2016 2018
HOME | YEARS | RACES | STANDINGS | RULES
Sunday, September 10, 2017
Event 10 Event 11
[MAP]
City of Lakes half marathon
Event 12
Winners (Event 11)
Overall (45)
Men (36) Women (9)
1 Daniel Docherty 1:14:42 1 Lisa Baumert 1:22:59
2 Doron Clark 1:15:23 2 Melissa Agnew 1:24:19
3 Daniel Strike 1:17:05 3 Kari Campeau 1:25:20
4 Pat Burns 1:18:18 4 Natalie Conrad 1:36:31
5 John P VanDanacker 1:19:18 5 Danielle Gordanier 1:36:48
6 Anthony Fryer 1:19:50 6 Andriette Wickstrom 1:37:50
Age divisions
M18-34 1 Daniel Docherty 1:14:42 W18-34 1 Lisa Baumert 1:22:59
M35-39 1 Doron Clark 1:15:23 W35-39 1 Nissa Larson 1:50:59
M40-44 1 Anthony Fryer 1:19:50 W40-44   
M45-49 1 Daniel Strike 1:17:05 W45-49 1 Danielle Gordanier 1:36:48
M50-54 1 Robert Economy 1:20:49 W50-54   
M55-59 1 John P VanDanacker 1:19:18 W55-59   
M60-64 1 William Reinfeld 1:39:43 W60-64 1 Andriette Wickstrom 1:37:50
M65-69 1 Dennis Jordan 1:34:49 W65-69 1 Gloria Jansen 1:58:20
M70-74 1 Larry McNichols 2:13:52 W70-74   
M75-79 1 Harvey Johnson 2:11:59 W75-79 1 Sandra Dalquist 2:14:27
M80-84 1 darrell christensen 2:09:20 W80-84   
2017 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp Daniel Docherty 27 Saint Paul, MN 1000 1:14:42 [1:15:00] 1:14:41 5:41.8 78.17%
2 M35 Doron Clark 39 Minneapolis, MN 978 1:15:23 [1:17:45] 1:15:23 5:45.0 79.16%
3 M45 Daniel Strike 47 North Oaks, MN 956 1:17:05 [1:26:00] 1:17:03 5:52.6 82.41%
4 MOp Pat Burns 26 Minneapolis, MN 933 1:18:18 [1:15:00] 1:18:17 5:58.3 74.58%
5 M55 John P VanDanacker 55 rockford, MN 911 1:19:18 [1:40:15] 1:19:15 6:02.7 85.94%
6 M40 Anthony Fryer 42 Minneapolis, MN 889 1:19:50 [1:21:15] 1:19:48 6:05.2 76.34%
7 M50 Robert Economy 53 Victoria, MN 867 1:20:49 [1:31:30] 1:20:47 6:09.7 82.8%
8 MOp Daniel Peters 26 Minneapolis, MN 844 1:21:20 [1:15:00] 1:21:18 6:12.1 71.81%
9 M35 Nathan Campeau 38 Minneapolis, MN 822 1:22:24 [1:17:45] 1:22:20 6:16.8 72.09%
10 WOp Lisa Baumert 30 Minneapolis, MN 800 1:22:59 [1:28:15] 1:22:58 6:19.7 78.61%
11 WOp Melissa Agnew 26 Apple Valley, MN 778 1:24:19 [1:28:15] 1:24:16 6:25.6 77.37%
12 WOp Kari Campeau 28 Minneapolis, MN 756 1:25:20 [1:28:15] 1:25:13 6:30.0 76.51%
13 M45 Omar Awad 49 Shoreview, MN 733 1:27:50 [1:26:00] 1:27:42 6:41.4 73.65%
14 M55 Kirt Goetzke 56 Plymouth, MN 711 1:28:27 [1:40:15] 1:28:16 6:43.9 77.86%
15 M50 Eric Porte 52 Minneapolis, MN 689 1:28:42 [1:31:30] 1:28:30 6:45.0 74.91%
16 M40 Jason Chrudimsky 40 Mpls, MN 667 1:32:12 [1:21:15] 1:32:05 7:01.4 65.2%
17 M50 Peter Dahlberg 55 North Oaks, MN 644 1:32:30 [1:40:15] 1:32:13 7:02.0 73.86%
18 M45 Gerald Butler 46 Lakeville, MN 622 1:32:50 [1:26:00] 1:32:38 7:03.9 67.97%
19 M65 Dennis Jordan 66 Roseville, MN 600 1:34:49 [2:13:00] 1:34:49 7:13.9 79.79%
20 WOp Natalie Conrad 28 Brooklyn Park, MN 578 1:36:31 [1:28:15] 1:36:17 7:20.6 67.72%
21 W45 Danielle Gordanier 46 St Paul, MN 556 1:36:48 [1:49:15] 1:36:33 7:21.9 73.39%
22 M45 Tom Ruen 49 Columbia Heights, MN 533 1:37:09 [1:26:00] 1:37:00 7:23.9 66.59%
23 W60 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake, IA 511 1:37:50 [2:37:00] 1:37:46 7:27.4 88.53%
24 M60 William Reinfeld 63 Champlin, MN 489 1:39:43 [1:51:00] 1:39:13 7:34.1 74.02%
25 M35 Seth Hayden 38 St. Paul, MN 467 1:40:24 [1:17:45] 1:40:10 7:38.4 59.25%
26 M50 John Falvey 51 Lake City, MN 444 1:41:29 [1:31:30] 1:41:06 7:42.7 65%
27 M60 Michael Bjornberg 63 Minneapolis, MN 422 1:43:39 [1:51:00] 1:43:27 7:53.4 70.99%
28 M65 John Naslund 67 Bloomington, MN 400 1:43:46 [2:13:00] 1:43:40 7:54.4 73.72%
29 M40 Tim Peterson 44 Mpls, MN 378 1:45:24 [1:21:15] 1:44:55 8:00.2 59.02%
30 M50 Jeff Ernste 51 Savage, MN 356 1:45:27 [1:31:30] 1:45:00 8:00.5 62.59%
31 M45 Troy Hanson 49 New Prague, MN 333 1:49:01 [1:26:00] 1:48:26 8:16.2 59.57%
32 W35 Nissa Larson 39 Golden valley, MN 311 1:50:59 [1:35:00] 1:50:40 8:26.5 60.59%
33 M50 Tony Quernemoen 54 Robbinsdale, MN 289 1:54:36 [1:31:30] 1:53:51 8:41.0 59.28%
34 W65 Gloria Jansen 70 Wbl, MN 267 1:58:20 [3:31:00] 1:58:08 9:00.6 82.46%
