2016 2018
HOME | YEARS | RACES | STANDINGS | RULES
Saturday, August 5, 2017
Event 8 Event 9

MDRA 15k
Event 10
Winners (Event 9)
Overall (53)
Men (39) Women (14)
1 Pat Burns 0:51:39 1 Lisa Baumert 0:57:15
2 Daniel Strike 0:53:16 2 Kari Campeau 1:00:03
3 Doron Clark 0:54:18 3 Melissa Agnew 1:01:43
4 John VanDanacker 0:54:35 4 Kate Clarkin Tavakley 1:06:05
5 Robert Economy 0:56:01 5 Natalie Conrad 1:08:55
6 Brian Davenport 0:56:18 6 Andriette Wickstrom 1:09:24
Age divisions
M18-34 1 Pat Burns 0:51:39 W18-34 1 Lisa Baumert 0:57:15
M35-39 1 Doron Clark 0:54:18 W35-39 1 Nissa Larson 1:21:09
M40-44 1 Brian Davenport 0:56:18 W40-44 1 Kate Clarkin Tavakley 1:06:05
M45-49 1 Daniel Strike 0:53:16 W45-49 1 Danielle Gordanier 1:09:49
M50-54 1 John VanDanacker 0:54:35 W50-54 1 Lisa Hines 1:13:14
M55-59 1 Kirt Goetzke 1:02:57 W55-59 1 Carla LaVere 1:15:37
M60-64 1 Bill Reinfeld 1:09:35 W60-64 1 Andriette Wickstrom 1:09:24
M65-69 1 Dennis Jordan 1:06:28 W65-69 1 Gloria Jansen 1:24:47
M70-74 1 Jim Graupner 1:16:28 W70-74   
M75-79 1 Phil Erickson 1:26:39 W75-79 1 Sandra Dalquist 1:34:33
M80-84    W80-84 1 Dorothy Marden 2:08:26
2017 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp 276 Pat Burns 26 Minneapolis, MN 1000 0:51:39 [54:00] 0:51:39 5:32.5 79.22%
2 M45 347 Daniel Strike 47 North Oaks, MN 981 0:53:16 [1:01:45] 0:53:16 5:42.9 83.88%
3 M35 302 Doron Clark 39 Minneapolis, MN 962 0:54:18 [56:00] 0:54:18 5:49.5 77.29%
4 M50 415 John VanDanacker 54 Rockford, MN 943 0:54:35 [1:06:00] 0:54:32 5:51.0 87.01%
5 M50 224 Robert Economy 53 Victoria, MN 925 0:56:01 [1:06:00] 0:55:58 6:00.2 84.03%
6 M40 228 Brian Davenport 43 Minneapolis, MN 906 0:56:18 [58:30] 0:56:16 6:02.2 76.84%
7 M40 243 Anthony Fryer 42 Minneapolis, MN 887 0:56:55 [58:30] 0:56:51 6:05.9 75.44%
8 WOp 238 Lisa Baumert 30 Minneapolis, MN 868 0:57:15 [1:03:30] 0:57:15 6:08.5 80.23%
9 MOp Daniel Peters 26 Minneapolis, MN 849 0:57:20 [54:00] 0:57:17 6:08.7 71.43%
10 M35 317 Nathan Campeau 38 Minneapolis, MN 830 0:58:01 [56:00] 0:57:58 6:13.1 71.98%
11 M50 278 Allan Bohlke 53 Woodbury, MN 811 0:58:09 [1:06:00] 0:58:05 6:13.9 80.97%
12 WOp 316 Kari Campeau 28 Minneapolis, MN 792 1:00:03 [1:03:30] 1:00:00 6:26.2 76.53%
13 M35 448 Blair Hull 36 Minneapolis, MN 774 1:01:03 [56:00] 1:00:58 6:32.4 67.8%
14 M40 378 Jason Chrudimsky 40 Minneapolis, MN 755 1:01:19 [58:30] 1:01:16 6:34.4 68.94%
15 WOp 414 Melissa Agnew 26 Apple Valley, MN 736 1:01:43 [1:03:30] 1:01:41 6:37.0 74.44%
16 M50 480 Eric Porte 52 Minneapolis, MN 717 1:01:56 [1:06:00] 1:01:51 6:38.1 75.38%
17 M45 451 Scott Reuterfeldt 45 Hopkins, MN 698 1:02:06 [1:01:45] 1:02:02 6:39.3 70.84%
18 M55 431 Kirt Goetzke 56 Plymouth, MN 679 1:02:57 [1:12:00] 1:02:52 6:44.7 76.84%
19 M45 375 Emmanuel Todorov 49 Eagan, MN 660 1:03:27 [1:01:45] 1:03:23 6:48.0 71.69%
20 M45 261 Gerald Butler 46 Lakeville, MN 642 1:04:45 [1:01:45] 1:04:38 6:56.0 68.55%
21 M50 268 Brian Dixon 55 Corcoran, MN 623 1:05:13 [1:12:00] 1:05:09 6:59.4 73.48%
22 W40 467 Kate Clarkin Tavakley 42 Apple Valley, MN 604 1:06:05 [1:12:00] 1:05:55 7:04.3 73.07%
