2018 2016
Thursday, May 11, 2017
Event 4 Event 5

Medtronic TC 1M
Event 6
Winners (Event 5)
Overall (62)
Men (47) Women (15)
1 Daniel Docherty 04:18.3 1 Lisa Baumert 05:05.3
2 Daniel Strike 04:38.7 2 Melissa Agnew 05:12.1
3 Jeremy Reichenberger 04:39.5 3 Kari Campeau 05:16.3
4 Ben Merchant 04:44.3 4 Melissa Gacek 05:29.4
5 Brian Davenport 04:54.3 5 Danielle Gordanier 06:13.5
Age divisions
M18-34 1Daniel Docherty 04:18.3 W18-34 1Lisa Baumert 05:05.3
M35-39 1Ben Merchant 04:44.3 W35-39 1Nissa Larson 06:56.7
M40-44 1Brian Davenport 04:54.3 W40-44 1Melissa Gacek 05:29.4
M45-49 1Daniel Strike 04:38.7 W45-49 1Danielle Gordanier 06:13.5
M50-54 1John Vandanacker 05:04.8 W50-54 1Lisa Hines 06:52.7
M55-59 1Mark Wirt 05:42.6 W55-59 1Carla Lavere 10:12.1
M60-64 1Michael Bjornberg 06:17.1 W60-64 1Andriette Wickstrom 06:44.0
M65-69 1Denny Jordan 06:14.1 W65-69   
M70-74 1Norm Purrington 07:38.0 W70-74 1Rosemary Harnly 09:07.8
M75-79 1Lee Stauffacher 07:55.1 W75-79 1Sandra Dalquist 08:56.3
M80-84    W80-84 1Dorothy Marden 12:10.7
M85-89 1Bill Fraser 11:11.6 W85-89   
2017 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 5) Top
Place Division Bib Name Age City Time Net Points
1 MOp 2163 Daniel Docherty 27 St Paul 04:18.3 04:18.3 1000
2 M45 765 Daniel Strike 46 North Oaks 04:38.7 04:37.6 984
3 MOp 2127 Jeremy Reichenberger 26 Minneapolis 04:39.5 04:38.9 968
4 M35 2298 Ben Merchant 37 Minneapolis 04:44.3 04:42.4 952
5 M40 1488 Brian Davenport 42 Minneapolis 04:54.3 04:51.8 935
6 MOp 1385 Eric Thies 28 Apple Valley 04:59.0 04:55.3 919
7 M40 2244 Anthony Fryer 42 Minneapolis 05:01.4 04:58.3 903
8 M35 1018 Nathan Campeau 38 Minneapolis 05:02.0 05:00.0 887
9 M50 385 John Vandanacker 54 Rockford 05:04.8 05:02.8 871
10 FOp 2118 Lisa Baumert 30 Minneapolis 05:05.3 05:05.3 855
11 M50 2235 Robert Economy 53 Victoria 05:05.9 05:03.6 839
12 MOp 2114 Daniel Peters 26 Minneapolis 05:06.9 05:04.8 823
13 M50 1896 Allan Bohlke 53 Woodbury 05:07.4 05:04.0 806
14 M50 1190 Jim Holovnia 53 Minneapolis 05:07.8 05:04.2 790
15 M40 322 Jason Chrudimsky 40 Minneapolis 05:09.2 05:07.7 774
16 M45 2165 Omar Awad 48 Shoreview 05:11.9 05:10.4 758
17 FOp 2144 Melissa Agnew 26 Apple Valley 05:12.1 05:12.1 742
18 FOp 1680 Kari Campeau 27 Minneapolis 05:16.3 05:16.3 726
19 M45 1569 Scott Reuterfeldt 45 Hopkins 05:20.9 05:17.9 710
20 F40 1260 Melissa Gacek 41 White Bear Lake 05:29.4 05:28.8 694
21 M45 653 Gerald Butler 45 Lakeville 05:41.8 05:36.5 677
22 M55 1152 Mark Wirt 57 Minneapolis 05:42.6 05:41.6 661
23 M45 871 Randy Niemiec 46 Minneapolis 05:45.8 05:42.9 645
24 M50 1139 Eric Porte 52 Minneapolis 05:49.1 05:45.7 629
25 M55 1677 Tim Brown 58 Blaine 05:55.9 05:55.8 613
26 M50 2150 Edward Jackson 51 Edina 05:56.4 05:54.6 597
27 M35 2246 Kristopher Gerber 39 Minneapolis 06:05.7 06:02.9 581
28 M45 2164 Tom Ruen 49 Columbia Hts 06:06.1 06:03.4 565
29 M50 2105 John Falvey 50 Lake City 06:08.7 06:04.6 548
30 F45 1535 Danielle Gordanier 46 St Paul 06:13.5 06:11.9 532
31 M65 2379 Denny Jordan 65 Roseville 06:14.1 06:08.2 516
32 M60 1704 Michael Bjornberg 63 Minneapolis 06:17.1 06:13.3 500
33 MOp 753 Jacob Bernhagen 30 Centerville 06:20.2 06:17.4 484
34 M40 1397 Todd�Collette 44 Northfield 06:23.8 06:17.5 468
35 M40 662 Chris Thorson 41 Princeton 06:25.7 06:17.1 452
36 M40 2270 Mike Nixon 44 Maple Plain 06:28.8 06:21.1 435
37 M60 1171 Mark Leduc 62 Coon Rapids 06:40.7 06:33.8 419
38 F40 2072 Annie Melek 45 Shakopee 06:41.0 06:39.1 403
39 F60 1567 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake 06:44.0 06:40.8 387
40 M40 1161 Tim Peterson 44 Minneapolis 06:49.5 06:41.5 371
41 M55 2447 Kirt Goetzke 56 Plymouth 06:51.1 06:44.9 355
42 M65 1246 John Naslund 66 Bloomington 06:52.1 06:46.0 339
43 F50 2009 Lisa Hines 54 Waite Park 06:52.7 06:49.2 323