35 M40 Mike Nixon 44 Maple Plain, MN 244 1:58:44 [1:21:15] 1:58:03 9:00.3 52.46%
36 M65 Stephen Maupin 66 St Louis Park, MN 222 2:04:59 [2:13:00] 2:04:58 9:31.9 60.54%
37 M65 Greg Gaffaney 66 St. Paul, MN 200 2:08:28 [2:13:00] 2:08:24 9:47.6 58.92%
38 M80 darrell christensen 80 Bloomington, MN 178 2:09:20 [3:31:00] 2:08:30 9:48.1 72.38%
39 M65 Patrick Ryan 69 Burnsville, MN 156 2:10:48 [2:13:00] 2:09:48 9:54.0 60.11%
40 M75 Harvey Johnson 76 North Branch, MN 133 2:11:59 [3:31:00] 2:11:10 10:00.3 65.33%
41 M70 Larry McNichols 73 Elk River, MN 111 2:13:52 [3:26:00] 2:12:33 10:06.6 61.69%
42 W75 Sandra Dalquist 76 Rochester, MN 89 2:14:27 [3:31:00] 2:14:12 10:14.2 80.19%
43 M60 Howard Ojalvo 64 Shoreview, MN 67 2:18:07 [1:51:00] 2:17:00 10:27.0 54.14%
44 M65 Don Soule 67 Rosemount, MN 44 2:23:54 [2:13:00] 2:22:45 10:53.3 53.54%
45 M75 Phil Erickson 76 St Paul, MN 22 2:27:23 [3:31:00] 2:25:36 11:06.4 58.86%
2017 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp Daniel Docherty 27 Saint Paul, MN 1000 1:14:42 [1:15:00] 1:14:41 5:41.8 78.17%
2 M35 Doron Clark 39 Minneapolis, MN 978 1:15:23 [1:17:45] 1:15:23 5:45.0 79.16%
3 M45 Daniel Strike 47 North Oaks, MN 956 1:17:05 [1:26:00] 1:17:03 5:52.6 82.41%
4 MOp Pat Burns 26 Minneapolis, MN 933 1:18:18 [1:15:00] 1:18:17 5:58.3 74.58%
5 M55 John P VanDanacker 55 rockford, MN 911 1:19:18 [1:40:15] 1:19:15 6:02.7 85.94%
6 M40 Anthony Fryer 42 Minneapolis, MN 889 1:19:50 [1:21:15] 1:19:48 6:05.2 76.34%
7 M50 Robert Economy 53 Victoria, MN 867 1:20:49 [1:31:30] 1:20:47 6:09.7 82.8%
8 MOp Daniel Peters 26 Minneapolis, MN 844 1:21:20 [1:15:00] 1:21:18 6:12.1 71.81%
9 M35 Nathan Campeau 38 Minneapolis, MN 822 1:22:24 [1:17:45] 1:22:20 6:16.8 72.09%
10 M45 Omar Awad 49 Shoreview, MN 733 1:27:50 [1:26:00] 1:27:42 6:41.4 73.65%
11 M55 Kirt Goetzke 56 Plymouth, MN 711 1:28:27 [1:40:15] 1:28:16 6:43.9 77.86%
12 M50 Eric Porte 52 Minneapolis, MN 689 1:28:42 [1:31:30] 1:28:30 6:45.0 74.91%
13 M40 Jason Chrudimsky 40 Mpls, MN 667 1:32:12 [1:21:15] 1:32:05 7:01.4 65.2%
14 M50 Peter Dahlberg 55 North Oaks, MN 644 1:32:30 [1:40:15] 1:32:13 7:02.0 73.86%
15 M45 Gerald Butler 46 Lakeville, MN 622 1:32:50 [1:26:00] 1:32:38 7:03.9 67.97%
16 M65 Dennis Jordan 66 Roseville, MN 600 1:34:49 [2:13:00] 1:34:49 7:13.9 79.79%
17 M45 Tom Ruen 49 Columbia Heights, MN 533 1:37:09 [1:26:00] 1:37:00 7:23.9 66.59%
18 M60 William Reinfeld 63 Champlin, MN 489 1:39:43 [1:51:00] 1:39:13 7:34.1 74.02%
19 M35 Seth Hayden 38 St. Paul, MN 467 1:40:24 [1:17:45] 1:40:10 7:38.4 59.25%
20 M50 John Falvey 51 Lake City, MN 444 1:41:29 [1:31:30] 1:41:06 7:42.7 65%
21 M60 Michael Bjornberg 63 Minneapolis, MN 422 1:43:39 [1:51:00] 1:43:27 7:53.4 70.99%
22 M65 John Naslund 67 Bloomington, MN 400 1:43:46 [2:13:00] 1:43:40 7:54.4 73.72%
23 M40 Tim Peterson 44 Mpls, MN 378 1:45:24 [1:21:15] 1:44:55 8:00.2 59.02%
24 M50 Jeff Ernste 51 Savage, MN 356 1:45:27 [1:31:30] 1:45:00 8:00.5 62.59%
25 M45 Troy Hanson 49 New Prague, MN 333 1:49:01 [1:26:00] 1:48:26 8:16.2 59.57%
26 M50 Tony Quernemoen 54 Robbinsdale, MN 289 1:54:36 [1:31:30] 1:53:51 8:41.0 59.28%
27 M40 Mike Nixon 44 Maple Plain, MN 244 1:58:44 [1:21:15] 1:58:03 9:00.3 52.46%
28 M65 Stephen Maupin 66 St Louis Park, MN 222 2:04:59 [2:13:00] 2:04:58 9:31.9 60.54%
29 M65 Greg Gaffaney 66 St. Paul, MN 200 2:08:28 [2:13:00] 2:08:24 9:47.6 58.92%
30 M80 darrell christensen 80 Bloomington, MN 178 2:09:20 [3:31:00] 2:08:30 9:48.1 72.38%
31 M65 Patrick Ryan 69 Burnsville, MN 156 2:10:48 [2:13:00] 2:09:48 9:54.0 60.11%
32 M75 Harvey Johnson 76 North Branch, MN 133 2:11:59 [3:31:00] 2:11:10 10:00.3 65.33%
33 M70 Larry McNichols 73 Elk River, MN 111 2:13:52 [3:26:00] 2:12:33 10:06.6 61.69%
34 M60 Howard Ojalvo 64 Shoreview, MN 67 2:18:07 [1:51:00] 2:17:00 10:27.0 54.14%
35 M65 Don Soule 67 Rosemount, MN 44 2:23:54 [2:13:00] 2:22:45 10:53.3 53.54%
36 M75 Phil Erickson 76 St Paul, MN 22 2:27:23 [3:31:00] 2:25:36 11:06.4 58.86%