23 M65 410 Dennis Jordan 66 Roseville, MN 585 1:06:28 [1:35:30] 1:06:22 7:07.2 80.01%
24 M55 309 Tim Brown 59 Blaine, MN 566 1:08:11 [1:12:00] 1:08:03 7:18.0 72.96%
25 WOp 326 Natalie Conrad 28 Brooklyn Park, MN 547 1:08:55 [1:03:30] 1:08:41 7:22.1 66.85%
26 W60 401 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake, IA 528 1:09:24 [1:52:45] 1:09:20 7:26.3 87.91%
27 M60 218 Bill Reinfeld 63 Champlin, MN 509 1:09:35 [1:20:00] 1:09:25 7:26.8 74.28%
28 W45 479 Danielle Gordanier 46 St. Paul, MN 491 1:09:49 [1:18:45] 1:09:44 7:28.9 71.56%
29 M40 320 Thomas Lindsay 40 Minneapolis, MN 472 1:10:06 [58:30] 1:09:54 7:29.9 60.43%
30 M50 358 John Falvey 51 Lake City, MN 453 1:11:55 [1:06:00] 1:11:43 7:41.6 64.45%
31 W40 364 Annie Melek 45 Shakopee, MN 434 1:12:41 [1:18:45] 1:12:32 7:46.9 68.12%
32 M65 327 John Naslund 67 Bloomington, MN 415 1:12:52 [1:35:30] 1:12:46 7:48.4 73.7%
33 M45 335 Tom Ruen 49 Columbia Hts, MN 396 1:13:02 [1:01:45] 1:12:56 7:49.5 62.3%
34 W50 303 Lisa Hines 54 Waite Park, MN 377 1:13:14 [1:25:45] 1:13:07 7:50.6 75%
35 M60 409 Michael Bjornberg 63 Minneapolis, MN 358 1:15:00 [1:20:00] 1:14:52 8:01.9 68.88%
36 W55 310 Carla LaVere 57 Minnetonka, MN 340 1:15:37 [1:37:15] 1:15:24 8:05.3 75.57%
37 M70 235 Jim Graupner 72 Lake Elmo, MN 321 1:16:28 [2:28:00] 1:16:18 8:11.1 74.23%
38 M40 344 Tim Peterson 44 Minneapolis, MN 302 1:18:42 [58:30] 1:18:26 8:24.9 55.57%
39 M40 Brad Aubrecht 43 Crystal, MN 283 1:19:04 [58:30] 1:18:49 8:27.3 54.85%
40 M40 264 Todd Collette 45 Northfield, MN 264 1:19:18 [1:01:45] 1:19:07 8:29.3 55.54%
41 W35 293 Nissa Larson 39 Golden Valley, MN 245 1:21:09 [1:08:15] 1:21:01 8:41.5 58.28%
42 M40 507 Mike Nixon 44 Maple Plaine, MN 226 1:24:18 [58:30] 1:24:10 9:01.8 51.79%
43 W65 407 Gloria Jansen 70 Wbl, MN 208 1:24:47 [2:30:00] 1:24:39 9:04.9 81.04%
44 M75 497 Phil Erickson 76 St. Paul, MN 189 1:26:39 [2:30:00] 1:26:22 9:15.9 69.74%
45 M75 402 Edward Rousseau 77 Minneapolis, MN 170 1:27:36 [2:30:00] 1:27:21 9:22.3 70.25%
46 M65 425 Stephen Maupin 66 St Louis Park, MN 151 1:29:06 [1:35:30] 1:29:03 9:33.2 59.63%
47 M65 488 Greg Gaffaney 66 St. Paul, MN 132 1:31:06 [1:35:30] 1:30:59 9:45.7 58.36%
48 M75 421 Lee Stauffacher 76 Mounds View, MN 113 1:31:19 [2:30:00] 1:31:12 9:47.0 66.05%
49 W75 207 Sandra Dalquist 76 Rochester, MN 94 1:34:33 [2:30:00] 1:34:20 10:07.2 80.28%
50 M65 205 Patrick Ryan 69 Burnsville, MN 75 1:35:44 [1:35:30] 1:35:25 10:14.2 57.35%
51 M60 346 Howard Ojalvo 64 Shoreview, MN 57 1:41:18 [1:20:00] 1:41:02 10:50.3 51.53%
52 M65 221 Don Soule 67 Rosemount, MN 38 1:50:45 [1:35:30] 1:50:24 11:50.6 48.57%
53 W80 311 Dorothy Marden 80 Minneapolis, MN 19 2:08:26 [2:30:00] 2:08:10 13:45.0 64.12%
2017 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp 276 Pat Burns 26 Minneapolis, MN 1000 0:51:39 [54:00] 0:51:39 5:32.5 79.22%
2 M45 347 Daniel Strike 47 North Oaks, MN 981 0:53:16 [1:01:45] 0:53:16 5:42.9 83.88%
3 M35 302 Doron Clark 39 Minneapolis, MN 962 0:54:18 [56:00] 0:54:18 5:49.5 77.29%
