2018 2016
Monday, May 29, 2017
Event 5 Event 6

Brian Kraft 5k
Event 7
Winners (Event 6)
Overall (63)
Men (45) Women (18)
1 Danny Docherty 0:14:33 1 Lisa Baumert 0:17:23
2 Eric Loeffler 0:15:03 2 Kari Campeau 0:17:58
3 Jeremy Reichenberger 0:15:55 3 Melissa Gacek 0:18:17
4 Daniel Strike 0:16:20 4 Melissa Agnew 0:18:18
5 Robert Economy 0:16:48 5 Danielle Gordanier 0:20:28
Age divisions
M18-34 1Danny Docherty 0:14:33 W18-34 1Lisa Baumert 0:17:23
M35-39 1Kevin Ueland 0:17:19 W35-39 1Nissa Larson 0:23:18
M40-44 1Eric Loeffler 0:15:03 W40-44 1Melissa Gacek 0:18:17
M45-49 1Daniel Strike 0:16:20 W45-49 1Danielle Gordanier 0:20:28
M50-54 1Robert Economy 0:16:48 W50-54 1Betsy Lowe 0:30:55
M55-59 1Kirt Goetzke 0:19:43 W55-59 1Carla Lavere 0:23:49
M60-64 1Michael Bjornberg 0:21:29 W60-64 1Andriette Wickstrom 0:22:18
M65-69 1Denny Jordan 0:20:47 W65-69 1Gloria Jansen 0:26:18
M70-74 1Jim Graupner 0:23:53 W70-74 1Rosemary Harnly 0:30:45
M75-79 1Phil Erickson 0:26:43 W75-79 1Sandra Dalquist 0:29:41
M80-84    W80-84 1Dorothy Marden 0:40:10
2017 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Time Pace Points
1 MOp 2080 Danny Docherty 27 Saint Paul 0:14:33 4:41.0 1000
2 M40 2235 Eric Loeffler 40 Minneapolis 0:15:03 4:50.6 984
3 MOp 2347 Jeremy Reichenberger 26 Minneapolis 0:15:55 5:07.3 968
4 M45 2427 Daniel Strike 46 North Oaks 0:16:20 5:15.4 952
5 M50 2092 Robert Economy 53 Victoria 0:16:48 5:24.4 937
6 M50 2453 John Van Danacker 54 Rockford 0:17:02 5:28.9 921
7 M40 2073 Brian Davenport 42 Minneapolis 0:17:03 5:29.2 905
8 MOp 2436 Eric Thies 28 Apple Valley 0:17:09 5:31.2 889
9 M45 1332 Ken Cooper 45 Eden Prairie 0:17:10 5:31.5 873
10 M40 2111 Anthony Fryer 42 Minneapolis 0:17:17 5:33.7 857
11 MOp 2319 Dan Peters 25 Minneapolis 0:17:18 5:34.1 841
12 M35 2450 Kevin Ueland 40 Minneapolis 0:17:19 5:34.4 825
13 WOp 2017 Lisa Baumert 29 Minneapolis 0:17:23 5:35.7 810
14 M50 4455 Jim Holovnia 53 Edina 0:17:24 5:36.0 794
15 M50 2026 Allan Bohlke 53 Woodbury 0:17:28 5:37.3 778
16 MOp 2354 James Rinek 29 Edina 0:17:29 5:37.6 762
17 M35 4485 Nathan Campeau 38 Minneapolis 0:17:45 5:42.8 746
18 WOp 2051 Kari Campeau 28 Minneapolis 0:17:58 5:46.9 730
19 M45 2010 Omar Awad 48 Shoreview 0:18:01 5:47.9 714
20 M40 2056 Jason Chrudimsky 40 Minneapolis 0:18:08 5:50.2 698
21 W40 2113 Melissa Gacek 41 White Bear Lake 0:18:17 5:53.1 683
22 WOp 2001 Melissa Agnew 26 Apple Valley 0:18:18 5:53.4 667
23 M45 2352 Scott Reuterfeldt 45 Hopkins 0:18:27 5:56.3 651
24 M45 2441 Manny Todorov 48 Eagan 0:18:38 5:59.8 635
25 M50 2332 Eric Porte 52 Minneapolis 0:18:59 6:06.6 619
26 M45 2049 Gerald Butler 45 Lakeville 0:19:03 6:07.9 603
27 M55 2128 Kirt Goetzke 56 Plymouth 0:19:43 6:20.7 587
28 M55 2042 Tim Brown 58 Blaine 0:20:22 6:33.3 571
29 W45 2129 Danielle Gordanier 46 St Paul 0:20:28 6:35.2 556
30 M65 4481 Denny Jordan 65 Roseville 0:20:47 6:41.3 540
31 M50 2095 John Falvey 50 Lake City 0:20:59 6:45.2 524
32 M60 2498 Michael Bjornberg 63 Minneapolis 0:21:29 6:54.8 508
33 M35 1339 Kristopher Gerber 34 Minneapolis 0:21:35 6:56.8 492
34 M60 2349 Bill Reinfeld 63 Champlin 0:21:41 6:58.7 476
35 M40 2061 Todd Collette 44 Northfield 0:21:59 7:04.5 460
36 W40 2267 Annie Melek 45 Shakopee 0:22:03 7:05.8 444
37 M45 2368 Tom Ruen 49 Columbia Heights 0:22:03 7:05.8 429
38 M40 2440 Chris Thorson 41 Princeton 0:22:08 7:07.4 413
39 W60 2481 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake 0:22:18 7:10.6 397
40 M65 2284 John Naslund 66 Bloomington 0:22:34 7:15.8 381
41 M40 2324 Tim Peterson 44 Minneapolis 0:22:45 7:19.3 365
42 MOp 2165 Michael Hewitt 34 Minneapolis 0:23:08 7:26.7 349
43 W35 2224 Nissa Larson 39 Golden Valley 0:23:18 7:29.9 333
