2019 2017
Sunday, September 9, 2018
Event 10 Event 11

Jeff Winters City of Lakes Half
[MAP]
Event 12
Winners (Event 11)
Overall (42)
Men (33) Women (9)
1 Daniel Strike 1:17:09 1 Andriette Wickstrom 1:37:15
2 Daniel Peters 1:18:07 2 Marise Widmer 1:52:07
3 Anthony Fryer 1:19:33 3 Jenny Jaakola 1:53:57
4 Robert Economy 1:20:12 4 Kari Ramstrom 2:02:24
5 Jim Holovnia 1:22:25 5 Gloria Jansen 2:03:18
Age divisions
M18-34 1Daniel Peters 1:18:07 W18-34   
M35-39 1Peter Mack 1:25:09 W35-39 1Kathryn Lucht 2:12:15
M40-44 1Anthony Fryer 1:19:33 W40-44 1Kari Ramstrom 2:02:24
M45-49 1Daniel Strike 1:17:09 W45-49   
M50-54 1Robert Economy 1:20:12 W50-54 1Jenny Jaakola 1:53:57
M55-59 1kirt goetzke 1:31:06 W55-59 1Marise Widmer 1:52:07
M60-64 1Daniel Johnson 1:23:36 W60-64 1Andriette Wickstrom 1:37:15
M65-69 1John Naslund 1:43:08 W65-69 1Annette LeDuc 2:42:43
M70-74 1John Labalestra 2:03:47 W70-74 1Gloria Jansen 2:03:18
M75-79 1Phil Erickson 2:20:20 W75-79 1Sandra Dalquist 2:22:23
M80-84 1Darrell Christensen 2:07:04 W80-84   
2018 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 11) Top
Place Division Bib Name Age City Time Net Pace Points
1 M45 1431 Daniel Strike 48 North Oaks 1:17:09 1:17:04 5:52.7 1000
2 MOp 1359 Daniel Peters 27 Minneapolis 1:18:07 1:18:00 5:57.0 976
3 M40 732 Anthony Fryer 43 Eden Prairie 1:19:33 1:19:25 6:03.4 952
4 M50 733 Robert Economy 54 Victoria 1:20:12 1:20:04 6:06.4 929
5 M50 538 Jim Holovnia 54 Edina 1:22:25 1:22:17 6:16.6 905
6 M60 119 Daniel Johnson 60 Crystal 1:23:36 1:23:29 6:22.1 881
7 M40 1345 Jason Chrudimsky 41 Minneapolis 1:24:08 1:24:00 6:24.4 857
8 M35 1418 Peter Mack 38 Duluth 1:25:09 1:25:00 6:29.0 833
9 M50 1263 Jim Larranaga 53 Chanhassen 1:28:19 1:28:09 6:43.4 810
10 M50 284 Eric Porte 53 Minneapolis 1:28:46 1:28:38 6:45.6 786
11 M55 1073 kirt goetzke 57 Plymouth 1:31:06 1:30:53 6:55.9 762
12 M50 799 Daniel Baron 52 Edina 1:31:14 1:30:56 6:56.2 738
13 M50 180 Craig Hagensick 54 Saint Paul 1:33:27 1:33:09 7:06.3 714
14 M55 126 Stephen Chichester 55 Minneapolis, 1:34:07 1:33:50 7:09.4 690
15 M45 1286 Tom Ruen 50 Columbia Heights 1:34:08 1:33:54 7:09.7 667
16 W60 1276 Andriette Wickstrom 63 Storm Lake 1:37:15 1:37:08 7:24.5 643
17 M35 865 Dash Miller 40 Minneapolis 1:38:08 1:37:49 7:27.7 619
18 M35 1242 Michael Hewitt 35 Minneapolis 1:38:17 1:37:52 7:27.9 595
19 M65 1417 John Naslund 68 Bloomington 1:43:08 1:42:53 7:50.8 571
20 M65 245 Michael Seaman 68 Minneapolis 1:48:51 1:48:31 8:16.6 548
21 W55 225 Marise Widmer 58 Saint Paul 1:52:07 1:51:25 8:29.9 524
22 M60 1297 Danny Hansen 64 brooklyn center 1:53:16 1:52:22 8:34.2 500
23 W50 741 Jenny Jaakola 53 eagan 1:53:57 1:53:04 8:37.5 476
24 M40 1446 Mike Nixon 45 Maple Plain 1:55:03 1:54:31 8:44.1 452
25 W40 1265 Kari Ramstrom 42 Plymouth 2:02:24 2:01:33 9:16.3 429
26 W70 378 Gloria Jansen 71 White Bear Lake 2:03:18 2:03:02 9:23.1 405
27 M70 519 John Labalestra 70 Falcon Heights 2:03:47 2:03:09 9:23.6 381
28 M65 272 Larry Thompson 68 Woodbury 2:05:21 2:03:18 9:24.3 357
29 M80 6 Darrell Christensen 81 Bloomington 2:07:04 2:05:32 9:34.5 333