44 F35 2151 Nissa Larson 39 Golden Valley 06:56.7 06:55.0 306
45 M65 2182 Eric Peterson 69 Minneapolis 07:10.8 07:07.4 290
46 F40 1176 Kristen Kinnear-Ohlmann 41 Bloomington 07:14.7 07:07.5 274
47 M45 1616 Kurt Jewell 48 St Louis Park 07:16.8 07:11.3 258
48 M65 2017 Greg Gaffaney 65 St Paul 07:36.3 07:36.3 242
49 M70 1663 Norm Purrington 73 Lake Elmo 07:38.0 07:33.3 226
50 M75 2033 Lee Stauffacher 76 Moounds Veiw 07:55.1 07:45.8 210
51 M65 1873 Stephen Maupin 66 St Louis Park 08:26.3 08:25.0 194
52 M60 636 Howard Ojalvo 63 Mn 08:32.2 08:22.8 177
53 F50 1357 Betsy Lowe 54 55744 08:46.9 08:36.4 161
54 M65 2329 Patrick Ryan 69 Burnsville 08:53.7 08:47.9 145
55 F75 1277 Sandra Dalquist 76 Rochester 08:56.3 08:51.5 129
56 F70 1148 Rosemary Harnly 70 Red Wing 09:07.8 09:03.1 113
57 M75 2260 Don Wright 76 Stillwater 09:14.7 09:03.4 97
58 M75 1216 Rick Kleyman 77 Plymouth 09:21.7 09:13.3 81
59 M65 1553 Don Soule 67 Rosemount 09:24.3 09:14.4 65
60 F55 619 Carla Lavere 57 Minnetonka 10:12.1 10:00.7 48
61 M85 1804 Bill Fraser 87 Edina 11:11.6 11:04.8 32
62 F80 1113 Dorothy Marden 80 Minneapolis 12:10.7 12:02.3 16
2017 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 5) Top
Place Division Name Age City Time Net Points
1 MOp Daniel Docherty 27 St Paul 04:18.3 04:18.3 1000
2 M45 Daniel Strike 46 North Oaks 04:38.7 04:37.6 984
3 MOp Jeremy Reichenberger 26 Minneapolis 04:39.5 04:38.9 968
4 M35 Ben Merchant 37 Minneapolis 04:44.3 04:42.4 952
5 M40 Brian Davenport 42 Minneapolis 04:54.3 04:51.8 935
6 MOp Eric Thies 28 Apple Valley 04:59.0 04:55.3 919
7 M40 Anthony Fryer 42 Minneapolis 05:01.4 04:58.3 903
8 M35 Nathan Campeau 38 Minneapolis 05:02.0 05:00.0 887
9 M50 John Vandanacker 54 Rockford 05:04.8 05:02.8 871
10 M50 Robert Economy 53 Victoria 05:05.9 05:03.6 839
11 MOp Daniel Peters 26 Minneapolis 05:06.9 05:04.8 823
12 M50 Allan Bohlke 53 Woodbury 05:07.4 05:04.0 806
13 M50 Jim Holovnia 53 Minneapolis 05:07.8 05:04.2 790
14 M40 Jason Chrudimsky 40 Minneapolis 05:09.2 05:07.7 774
15 M45 Omar Awad 48 Shoreview 05:11.9 05:10.4 758
16 M45 Scott Reuterfeldt 45 Hopkins 05:20.9 05:17.9 710
17 M45 Gerald Butler 45 Lakeville 05:41.8 05:36.5 677
18 M55 Mark Wirt 57 Minneapolis 05:42.6 05:41.6 661
19 M45 Randy Niemiec 46 Minneapolis 05:45.8 05:42.9 645
20 M50 Eric Porte 52 Minneapolis 05:49.1 05:45.7 629
21 M55 Tim Brown 58 Blaine 05:55.9 05:55.8 613
22 M50 Edward Jackson 51 Edina 05:56.4 05:54.6 597
23 M35 Kristopher Gerber 39 Minneapolis 06:05.7 06:02.9 581
24 M45 Tom Ruen 49 Columbia Hts 06:06.1 06:03.4 565
25 M50 John Falvey 50 Lake City 06:08.7 06:04.6 548
26 M65 Denny Jordan 65 Roseville 06:14.1 06:08.2 516
27 M60 Michael Bjornberg 63 Minneapolis 06:17.1 06:13.3 500
28 MOp Jacob Bernhagen 30 Centerville 06:20.2 06:17.4 484
29 M40 Todd�Collette 44 Northfield 06:23.8 06:17.5 468
30 M40 Chris Thorson 41 Princeton 06:25.7 06:17.1 452
31 M40 Mike Nixon 44 Maple Plain 06:28.8 06:21.1 435
32 M60 Mark Leduc 62 Coon Rapids 06:40.7 06:33.8 419
33 M40 Tim Peterson 44 Minneapolis 06:49.5 06:41.5 371
34 M55 Kirt Goetzke 56 Plymouth 06:51.1 06:44.9 355
35 M65 John Naslund 66 Bloomington 06:52.1 06:46.0 339
36 M65 Eric Peterson 69 Minneapolis 07:10.8 07:07.4 290
37 M45 Kurt Jewell 48 St Louis Park 07:16.8 07:11.3 258
38 M65 Greg Gaffaney 65 St Paul 07:36.3 07:36.3 242
39 M70 Norm Purrington 73 Lake Elmo 07:38.0 07:33.3 226
40 M75 Lee Stauffacher 76 Moounds Veiw 07:55.1 07:45.8 210
41 M65 Stephen Maupin 66 St Louis Park 08:26.3 08:25.0 194
42 M60 Howard Ojalvo 63 Mn 08:32.2 08:22.8 177
43 M65 Patrick Ryan 69 Burnsville 08:53.7 08:47.9 145
44 M75 Don Wright 76 Stillwater 09:14.7 09:03.4 97
45 M75 Rick Kleyman 77 Plymouth 09:21.7 09:13.3 81
46 M65 Don Soule 67 Rosemount 09:24.3 09:14.4 65
47 M85 Bill Fraser 87 Edina 11:11.6 11:04.8 32

