minneapolis, MN 966 0:34:20 [32:45] 0:34:19 5:31.3 77.85%
2 MOp James Rinek 29 Edina, MN 797 0:38:24 [32:45] 0:38:22 6:10.4 69.64%

2017 Results Women's 18-34 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 WOp Lisa Baumert 30 Minneapolis, MN 881 0:36:54 [38:30] 0:36:54 5:56.3 82.2%
2 WOp Kari Campeau 28 Minneapolis, MN 847 0:37:46 [38:30] 0:37:44 6:04.3 80.39%
3 WOp Melissa Agnew 26 Apple Valley, MN 831 0:38:05 [38:30] 0:38:04 6:07.5 79.68%
4 WOp Claire McComb 25 Eden Prairie, MN 644 0:43:07 [38:30] 0:43:04 6:55.8 70.43%
5 WOp Natalie Conrad 28 Brooklyn Park, MN 576 0:43:37 [38:30] 0:43:29 6:59.8 69.76%

2017 Results Men's 35-39 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M35 Doron Clark 39 Minneapolis, MN 949 0:34:49 [34:00] 0:34:49 5:36.2 79.04%
2 M35 Nathan Campeau 38 Minneapolis, MN 898 0:36:21 [34:00] 0:36:21 5:51.0 75.24%
3 M35 Blair Hull 36 Minneapolis, MN 814 0:38:17 [34:00] 0:38:15 6:09.3 70.77%
4 M35 Kristopher Gerber 40 Minneapolis, MN 542 0:44:51 [35:30] 0:44:41 7:11.4 62.02%

2017 Results Women's 35-39 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W35 Nissa Larson 39 golden valley, MN 288 0:49:55 [41:30] 0:49:51 8:01.3 62.29%

2017 Results Men's 40-44 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M40 Eric Loeffler 40 Minneapolis, MN 1000 0:30:47 [35:30] 0:30:47 4:57.2 90.03%
2 M40 Jason Chrudimsky 40 Minneapolis, MN 729 0:39:22 [35:30] 0:39:21 6:19.9 70.43%
3 M40 Chris Thorson 41 Prineton, MN 441 0:47:34 [35:30] 0:47:24 7:37.7 58.92%
4 M40 Todd Collette 45 Northfield, MN 407 0:47:39 [37:30] 0:47:28 7:38.3 60.74%
5 M40 Tim Peterson 44 Minneapolis, MN 390 0:47:43 [35:30] 0:47:34 7:39.3 60.12%
6 M40 Mike Nixon 44 Maple Plain, MN 305 0:49:35 [35:30] 0:49:30 7:57.9 57.77%

2017 Results Women's 40-44 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W40 Melissa Gacek 41 Saint Paul, MN 780 0:38:30 [43:45] 0:38:30 6:11.7 81.63%
2 W40 Annie Melek 45 Shakopee, MN 508 0:45:06 [47:45] 0:45:01 7:14.6 72.07%

2017 Results Men's 45-49 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M45 Daniel Strike 47 North Oaks, MN 983 0:34:14 [37:30] 0:34:14 5:30.5 85.6%
2 M45 Emmanuel Todorov 49 Eagan, MN 763 0:38:51 [37:30] 0:38:50 6:14.9 76.72%
3 M45 Omar Awad 49 Shoreview, MN 746 0:39:06 [37:30] 0:39:04 6:17.2 76.26%
4 M45 Scott Reuterfeldt 45 Hopkins, MN 678 0:41:06 [37:30] 0:41:05 6:36.7 70.17%
5 M45 Gerald Butler 46 Lakeville, MN 661 0:41:23 [37:30] 0:41:21 6:39.2 70.29%
6 M45 Tom Ruen 49 Columbia Heights, MN 627 0:43:14 [37:30] 0:43:11 6:56.9 68.99%

2017 Results Women's 45-49 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W45 Danielle Gordanier 46 St Paul, MN 610 0:43:15 [47:45] 0:43:10 6:56.8 75.89%

2017 Results Men's 50-54 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M50 Robert Economy 53 Victoria, MN 932 0:35:41 [40:00] 0:35:40 5:44.4 86.41%
2 M50 John VanDanacker 55 Rockford, MN 915 0:36:11 [43:45] 0:36:10 5:49.2 86.71%
3 M50 Allan Bohlke 53 Woodbury, MN 864 0:37:29 [40:00] 0:37:28 6:01.7 82.26%
4 M50 Brian Dixon 55 Corcoran, MN 695 0:40:59 [43:45] 0:40:56 6:35.2 76.62%
5 M50 John Falvey 51 LaKe City, MN 525 0:45:00 [40:00] 0:44:52 7:13.2 67.53%
6 M50 Jeff Ernste 50 Savage, MN 356 0:48:14 [40:00] 0:48:02 7:43.8 62.54%
7 M50 Tony Quernemoen 54 Robbinsdale, MN 271 0:50:56 [40:00] 0:50:44 8:09.8 61.28%