2017 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 WOp Lisa Baumert 30 Minneapolis, MN 800 1:22:59 [1:28:15] 1:22:58 6:19.7 78.61%
2 WOp Melissa Agnew 26 Apple Valley, MN 778 1:24:19 [1:28:15] 1:24:16 6:25.6 77.37%
3 WOp Kari Campeau 28 Minneapolis, MN 756 1:25:20 [1:28:15] 1:25:13 6:30.0 76.51%
4 WOp Natalie Conrad 28 Brooklyn Park, MN 578 1:36:31 [1:28:15] 1:36:17 7:20.6 67.72%
5 W45 Danielle Gordanier 46 St Paul, MN 556 1:36:48 [1:49:15] 1:36:33 7:21.9 73.39%
6 W60 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake, IA 511 1:37:50 [2:37:00] 1:37:46 7:27.4 88.53%
7 W35 Nissa Larson 39 Golden valley, MN 311 1:50:59 [1:35:00] 1:50:40 8:26.5 60.59%
8 W65 Gloria Jansen 70 Wbl, MN 267 1:58:20 [3:31:00] 1:58:08 9:00.6 82.46%
9 W75 Sandra Dalquist 76 Rochester, MN 89 2:14:27 [3:31:00] 2:14:12 10:14.2 80.19%