44 W55 2225 Carla Lavere 57 Minnetonka 0:23:49 7:39.9 317
45 M65 2321 Eric Peterson 69 Minneapolis 0:23:50 7:40.2 302
46 M70 4456 Jim Graupner 72 Lake Elmo 0:23:53 7:41.2 286
47 W55 2467 Ann Wasson 56 Falcon Heights 0:24:09 7:46.3 270
48 W40 2201 Kristen Kinnear-Ohlmann 41 Bloomington 0:25:05 8:04.4 254
49 W40 2041 Amanda Brooks 44 Minneapolis 0:25:40 8:15.6 238
50 M65 4475 Greg Gaffaney 65 Saint Paul 0:25:55 8:20.5 222
51 M70 2338 Norm Purrington 73 Lake Elmo 0:26:16 8:27.2 206
52 W65 2181 Gloria Jansen 69 White Bear Lake 0:26:18 8:27.9 190
53 M75 2094 Phil Erickson 76 Saint Paul 0:26:43 8:35.9 175
54 M75 2496 Lee Stauffacher 76 Mounds View 0:27:20 8:47.8 159
55 M75 2203 Rick Kleyman 77 Plymouth 0:27:25 8:49.4 143
56 M60 2300 Howard Ojalvo 63 Shoreview 0:29:01 9:20.3 127
57 W75 2070 Sandra Dalquist 76 Rochester 0:29:41 9:33.2 111
58 M65 2371 Patrick Ryan 69 Burnsville 0:29:48 9:35.5 95
59 W70 2154 Rosemary Harnly 70 Red Wing 0:30:45 9:53.8 79
60 W50 2240 Betsy Lowe 54 Grand Rapids 0:30:55 9:57.0 63
61 M75 2491 Don Wright 76 Stillwater 0:31:54 10:16.0 48
62 W60 2483 Linda Williams 60 Cottage Grove 0:32:36 10:29.5 32
63 W80 2257 Dorothy Marden 80 Minneapolis 0:40:10 12:55.7 16
2017 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 6) Top
Place Division Name Age City Time Pace Points
1 MOp Danny Docherty 27 Saint Paul 0:14:33 4:41.0 1000
2 M40 Eric Loeffler 40 Minneapolis 0:15:03 4:50.6 984
3 MOp Jeremy Reichenberger 26 Minneapolis 0:15:55 5:07.3 968
4 M45 Daniel Strike 46 North Oaks 0:16:20 5:15.4 952
5 M50 Robert Economy 53 Victoria 0:16:48 5:24.4 937
6 M50 John Van Danacker 54 Rockford 0:17:02 5:28.9 921
7 M40 Brian Davenport 42 Minneapolis 0:17:03 5:29.2 905
8 MOp Eric Thies 28 Apple Valley 0:17:09 5:31.2 889
9 M45 Ken Cooper 45 Eden Prairie 0:17:10 5:31.5 873
10 M40 Anthony Fryer 42 Minneapolis 0:17:17 5:33.7 857
11 MOp Dan Peters 25 Minneapolis 0:17:18 5:34.1 841
12 M35 Kevin Ueland 40 Minneapolis 0:17:19 5:34.4 825
13 M50 Jim Holovnia 53 Edina 0:17:24 5:36.0 794
14 M50 Allan Bohlke 53 Woodbury 0:17:28 5:37.3 778
15 MOp James Rinek 29 Edina 0:17:29 5:37.6 762
16 M35 Nathan Campeau 38 Minneapolis 0:17:45 5:42.8 746
17 M45 Omar Awad 48 Shoreview 0:18:01 5:47.9 714
18 M40 Jason Chrudimsky 40 Minneapolis 0:18:08 5:50.2 698
19 M45 Scott Reuterfeldt 45 Hopkins 0:18:27 5:56.3 651
20 M45 Manny Todorov 48 Eagan 0:18:38 5:59.8 635
21 M50 Eric Porte 52 Minneapolis 0:18:59 6:06.6 619
22 M45 Gerald Butler 45 Lakeville 0:19:03 6:07.9 603
23 M55 Kirt Goetzke 56 Plymouth 0:19:43 6:20.7 587
24 M55 Tim Brown 58 Blaine 0:20:22 6:33.3 571
25 M65 Denny Jordan 65 Roseville 0:20:47 6:41.3 540
26 M50 John Falvey 50 Lake City 0:20:59 6:45.2 524
27 M60 Michael Bjornberg 63 Minneapolis 0:21:29 6:54.8 508
28 M35 Kristopher Gerber 34 Minneapolis 0:21:35 6:56.8 492
29 M60 Bill Reinfeld 63 Champlin 0:21:41 6:58.7 476
30 M40 Todd Collette 44 Northfield 0:21:59 7:04.5 460
31 M45 Tom Ruen 49 Columbia Heights 0:22:03 7:05.8 429
32 M40 Chris Thorson 41 Princeton 0:22:08 7:07.4 413
33 M65 John Naslund 66 Bloomington 0:22:34 7:15.8 381
34 M40 Tim Peterson 44 Minneapolis 0:22:45 7:19.3 365
35 MOp Michael Hewitt 34 Minneapolis 0:23:08 7:26.7 349
36 M65 Eric Peterson 69 Minneapolis 0:23:50 7:40.2 302
37 M70 Jim Graupner 72 Lake Elmo 0:23:53 7:41.2 286
38 M65 Greg Gaffaney 65 Saint Paul 0:25:55 8:20.5 222
39 M70 Norm Purrington 73 Lake Elmo 0:26:16 8:27.2 206
40 M75 Phil Erickson 76 Saint Paul 0:26:43 8:35.9 175
41 M75 Lee Stauffacher 76 Mounds View 0:27:20 8:47.8 159
42 M75 Rick Kleyman 77 Plymouth 0:27:25 8:49.4 143
43 M60 Howard Ojalvo 63 Shoreview 0:29:01 9:20.3 127
44 M65 Patrick Ryan 69 Burnsville 0:29:48 9:35.5 95
45 M75 Don Wright 76 Stillwater 0:31:54 10:16.0 48