30 M55 41 David Wasson 60 Falcon Heights 2:07:14 2:06:15 9:37.8 310
31 W55 5 Tuyet-Anh Tran 58 minnetonka 2:09:27 2:07:55 9:45.4 286
32 W35 564 Kathryn Lucht 36 Chaska 2:12:15 2:10:39 9:57.9 262
33 M70 1134 Larry McNichols 74 Elk River 2:15:00 2:13:37 10:11.5 238
34 M60 1048 Howard Ojalvo 65 Shoreview 2:16:24 2:14:53 10:17.3 214
35 M70 1353 Norm Purrington 75 Lake Elmo 2:16:45 2:15:35 10:20.5 190
36 M75 381 Phil Erickson 77 St. Paul 2:20:20 2:18:48 10:35.2 167
37 W75 1272 Sandra Dalquist 77 Rochester 2:22:23 2:21:51 10:49.2 143
38 M65 285 Patrick Ryan 70 Burnsville 2:30:14 2:28:28 11:19.5 119
39 M80 154 Alan Phillips 84 Minneapolis 2:34:04 2:32:32 11:38.1 95
40 M45 1139 Jeffrey Williams 48 Rosemount 2:42:10 2:39:28 12:09.8 71
41 W65 1037 Annette LeDuc 66 Minneapolis 2:42:43 2:40:28 12:14.4 48
42 M65 1223 Don Soule 68 Rosemount 2:50:37 2:48:37 12:51.7 24
2018 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 11) Top
Place Division Name Age City Time Net Pace Points
1 M45 Daniel Strike 48 North Oaks 1:17:09 1:17:04 5:52.7 1000
2 MOp Daniel Peters 27 Minneapolis 1:18:07 1:18:00 5:57.0 976
3 M40 Anthony Fryer 43 Eden Prairie 1:19:33 1:19:25 6:03.4 952
4 M50 Robert Economy 54 Victoria 1:20:12 1:20:04 6:06.4 929
5 M50 Jim Holovnia 54 Edina 1:22:25 1:22:17 6:16.6 905
6 M60 Daniel Johnson 60 Crystal 1:23:36 1:23:29 6:22.1 881
7 M40 Jason Chrudimsky 41 Minneapolis 1:24:08 1:24:00 6:24.4 857
8 M35 Peter Mack 38 Duluth 1:25:09 1:25:00 6:29.0 833
9 M50 Jim Larranaga 53 Chanhassen 1:28:19 1:28:09 6:43.4 810
10 M50 Eric Porte 53 Minneapolis 1:28:46 1:28:38 6:45.6 786
11 M55 kirt goetzke 57 Plymouth 1:31:06 1:30:53 6:55.9 762
12 M50 Daniel Baron 52 Edina 1:31:14 1:30:56 6:56.2 738
13 M50 Craig Hagensick 54 Saint Paul 1:33:27 1:33:09 7:06.3 714
14 M55 Stephen Chichester 55 Minneapolis, 1:34:07 1:33:50 7:09.4 690
15 M45 Tom Ruen 50 Columbia Heights 1:34:08 1:33:54 7:09.7 667
16 M35 Dash Miller 40 Minneapolis 1:38:08 1:37:49 7:27.7 619
17 M35 Michael Hewitt 35 Minneapolis 1:38:17 1:37:52 7:27.9 595
18 M65 John Naslund 68 Bloomington 1:43:08 1:42:53 7:50.8 571
19 M65 Michael Seaman 68 Minneapolis 1:48:51 1:48:31 8:16.6 548
20 M60 Danny Hansen 64 brooklyn center 1:53:16 1:52:22 8:34.2 500
21 M40 Mike Nixon 45 Maple Plain 1:55:03 1:54:31 8:44.1 452
22 M70 John Labalestra 70 Falcon Heights 2:03:47 2:03:09 9:23.6 381
23 M65 Larry Thompson 68 Woodbury 2:05:21 2:03:18 9:24.3 357
24 M80 Darrell Christensen 81 Bloomington 2:07:04 2:05:32 9:34.5 333
25 M55 David Wasson 60 Falcon Heights 2:07:14 2:06:15 9:37.8 310
26 M70 Larry McNichols 74 Elk River 2:15:00 2:13:37 10:11.5 238
27 M60 Howard Ojalvo 65 Shoreview 2:16:24 2:14:53 10:17.3 214
28 M70 Norm Purrington 75 Lake Elmo 2:16:45 2:15:35 10:20.5 190
29 M75 Phil Erickson 77 St. Paul 2:20:20 2:18:48 10:35.2 167
30 M65 Patrick Ryan 70 Burnsville 2:30:14 2:28:28 11:19.5 119
31 M80 Alan Phillips 84 Minneapolis 2:34:04 2:32:32 11:38.1 95
32 M45 Jeffrey Williams 48 Rosemount 2:42:10 2:39:28 12:09.8 71
33 M65 Don Soule 68 Rosemount 2:50:37 2:48:37 12:51.7 24