4 M50 415 John VanDanacker 54 Rockford, MN 943 0:54:35 [1:06:00] 0:54:32 5:51.0 87.01%
5 M50 224 Robert Economy 53 Victoria, MN 925 0:56:01 [1:06:00] 0:55:58 6:00.2 84.03%
6 M40 228 Brian Davenport 43 Minneapolis, MN 906 0:56:18 [58:30] 0:56:16 6:02.2 76.84%
7 M40 243 Anthony Fryer 42 Minneapolis, MN 887 0:56:55 [58:30] 0:56:51 6:05.9 75.44%
8 MOp Daniel Peters 26 Minneapolis, MN 849 0:57:20 [54:00] 0:57:17 6:08.7 71.43%
9 M35 317 Nathan Campeau 38 Minneapolis, MN 830 0:58:01 [56:00] 0:57:58 6:13.1 71.98%
10 M50 278 Allan Bohlke 53 Woodbury, MN 811 0:58:09 [1:06:00] 0:58:05 6:13.9 80.97%
11 M35 448 Blair Hull 36 Minneapolis, MN 774 1:01:03 [56:00] 1:00:58 6:32.4 67.8%
12 M40 378 Jason Chrudimsky 40 Minneapolis, MN 755 1:01:19 [58:30] 1:01:16 6:34.4 68.94%
13 M50 480 Eric Porte 52 Minneapolis, MN 717 1:01:56 [1:06:00] 1:01:51 6:38.1 75.38%
14 M45 451 Scott Reuterfeldt 45 Hopkins, MN 698 1:02:06 [1:01:45] 1:02:02 6:39.3 70.84%
15 M55 431 Kirt Goetzke 56 Plymouth, MN 679 1:02:57 [1:12:00] 1:02:52 6:44.7 76.84%
16 M45 375 Emmanuel Todorov 49 Eagan, MN 660 1:03:27 [1:01:45] 1:03:23 6:48.0 71.69%
17 M45 261 Gerald Butler 46 Lakeville, MN 642 1:04:45 [1:01:45] 1:04:38 6:56.0 68.55%
18 M50 268 Brian Dixon 55 Corcoran, MN 623 1:05:13 [1:12:00] 1:05:09 6:59.4 73.48%
19 M65 410 Dennis Jordan 66 Roseville, MN 585 1:06:28 [1:35:30] 1:06:22 7:07.2 80.01%
20 M55 309 Tim Brown 59 Blaine, MN 566 1:08:11 [1:12:00] 1:08:03 7:18.0 72.96%
21 M60 218 Bill Reinfeld 63 Champlin, MN 509 1:09:35 [1:20:00] 1:09:25 7:26.8 74.28%
22 M40 320 Thomas Lindsay 40 Minneapolis, MN 472 1:10:06 [58:30] 1:09:54 7:29.9 60.43%
23 M50 358 John Falvey 51 Lake City, MN 453 1:11:55 [1:06:00] 1:11:43 7:41.6 64.45%
24 M65 327 John Naslund 67 Bloomington, MN 415 1:12:52 [1:35:30] 1:12:46 7:48.4 73.7%
25 M45 335 Tom Ruen 49 Columbia Hts, MN 396 1:13:02 [1:01:45] 1:12:56 7:49.5 62.3%
26 M60 409 Michael Bjornberg 63 Minneapolis, MN 358 1:15:00 [1:20:00] 1:14:52 8:01.9 68.88%
27 M70 235 Jim Graupner 72 Lake Elmo, MN 321 1:16:28 [2:28:00] 1:16:18 8:11.1 74.23%
28 M40 344 Tim Peterson 44 Minneapolis, MN 302 1:18:42 [58:30] 1:18:26 8:24.9 55.57%
29 M40 Brad Aubrecht 43 Crystal, MN 283 1:19:04 [58:30] 1:18:49 8:27.3 54.85%
30 M40 264 Todd Collette 45 Northfield, MN 264 1:19:18 [1:01:45] 1:19:07 8:29.3 55.54%
31 M40 507 Mike Nixon 44 Maple Plaine, MN 226 1:24:18 [58:30] 1:24:10 9:01.8 51.79%
32 M75 497 Phil Erickson 76 St. Paul, MN 189 1:26:39 [2:30:00] 1:26:22 9:15.9 69.74%
33 M75 402 Edward Rousseau 77 Minneapolis, MN 170 1:27:36 [2:30:00] 1:27:21 9:22.3 70.25%
34 M65 425 Stephen Maupin 66 St Louis Park, MN 151 1:29:06 [1:35:30] 1:29:03 9:33.2 59.63%
35 M65 488 Greg Gaffaney 66 St. Paul, MN 132 1:31:06 [1:35:30] 1:30:59 9:45.7 58.36%
36 M75 421 Lee Stauffacher 76 Mounds View, MN 113 1:31:19 [2:30:00] 1:31:12 9:47.0 66.05%
37 M65 205 Patrick Ryan 69 Burnsville, MN 75 1:35:44 [1:35:30] 1:35:25 10:14.2 57.35%
38 M60 346 Howard Ojalvo 64 Shoreview, MN 57 1:41:18 [1:20:00] 1:41:02 10:50.3 51.53%
39 M65 221 Don Soule 67 Rosemount, MN 38 1:50:45 [1:35:30] 1:50:24 11:50.6 48.57%