2017 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 6) Top
Place Division Name Age City Time Pace Points
1 WOp Lisa Baumert 29 Minneapolis 0:17:23 5:35.7 810
2 WOp Kari Campeau 28 Minneapolis 0:17:58 5:46.9 730
3 W40 Melissa Gacek 41 White Bear Lake 0:18:17 5:53.1 683
4 WOp Melissa Agnew 26 Apple Valley 0:18:18 5:53.4 667
5 W45 Danielle Gordanier 46 St Paul 0:20:28 6:35.2 556
6 W40 Annie Melek 45 Shakopee 0:22:03 7:05.8 444
7 W60 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake 0:22:18 7:10.6 397
8 W35 Nissa Larson 39 Golden Valley 0:23:18 7:29.9 333
9 W55 Carla Lavere 57 Minnetonka 0:23:49 7:39.9 317
10 W55 Ann Wasson 56 Falcon Heights 0:24:09 7:46.3 270
11 W40 Kristen Kinnear-Ohlmann 41 Bloomington 0:25:05 8:04.4 254
12 W40 Amanda Brooks 44 Minneapolis 0:25:40 8:15.6 238
13 W65 Gloria Jansen 69 White Bear Lake 0:26:18 8:27.9 190
14 W75 Sandra Dalquist 76 Rochester 0:29:41 9:33.2 111
15 W70 Rosemary Harnly 70 Red Wing 0:30:45 9:53.8 79
16 W50 Betsy Lowe 54 Grand Rapids 0:30:55 9:57.0 63
17 W60 Linda Williams 60 Cottage Grove 0:32:36 10:29.5 32
18 W80 Dorothy Marden 80 Minneapolis 0:40:10 12:55.7 16