2018 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 11) Top
Place Division Name Age City Time Net Pace Points
1 W60 Andriette Wickstrom 63 Storm Lake 1:37:15 1:37:08 7:24.5 643
2 W55 Marise Widmer 58 Saint Paul 1:52:07 1:51:25 8:29.9 524
3 W50 Jenny Jaakola 53 eagan 1:53:57 1:53:04 8:37.5 476
4 W40 Kari Ramstrom 42 Plymouth 2:02:24 2:01:33 9:16.3 429
5 W70 Gloria Jansen 71 White Bear Lake 2:03:18 2:03:02 9:23.1 405
6 W55 Tuyet-Anh Tran 58 minnetonka 2:09:27 2:07:55 9:45.4 286
7 W35 Kathryn Lucht 36 Chaska 2:12:15 2:10:39 9:57.9 262
8 W75 Sandra Dalquist 77 Rochester 2:22:23 2:21:51 10:49.2 143
9 W65 Annette LeDuc 66 Minneapolis 2:42:43 2:40:28 12:14.4 48

2018 Results Men's 18-34 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Daniel Peters 27 Minneapolis 1:18:07 1:18:00 5:57.0 976

2018 Results Women's 18-34 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
No competitors

2018 Results Men's 35-39 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Peter Mack 38 Duluth 1:25:09 1:25:00 6:29.0 833
2 Dash Miller 40 Minneapolis 1:38:08 1:37:49 7:27.7 619
3 Michael Hewitt 35 Minneapolis 1:38:17 1:37:52 7:27.9 595

2018 Results Women's 35-39 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Kathryn Lucht 36 Chaska 2:12:15 2:10:39 9:57.9 262

2018 Results Men's 40-44 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Anthony Fryer 43 Eden Prairie 1:19:33 1:19:25 6:03.4 952
2 Jason Chrudimsky 41 Minneapolis 1:24:08 1:24:00 6:24.4 857
3 Mike Nixon 45 Maple Plain 1:55:03 1:54:31 8:44.1 452