2017 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 5) Top
Place Division Name Age City Time Net Points
1 FOp Lisa Baumert 30 Minneapolis 05:05.3 05:05.3 855
2 FOp Melissa Agnew 26 Apple Valley 05:12.1 05:12.1 742
3 FOp Kari Campeau 27 Minneapolis 05:16.3 05:16.3 726
4 F40 Melissa Gacek 41 White Bear Lake 05:29.4 05:28.8 694
5 F45 Danielle Gordanier 46 St Paul 06:13.5 06:11.9 532
6 F40 Annie Melek 45 Shakopee 06:41.0 06:39.1 403
7 F60 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake 06:44.0 06:40.8 387
8 F50 Lisa Hines 54 Waite Park 06:52.7 06:49.2 323
9 F35 Nissa Larson 39 Golden Valley 06:56.7 06:55.0 306
10 F40 Kristen Kinnear-Ohlmann 41 Bloomington 07:14.7 07:07.5 274
11 F50 Betsy Lowe 54 55744 08:46.9 08:36.4 161
12 F75 Sandra Dalquist 76 Rochester 08:56.3 08:51.5 129
13 F70 Rosemary Harnly 70 Red Wing 09:07.8 09:03.1 113
14 F55 Carla Lavere 57 Minnetonka 10:12.1 10:00.7 48
15 F80 Dorothy Marden 80 Minneapolis 12:10.7 12:02.3 16