2017 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 WOp 238 Lisa Baumert 30 Minneapolis, MN 868 0:57:15 [1:03:30] 0:57:15 6:08.5 80.23%
2 WOp 316 Kari Campeau 28 Minneapolis, MN 792 1:00:03 [1:03:30] 1:00:00 6:26.2 76.53%
3 WOp 414 Melissa Agnew 26 Apple Valley, MN 736 1:01:43 [1:03:30] 1:01:41 6:37.0 74.44%
4 W40 467 Kate Clarkin Tavakley 42 Apple Valley, MN 604 1:06:05 [1:12:00] 1:05:55 7:04.3 73.07%
5 WOp 326 Natalie Conrad 28 Brooklyn Park, MN 547 1:08:55 [1:03:30] 1:08:41 7:22.1 66.85%
6 W60 401 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake, IA 528 1:09:24 [1:52:45] 1:09:20 7:26.3 87.91%
7 W45 479 Danielle Gordanier 46 St. Paul, MN 491 1:09:49 [1:18:45] 1:09:44 7:28.9 71.56%
8 W40 364 Annie Melek 45 Shakopee, MN 434 1:12:41 [1:18:45] 1:12:32 7:46.9 68.12%
9 W50 303 Lisa Hines 54 Waite Park, MN 377 1:13:14 [1:25:45] 1:13:07 7:50.6 75%
10 W55 310 Carla LaVere 57 Minnetonka, MN 340 1:15:37 [1:37:15] 1:15:24 8:05.3 75.57%
11 W35 293 Nissa Larson 39 Golden Valley, MN 245 1:21:09 [1:08:15] 1:21:01 8:41.5 58.28%
12 W65 407 Gloria Jansen 70 Wbl, MN 208 1:24:47 [2:30:00] 1:24:39 9:04.9 81.04%
13 W75 207 Sandra Dalquist 76 Rochester, MN 94 1:34:33 [2:30:00] 1:34:20 10:07.2 80.28%
14 W80 311 Dorothy Marden 80 Minneapolis, MN 19 2:08:26 [2:30:00] 2:08:10 13:45.0 64.12%