2017 Results Men's 18-34 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Danny Docherty 27 Saint Paul 0:14:33 4:41.0 1000
2 Jeremy Reichenberger 26 Minneapolis 0:15:55 5:07.3 968
3 Eric Thies 28 Apple Valley 0:17:09 5:31.2 889
4 Dan Peters 25 Minneapolis 0:17:18 5:34.1 841
5 James Rinek 29 Edina 0:17:29 5:37.6 762
6 Michael Hewitt 34 Minneapolis 0:23:08 7:26.7 349

2017 Results Women's 18-34 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Lisa Baumert 29 Minneapolis 0:17:23 5:35.7 810
2 Kari Campeau 28 Minneapolis 0:17:58 5:46.9 730
3 Melissa Agnew 26 Apple Valley 0:18:18 5:53.4 667

2017 Results Men's 35-39 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Kevin Ueland 40 Minneapolis 0:17:19 5:34.4 825
2 Nathan Campeau 38 Minneapolis 0:17:45 5:42.8 746
3 Kristopher Gerber 34 Minneapolis 0:21:35 6:56.8 492

2017 Results Women's 35-39 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Nissa Larson 39 Golden Valley 0:23:18 7:29.9 333

2017 Results Men's 40-44 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Eric Loeffler 40 Minneapolis 0:15:03 4:50.6 984
2 Brian Davenport 42 Minneapolis 0:17:03 5:29.2 905
3 Anthony Fryer 42 Minneapolis 0:17:17 5:33.7 857
4 Jason Chrudimsky 40 Minneapolis 0:18:08 5:50.2 698
5 Todd Collette 44 Northfield 0:21:59 7:04.5 460
6 Chris Thorson 41 Princeton 0:22:08 7:07.4 413
7 Tim Peterson 44 Minneapolis 0:22:45 7:19.3 365