2017 Results Men's 18-34 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Daniel Docherty 27 St Paul 04:18.3 04:18.3 1000
2 Jeremy Reichenberger 26 Minneapolis 04:39.5 04:38.9 968
3 Eric Thies 28 Apple Valley 04:59.0 04:55.3 919
4 Daniel Peters 26 Minneapolis 05:06.9 05:04.8 823
5 Jacob Bernhagen 30 Centerville 06:20.2 06:17.4 484

2017 Results Women's 18-34 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Lisa Baumert 30 Minneapolis 05:05.3 05:05.3 855
2 Melissa Agnew 26 Apple Valley 05:12.1 05:12.1 742
3 Kari Campeau 27 Minneapolis 05:16.3 05:16.3 726

2017 Results Men's 35-39 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Ben Merchant 37 Minneapolis 04:44.3 04:42.4 952
2 Nathan Campeau 38 Minneapolis 05:02.0 05:00.0 887
3 Kristopher Gerber 39 Minneapolis 06:05.7 06:02.9 581

2017 Results Women's 35-39 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Nissa Larson 39 Golden Valley 06:56.7 06:55.0 306

2017 Results Men's 40-44 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Brian Davenport 42 Minneapolis 04:54.3 04:51.8 935
2 Anthony Fryer 42 Minneapolis 05:01.4 04:58.3 903
3 Jason Chrudimsky 40 Minneapolis 05:09.2 05:07.7 774
4 Todd�Collette 44 Northfield 06:23.8 06:17.5 468
5 Chris Thorson 41 Princeton 06:25.7 06:17.1 452
6 Mike Nixon 44 Maple Plain 06:28.8 06:21.1 435
7 Tim Peterson 44 Minneapolis 06:49.5 06:41.5 371

2017 Results Women's 40-44 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Melissa Gacek 41 White Bear Lake 05:29.4 05:28.8 694
2 Annie Melek 45 Shakopee 06:41.0 06:39.1 403
3 Kristen Kinnear-Ohlmann 41 Bloomington 07:14.7 07:07.5 274