2017 Results Men's 18-34 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp 276 Pat Burns 26 Minneapolis, MN 1000 0:51:39 [54:00] 0:51:39 5:32.5 79.22%
2 MOp Daniel Peters 26 Minneapolis, MN 849 0:57:20 [54:00] 0:57:17 6:08.7 71.43%

2017 Results Women's 18-34 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 WOp 238 Lisa Baumert 30 Minneapolis, MN 868 0:57:15 [1:03:30] 0:57:15 6:08.5 80.23%
2 WOp 316 Kari Campeau 28 Minneapolis, MN 792 1:00:03 [1:03:30] 1:00:00 6:26.2 76.53%
3 WOp 414 Melissa Agnew 26 Apple Valley, MN 736 1:01:43 [1:03:30] 1:01:41 6:37.0 74.44%
4 WOp 326 Natalie Conrad 28 Brooklyn Park, MN 547 1:08:55 [1:03:30] 1:08:41 7:22.1 66.85%

2017 Results Men's 35-39 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M35 302 Doron Clark 39 Minneapolis, MN 962 0:54:18 [56:00] 0:54:18 5:49.5 77.29%
2 M35 317 Nathan Campeau 38 Minneapolis, MN 830 0:58:01 [56:00] 0:57:58 6:13.1 71.98%
3 M35 448 Blair Hull 36 Minneapolis, MN 774 1:01:03 [56:00] 1:00:58 6:32.4 67.8%

2017 Results Women's 35-39 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W35 293 Nissa Larson 39 Golden Valley, MN 245 1:21:09 [1:08:15] 1:21:01 8:41.5 58.28%

2017 Results Men's 40-44 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M40 228 Brian Davenport 43 Minneapolis, MN 906 0:56:18 [58:30] 0:56:16 6:02.2 76.84%
2 M40 243 Anthony Fryer 42 Minneapolis, MN 887 0:56:55 [58:30] 0:56:51 6:05.9 75.44%
3 M40 378 Jason Chrudimsky 40 Minneapolis, MN 755 1:01:19 [58:30] 1:01:16 6:34.4 68.94%
4 M40 320 Thomas Lindsay 40 Minneapolis, MN 472 1:10:06 [58:30] 1:09:54 7:29.9 60.43%
5 M40 344 Tim Peterson 44 Minneapolis, MN 302 1:18:42 [58:30] 1:18:26 8:24.9 55.57%
6 M40 Brad Aubrecht 43 Crystal, MN 283 1:19:04 [58:30] 1:18:49 8:27.3 54.85%
7 M40 264 Todd Collette 45 Northfield, MN 264 1:19:18 [1:01:45] 1:19:07 8:29.3 55.54%
8 M40 507 Mike Nixon 44 Maple Plaine, MN 226 1:24:18 [58:30] 1:24:10 9:01.8 51.79%

2017 Results Women's 40-44 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W40 467 Kate Clarkin Tavakley 42 Apple Valley, MN 604 1:06:05 [1:12:00] 1:05:55 7:04.3 73.07%
2 W40 364 Annie Melek 45 Shakopee, MN 434 1:12:41 [1:18:45] 1:12:32 7:46.9 68.12%

2017 Results Men's 45-49 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M45 347 Daniel Strike 47 North Oaks, MN 981 0:53:16 [1:01:45] 0:53:16 5:42.9 83.88%
2 M45 451 Scott Reuterfeldt 45 Hopkins, MN 698 1:02:06 [1:01:45] 1:02:02 6:39.3 70.84%
3 M45 375 Emmanuel Todorov 49 Eagan, MN 660 1:03:27 [1:01:45] 1:03:23 6:48.0 71.69%
4 M45 261 Gerald Butler 46 Lakeville, MN 642 1:04:45 [1:01:45] 1:04:38 6:56.0 68.55%
5 M45 335 Tom Ruen 49 Columbia Hts, MN 396 1:13:02 [1:01:45] 1:12:56 7:49.5 62.3%

2017 Results Women's 45-49 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W45 479 Danielle Gordanier 46 St. Paul, MN 491 1:09:49 [1:18:45] 1:09:44 7:28.9 71.56%