2017 Results Women's 40-44 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Melissa Gacek 41 White Bear Lake 0:18:17 5:53.1 683
2 Annie Melek 45 Shakopee 0:22:03 7:05.8 444
3 Kristen Kinnear-Ohlmann 41 Bloomington 0:25:05 8:04.4 254
4 Amanda Brooks 44 Minneapolis 0:25:40 8:15.6 238

2017 Results Men's 45-49 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Daniel Strike 46 North Oaks 0:16:20 5:15.4 952
2 Ken Cooper 45 Eden Prairie 0:17:10 5:31.5 873
3 Omar Awad 48 Shoreview 0:18:01 5:47.9 714
4 Scott Reuterfeldt 45 Hopkins 0:18:27 5:56.3 651
5 Manny Todorov 48 Eagan 0:18:38 5:59.8 635
6 Gerald Butler 45 Lakeville 0:19:03 6:07.9 603
7 Tom Ruen 49 Columbia Heights 0:22:03 7:05.8 429

2017 Results Women's 45-49 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Danielle Gordanier 46 St Paul 0:20:28 6:35.2 556

2017 Results Men's 50-54 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Robert Economy 53 Victoria 0:16:48 5:24.4 937
2 John Van Danacker 54 Rockford 0:17:02 5:28.9 921
3 Jim Holovnia 53 Edina 0:17:24 5:36.0 794
4 Allan Bohlke 53 Woodbury 0:17:28 5:37.3 778
5 Eric Porte 52 Minneapolis 0:18:59 6:06.6 619
6 John Falvey 50 Lake City 0:20:59 6:45.2 524

2017 Results Women's 50-54 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Betsy Lowe 54 Grand Rapids 0:30:55 9:57.0 63

2017 Results Men's 55-59 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Kirt Goetzke 56 Plymouth 0:19:43 6:20.7 587
2 Tim Brown 58 Blaine 0:20:22 6:33.3 571

2017 Results Women's 55-59 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Carla Lavere 57 Minnetonka 0:23:49 7:39.9 317
2 Ann Wasson 56 Falcon Heights 0:24:09 7:46.3 270

2017 Results Men's 60-64 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Michael Bjornberg 63 Minneapolis 0:21:29 6:54.8 508
2 Bill Reinfeld 63 Champlin 0:21:41 6:58.7 476
3 Howard Ojalvo 63 Shoreview 0:29:01 9:20.3 127

2017 Results Women's 60-64 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake 0:22:18 7:10.6 397
2 Linda Williams 60 Cottage Grove 0:32:36 10:29.5 32

2017 Results Men's 65-69 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Denny Jordan 65 Roseville 0:20:47 6:41.3 540
2 John Naslund 66 Bloomington 0:22:34 7:15.8 381
3 Eric Peterson 69 Minneapolis 0:23:50 7:40.2 302
4 Greg Gaffaney 65 Saint Paul 0:25:55 8:20.5 222
5 Patrick Ryan 69 Burnsville 0:29:48 9:35.5 95

2017 Results Women's 65-69 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Gloria Jansen 69 White Bear Lake 0:26:18 8:27.9 190

2017 Results Men's 70-74 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Jim Graupner 72 Lake Elmo 0:23:53 7:41.2 286
2 Norm Purrington 73 Lake Elmo 0:26:16 8:27.2 206

2017 Results Women's 70-74 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Rosemary Harnly 70 Red Wing 0:30:45 9:53.8 79

2017 Results Men's 75-79 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Phil Erickson 76 Saint Paul 0:26:43 8:35.9 175
2 Lee Stauffacher 76 Mounds View 0:27:20 8:47.8 159
3 Rick Kleyman 77 Plymouth 0:27:25 8:49.4 143
4 Don Wright 76 Stillwater 0:31:54 10:16.0 48

2017 Results Women's 75-79 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Sandra Dalquist 76 Rochester 0:29:41 9:33.2 111

2017 Results Men's 80-84 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
No competitors

2017 Results Women's 80-84 (event 6) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Dorothy Marden 80 Minneapolis 0:40:10 12:55.7 16

Grand Prix event results report generated: 5/17/2019