2017 Results Men's 18-34 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp Daniel Docherty 27 Saint Paul, MN 1000 1:14:42 [1:15:00] 1:14:41 5:41.8 78.17%
2 MOp Pat Burns 26 Minneapolis, MN 933 1:18:18 [1:15:00] 1:18:17 5:58.3 74.58%
3 MOp Daniel Peters 26 Minneapolis, MN 844 1:21:20 [1:15:00] 1:21:18 6:12.1 71.81%

2017 Results Women's 18-34 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 WOp Lisa Baumert 30 Minneapolis, MN 800 1:22:59 [1:28:15] 1:22:58 6:19.7 78.61%
2 WOp Melissa Agnew 26 Apple Valley, MN 778 1:24:19 [1:28:15] 1:24:16 6:25.6 77.37%
3 WOp Kari Campeau 28 Minneapolis, MN 756 1:25:20 [1:28:15] 1:25:13 6:30.0 76.51%
4 WOp Natalie Conrad 28 Brooklyn Park, MN 578 1:36:31 [1:28:15] 1:36:17 7:20.6 67.72%

2017 Results Men's 35-39 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M35 Doron Clark 39 Minneapolis, MN 978 1:15:23 [1:17:45] 1:15:23 5:45.0 79.16%
2 M35 Nathan Campeau 38 Minneapolis, MN 822 1:22:24 [1:17:45] 1:22:20 6:16.8 72.09%
3 M35 Seth Hayden 38 St. Paul, MN 467 1:40:24 [1:17:45] 1:40:10 7:38.4 59.25%

2017 Results Women's 35-39 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W35 Nissa Larson 39 Golden valley, MN 311 1:50:59 [1:35:00] 1:50:40 8:26.5 60.59%

2017 Results Men's 40-44 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M40 Anthony Fryer 42 Minneapolis, MN 889 1:19:50 [1:21:15] 1:19:48 6:05.2 76.34%
2 M40 Jason Chrudimsky 40 Mpls, MN 667 1:32:12 [1:21:15] 1:32:05 7:01.4 65.2%
3 M40 Tim Peterson 44 Mpls, MN 378 1:45:24 [1:21:15] 1:44:55 8:00.2 59.02%
4 M40 Mike Nixon 44 Maple Plain, MN 244 1:58:44 [1:21:15] 1:58:03 9:00.3 52.46%

2017 Results Women's 40-44 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2017 Results Men's 45-49 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M45 Daniel Strike 47 North Oaks, MN 956 1:17:05 [1:26:00] 1:17:03 5:52.6 82.41%
2 M45 Omar Awad 49 Shoreview, MN 733 1:27:50 [1:26:00] 1:27:42 6:41.4 73.65%
3 M45 Gerald Butler 46 Lakeville, MN 622 1:32:50 [1:26:00] 1:32:38 7:03.9 67.97%
4 M45 Tom Ruen 49 Columbia Heights, MN 533 1:37:09 [1:26:00] 1:37:00 7:23.9 66.59%
5 M45 Troy Hanson 49 New Prague, MN 333 1:49:01 [1:26:00] 1:48:26 8:16.2 59.57%