2018 Results Women's 40-44 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Kari Ramstrom 42 Plymouth 2:02:24 2:01:33 9:16.3 429

2018 Results Men's 45-49 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Daniel Strike 48 North Oaks 1:17:09 1:17:04 5:52.7 1000
2 Tom Ruen 50 Columbia Heights 1:34:08 1:33:54 7:09.7 667
3 Jeffrey Williams 48 Rosemount 2:42:10 2:39:28 12:09.8 71

2018 Results Women's 45-49 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
No competitors

2018 Results Men's 50-54 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Robert Economy 54 Victoria 1:20:12 1:20:04 6:06.4 929
2 Jim Holovnia 54 Edina 1:22:25 1:22:17 6:16.6 905
3 Jim Larranaga 53 Chanhassen 1:28:19 1:28:09 6:43.4 810
4 Eric Porte 53 Minneapolis 1:28:46 1:28:38 6:45.6 786
5 Daniel Baron 52 Edina 1:31:14 1:30:56 6:56.2 738
6 Craig Hagensick 54 Saint Paul 1:33:27 1:33:09 7:06.3 714

2018 Results Women's 50-54 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Jenny Jaakola 53 eagan 1:53:57 1:53:04 8:37.5 476

2018 Results Men's 55-59 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 kirt goetzke 57 Plymouth 1:31:06 1:30:53 6:55.9 762
2 Stephen Chichester 55 Minneapolis, 1:34:07 1:33:50 7:09.4 690
3 David Wasson 60 Falcon Heights 2:07:14 2:06:15 9:37.8 310

2018 Results Women's 55-59 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Marise Widmer 58 Saint Paul 1:52:07 1:51:25 8:29.9 524
2 Tuyet-Anh Tran 58 minnetonka 2:09:27 2:07:55 9:45.4 286

2018 Results Men's 60-64 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Daniel Johnson 60 Crystal 1:23:36 1:23:29 6:22.1 881
2 Danny Hansen 64 brooklyn center 1:53:16 1:52:22 8:34.2 500
3 Howard Ojalvo 65 Shoreview 2:16:24 2:14:53 10:17.3 214

2018 Results Women's 60-64 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Andriette Wickstrom 63 Storm Lake 1:37:15 1:37:08 7:24.5 643

2018 Results Men's 65-69 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 John Naslund 68 Bloomington 1:43:08 1:42:53 7:50.8 571
2 Michael Seaman 68 Minneapolis 1:48:51 1:48:31 8:16.6 548
3 Larry Thompson 68 Woodbury 2:05:21 2:03:18 9:24.3 357
4 Patrick Ryan 70 Burnsville 2:30:14 2:28:28 11:19.5 119
5 Don Soule 68 Rosemount 2:50:37 2:48:37 12:51.7 24

2018 Results Women's 65-69 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Annette LeDuc 66 Minneapolis 2:42:43 2:40:28 12:14.4 48

2018 Results Men's 70-74 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 John Labalestra 70 Falcon Heights 2:03:47 2:03:09 9:23.6 381
2 Larry McNichols 74 Elk River 2:15:00 2:13:37 10:11.5 238
3 Norm Purrington 75 Lake Elmo 2:16:45 2:15:35 10:20.5 190

2018 Results Women's 70-74 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Gloria Jansen 71 White Bear Lake 2:03:18 2:03:02 9:23.1 405

2018 Results Men's 75-79 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Phil Erickson 77 St. Paul 2:20:20 2:18:48 10:35.2 167

2018 Results Women's 75-79 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Sandra Dalquist 77 Rochester 2:22:23 2:21:51 10:49.2 143

2018 Results Men's 80-84 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Darrell Christensen 81 Bloomington 2:07:04 2:05:32 9:34.5 333
2 Alan Phillips 84 Minneapolis 2:34:04 2:32:32 11:38.1 95

2018 Results Women's 80-84 (event 11) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
No competitors

Grand Prix event results report generated: 5/23/2019