2017 Results Men's 50-54 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M50 415 John VanDanacker 54 Rockford, MN 943 0:54:35 [1:06:00] 0:54:32 5:51.0 87.01%
2 M50 224 Robert Economy 53 Victoria, MN 925 0:56:01 [1:06:00] 0:55:58 6:00.2 84.03%
3 M50 278 Allan Bohlke 53 Woodbury, MN 811 0:58:09 [1:06:00] 0:58:05 6:13.9 80.97%
4 M50 480 Eric Porte 52 Minneapolis, MN 717 1:01:56 [1:06:00] 1:01:51 6:38.1 75.38%
5 M50 268 Brian Dixon 55 Corcoran, MN 623 1:05:13 [1:12:00] 1:05:09 6:59.4 73.48%
6 M50 358 John Falvey 51 Lake City, MN 453 1:11:55 [1:06:00] 1:11:43 7:41.6 64.45%

2017 Results Women's 50-54 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W50 303 Lisa Hines 54 Waite Park, MN 377 1:13:14 [1:25:45] 1:13:07 7:50.6 75%

2017 Results Men's 55-59 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M55 431 Kirt Goetzke 56 Plymouth, MN 679 1:02:57 [1:12:00] 1:02:52 6:44.7 76.84%
2 M55 309 Tim Brown 59 Blaine, MN 566 1:08:11 [1:12:00] 1:08:03 7:18.0 72.96%

2017 Results Women's 55-59 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W55 310 Carla LaVere 57 Minnetonka, MN 340 1:15:37 [1:37:15] 1:15:24 8:05.3 75.57%

2017 Results Men's 60-64 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M60 218 Bill Reinfeld 63 Champlin, MN 509 1:09:35 [1:20:00] 1:09:25 7:26.8 74.28%
2 M60 409 Michael Bjornberg 63 Minneapolis, MN 358 1:15:00 [1:20:00] 1:14:52 8:01.9 68.88%
3 M60 346 Howard Ojalvo 64 Shoreview, MN 57 1:41:18 [1:20:00] 1:41:02 10:50.3 51.53%

2017 Results Women's 60-64 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W60 401 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake, IA 528 1:09:24 [1:52:45] 1:09:20 7:26.3 87.91%

2017 Results Men's 65-69 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M65 410 Dennis Jordan 66 Roseville, MN 585 1:06:28 [1:35:30] 1:06:22 7:07.2 80.01%
2 M65 327 John Naslund 67 Bloomington, MN 415 1:12:52 [1:35:30] 1:12:46 7:48.4 73.7%
3 M65 425 Stephen Maupin 66 St Louis Park, MN 151 1:29:06 [1:35:30] 1:29:03 9:33.2 59.63%
4 M65 488 Greg Gaffaney 66 St. Paul, MN 132 1:31:06 [1:35:30] 1:30:59 9:45.7 58.36%
5 M65 205 Patrick Ryan 69 Burnsville, MN 75 1:35:44 [1:35:30] 1:35:25 10:14.2 57.35%
6 M65 221 Don Soule 67 Rosemount, MN 38 1:50:45 [1:35:30] 1:50:24 11:50.6 48.57%

2017 Results Women's 65-69 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W65 407 Gloria Jansen 70 Wbl, MN 208 1:24:47 [2:30:00] 1:24:39 9:04.9 81.04%

2017 Results Men's 70-74 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M70 235 Jim Graupner 72 Lake Elmo, MN 321 1:16:28 [2:28:00] 1:16:18 8:11.1 74.23%

2017 Results Women's 70-74 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2017 Results Men's 75-79 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M75 497 Phil Erickson 76 St. Paul, MN 189 1:26:39 [2:30:00] 1:26:22 9:15.9 69.74%
2 M75 402 Edward Rousseau 77 Minneapolis, MN 170 1:27:36 [2:30:00] 1:27:21 9:22.3 70.25%
3 M75 421 Lee Stauffacher 76 Mounds View, MN 113 1:31:19 [2:30:00] 1:31:12 9:47.0 66.05%

2017 Results Women's 75-79 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W75 207 Sandra Dalquist 76 Rochester, MN 94 1:34:33 [2:30:00] 1:34:20 10:07.2 80.28%

2017 Results Men's 80-84 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2017 Results Women's 80-84 (event 9) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W80 311 Dorothy Marden 80 Minneapolis, MN 19 2:08:26 [2:30:00] 2:08:10 13:45.0 64.12%

Grand Prix event results report generated: 9/7/2019. If you know any corrections, contact information here.