2017 Results Women's 45-49 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W45 Danielle Gordanier 46 St Paul, MN 556 1:36:48 [1:49:15] 1:36:33 7:21.9 73.39%

2017 Results Men's 50-54 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M50 Robert Economy 53 Victoria, MN 867 1:20:49 [1:31:30] 1:20:47 6:09.7 82.8%
2 M50 Eric Porte 52 Minneapolis, MN 689 1:28:42 [1:31:30] 1:28:30 6:45.0 74.91%
3 M50 Peter Dahlberg 55 North Oaks, MN 644 1:32:30 [1:40:15] 1:32:13 7:02.0 73.86%
4 M50 John Falvey 51 Lake City, MN 444 1:41:29 [1:31:30] 1:41:06 7:42.7 65%
5 M50 Jeff Ernste 51 Savage, MN 356 1:45:27 [1:31:30] 1:45:00 8:00.5 62.59%
6 M50 Tony Quernemoen 54 Robbinsdale, MN 289 1:54:36 [1:31:30] 1:53:51 8:41.0 59.28%

2017 Results Women's 50-54 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2017 Results Men's 55-59 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M55 John P VanDanacker 55 rockford, MN 911 1:19:18 [1:40:15] 1:19:15 6:02.7 85.94%
2 M55 Kirt Goetzke 56 Plymouth, MN 711 1:28:27 [1:40:15] 1:28:16 6:43.9 77.86%

2017 Results Women's 55-59 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2017 Results Men's 60-64 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M60 William Reinfeld 63 Champlin, MN 489 1:39:43 [1:51:00] 1:39:13 7:34.1 74.02%
2 M60 Michael Bjornberg 63 Minneapolis, MN 422 1:43:39 [1:51:00] 1:43:27 7:53.4 70.99%
3 M60 Howard Ojalvo 64 Shoreview, MN 67 2:18:07 [1:51:00] 2:17:00 10:27.0 54.14%

2017 Results Women's 60-64 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W60 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake, IA 511 1:37:50 [2:37:00] 1:37:46 7:27.4 88.53%

2017 Results Men's 65-69 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M65 Dennis Jordan 66 Roseville, MN 600 1:34:49 [2:13:00] 1:34:49 7:13.9 79.79%
2 M65 John Naslund 67 Bloomington, MN 400 1:43:46 [2:13:00] 1:43:40 7:54.4 73.72%
3 M65 Stephen Maupin 66 St Louis Park, MN 222 2:04:59 [2:13:00] 2:04:58 9:31.9 60.54%
4 M65 Greg Gaffaney 66 St. Paul, MN 200 2:08:28 [2:13:00] 2:08:24 9:47.6 58.92%
5 M65 Patrick Ryan 69 Burnsville, MN 156 2:10:48 [2:13:00] 2:09:48 9:54.0 60.11%
6 M65 Don Soule 67 Rosemount, MN 44 2:23:54 [2:13:00] 2:22:45 10:53.3 53.54%

2017 Results Women's 65-69 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W65 Gloria Jansen 70 Wbl, MN 267 1:58:20 [3:31:00] 1:58:08 9:00.6 82.46%

2017 Results Men's 70-74 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M70 Larry McNichols 73 Elk River, MN 111 2:13:52 [3:26:00] 2:12:33 10:06.6 61.69%

2017 Results Women's 70-74 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2017 Results Men's 75-79 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M75 Harvey Johnson 76 North Branch, MN 133 2:11:59 [3:31:00] 2:11:10 10:00.3 65.33%
2 M75 Phil Erickson 76 St Paul, MN 22 2:27:23 [3:31:00] 2:25:36 11:06.4 58.86%

2017 Results Women's 75-79 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W75 Sandra Dalquist 76 Rochester, MN 89 2:14:27 [3:31:00] 2:14:12 10:14.2 80.19%

2017 Results Men's 80-84 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M80 darrell christensen 80 Bloomington, MN 178 2:09:20 [3:31:00] 2:08:30 9:48.1 72.38%

2017 Results Women's 80-84 (event 11) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

Grand Prix event results report generated: 9/7/2019. If you know any corrections, contact information here.