2017 Results Women's 50-54 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W50 Lisa Hines 54 Waite Park, MN 458 0:47:07 [52:00] 0:47:07 7:34.9 76.37%

2017 Results Men's 55-59 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M55 Kirt Goetzke 56 Plymouth, MN 712 0:39:31 [43:45] 0:39:27 6:20.9 80.2%

2017 Results Women's 55-59 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2017 Results Men's 60-64 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M60 William Reinfeld 63 Champlin, MN 559 0:44:27 [48:30] 0:44:18 7:07.7 76.14%
2 M60 Mark LeDuc 62 Coon Rapids, MN 424 0:47:38 [48:30] 0:47:33 7:39.1 70.28%
3 M60 Mike Connolly 63 Shoreview, MN 339 0:48:37 [48:30] 0:48:32 7:48.6 69.5%
4 M60 Howard Ojalvo 64 Shoreview, MN 102 1:00:00 [48:30] 1:00:00 9:39.3 56.75%

2017 Results Women's 60-64 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W60 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake, IA 492 0:45:12 [1:08:30] 0:45:09 7:15.9 88.52%

2017 Results Men's 65-69 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M65 Dennis Jordan 66 Roseville, MN 593 0:43:24 [58:00] 0:43:21 6:58.6 80.08%
2 M65 John Naslund 67 bloomington, MN 475 0:46:25 [58:00] 0:46:21 7:27.5 75.63%
3 M65 Michael Mann 68 Minneapolis, MN 322 0:48:59 [58:00] 0:48:54 7:52.1 72.39%
4 M65 Eric Peterson 69 Minneapolis, MN 254 0:52:13 [58:00] 0:52:09 8:23.5 68.57%
5 M65 Greg Gaffaney 66 Victoria st s, MN 220 0:52:56 [58:00] 0:52:52 8:30.4 65.67%
6 M65 Patrick Ryan 69 2710 East Hwy 13, MN 169 0:58:51 [58:00] 0:58:36 9:25.8 61.02%
7 M65 Don Soule 67 Rosemount, MN 68 1:04:00 [58:00] 1:03:00 10:08.3 55.65%

2017 Results Women's 65-69 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W65 Gloria Jansen 70 Wbl, MN 237 0:52:51 [1:40:00] 0:52:46 8:29.5 85.16%

2017 Results Men's 70-74 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M70 Jim Graupner 72 Lake Elmo, MN 373 0:47:49 [1:30:00] 0:47:45 7:41.0 77.59%
2 M70 Norm Purrington 74 Lake Elmo, MN 85 1:02:00 [1:30:00] 1:02:00 9:58.6 61.52%

2017 Results Women's 70-74 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W70 Rosemary Harnly 71 Red Wing, MN 51 1:07:58 [1:40:00] 1:07:55 10:55.8 67.21%

2017 Results Men's 75-79 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M75 Phil Erickson 76 St Paul, MN 203 0:54:52 [1:40:00] 0:54:37 8:47.3 72.23%
2 M75 Lee Stauffacher 76 Mounds View, MN 186 0:57:58 [1:40:00] 0:57:49 9:18.2 68.24%
3 M75 Harvey Johnson 76 North Branch, MN 136 0:59:15 [1:40:00] 0:59:09 9:31.1 66.7%
4 M75 Don Wright 76 Stillwater, MN 34 1:17:00 [1:40:00] 1:16:00 12:13.8 51.91%

2017 Results Women's 75-79 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W75 Sandra Dalquist 76 Rochester, MN 119 0:59:21 [1:40:00] 0:59:18 9:32.6 83.58%

2017 Results Men's 80-84 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M80 Darrell Christensen 80 bloomington, MN 153 0:58:52 [1:40:00] 0:58:39 9:26.3 73.14%

2017 Results Women's 80-84 (event 10) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W80 Dorothy Marden 80 Minneapolis, MN 17 1:25:17 [1:40:00] 1:25:04 13:41.4 62.77%

Grand Prix event results report generated: 9/7/2019. If you know any corrections, contact information here.