2017 Results Men's 45-49 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Daniel Strike 46 North Oaks 04:38.7 04:37.6 984
2 Omar Awad 48 Shoreview 05:11.9 05:10.4 758
3 Scott Reuterfeldt 45 Hopkins 05:20.9 05:17.9 710
4 Gerald Butler 45 Lakeville 05:41.8 05:36.5 677
5 Randy Niemiec 46 Minneapolis 05:45.8 05:42.9 645
6 Tom Ruen 49 Columbia Hts 06:06.1 06:03.4 565
7 Kurt Jewell 48 St Louis Park 07:16.8 07:11.3 258

2017 Results Women's 45-49 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Danielle Gordanier 46 St Paul 06:13.5 06:11.9 532

2017 Results Men's 50-54 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 John Vandanacker 54 Rockford 05:04.8 05:02.8 871
2 Robert Economy 53 Victoria 05:05.9 05:03.6 839
3 Allan Bohlke 53 Woodbury 05:07.4 05:04.0 806
4 Jim Holovnia 53 Minneapolis 05:07.8 05:04.2 790
5 Eric Porte 52 Minneapolis 05:49.1 05:45.7 629
6 Edward Jackson 51 Edina 05:56.4 05:54.6 597
7 John Falvey 50 Lake City 06:08.7 06:04.6 548

2017 Results Women's 50-54 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Lisa Hines 54 Waite Park 06:52.7 06:49.2 323
2 Betsy Lowe 54 55744 08:46.9 08:36.4 161

2017 Results Men's 55-59 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Mark Wirt 57 Minneapolis 05:42.6 05:41.6 661
2 Tim Brown 58 Blaine 05:55.9 05:55.8 613
3 Kirt Goetzke 56 Plymouth 06:51.1 06:44.9 355

2017 Results Women's 55-59 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Carla Lavere 57 Minnetonka 10:12.1 10:00.7 48

2017 Results Men's 60-64 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Michael Bjornberg 63 Minneapolis 06:17.1 06:13.3 500
2 Mark Leduc 62 Coon Rapids 06:40.7 06:33.8 419
3 Howard Ojalvo 63 Mn 08:32.2 08:22.8 177

2017 Results Women's 60-64 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake 06:44.0 06:40.8 387

2017 Results Men's 65-69 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Denny Jordan 65 Roseville 06:14.1 06:08.2 516
2 John Naslund 66 Bloomington 06:52.1 06:46.0 339
3 Eric Peterson 69 Minneapolis 07:10.8 07:07.4 290
4 Greg Gaffaney 65 St Paul 07:36.3 07:36.3 242
5 Stephen Maupin 66 St Louis Park 08:26.3 08:25.0 194
6 Patrick Ryan 69 Burnsville 08:53.7 08:47.9 145
7 Don Soule 67 Rosemount 09:24.3 09:14.4 65

2017 Results Women's 65-69 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
No competitors

2017 Results Men's 70-74 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Norm Purrington 73 Lake Elmo 07:38.0 07:33.3 226

2017 Results Women's 70-74 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Rosemary Harnly 70 Red Wing 09:07.8 09:03.1 113

2017 Results Men's 75-79 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Lee Stauffacher 76 Moounds Veiw 07:55.1 07:45.8 210
2 Don Wright 76 Stillwater 09:14.7 09:03.4 97
3 Rick Kleyman 77 Plymouth 09:21.7 09:13.3 81

2017 Results Women's 75-79 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Sandra Dalquist 76 Rochester 08:56.3 08:51.5 129

2017 Results Men's 80-84 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
No competitors

2017 Results Women's 80-84 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Dorothy Marden 80 Minneapolis 12:10.7 12:02.3 16

2017 Results Men's 85-89 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
1 Bill Fraser 87 Edina 11:11.6 11:04.8 32

2017 Results Women's 85-89 (event 5) Top
Place Name Age City Time Net Points
No competitors

Grand Prix event results report generated: 5/20/2019