2019 2017
Saturday, March 10, 2018
Event 2 Event 3

O'Gara Irish 8k
Event 4
Winners (Event 3)
Overall (56)
Men (39) Women (17)
1 Anthony Fryer 0:28:27 1 Lisa Baumert 0:29:07
2 Thomas Datwyler 0:28:28 2 Kari Campeau 0:29:32
3 Blair Hull 0:28:36 3 Melissa Agnew 0:32:14
4 Nathan Campeau 0:28:52 4 Danielle Gordanier 0:35:17
5 Robert Economy 0:29:15 5 Annie Melek 0:37:33
Age divisions
M18-34 1Thomas Datwyler 0:28:28 W18-34 1Lisa Baumert 0:29:07
M35-39 1Blair Hull 0:28:36 W35-39 1Kathryn Lucht 0:41:16
M40-44 1Anthony Fryer 0:28:27 W40-44 1Kristen Kinnear-Ohlmann 0:42:38
M45-49 1Omar Awad 0:31:23 W45-49 1Danielle Gordanier 0:35:17
M50-54 1Robert Economy 0:29:15 W50-54 1Jenny Jaakola 0:40:45
M55-59 1Pete Kessler 0:33:46 W55-59 1Marise Widmer 0:38:44
M60-64 1Dan Johnson 0:30:31 W60-64 1Carol Deblieck 0:56:02
M65-69 1Denny Jordan 0:34:59 W65-69 1Kathleen Shea 0:45:57
M70-74 1John Labalestra 0:41:37 W70-74   
M75-79 1Edward Rousseau 0:47:29 W75-79 1Sandra Dalquist 0:51:31
M80-84 1Darrell Christensen 0:46:33 W80-84   
2018 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 3) Top
Place Division Bib Name Age City Time Pace Points
1 M40 1363 Anthony Fryer 43 Minneapolis 0:28:27 5:43.4 1000
2 MOp 1717 Thomas Datwyler 31 Minneapolis 0:28:28 5:43.6 982
3 M35 1423 Blair Hull 37 Minneapolis 0:28:36 5:45.2 964
4 M35 1293 Nathan Campeau 38 Minneapolis 0:28:52 5:48.4 946
5 FOp 1266 Lisa Baumert 30 Minneapolis 0:29:07 5:51.4 929
6 M50 1346 Robert Economy 54 Victoria 0:29:15 5:53.0 911
7 M50 1280 Allan Bohlke 54 Woodbury 0:29:27 5:55.4 893
8 MOp 1603 James Rinek 30 Lauderdale 0:29:28 5:55.6 875
9 FOp 1292 Kari Campeau 28 Minneapolis 0:29:32 5:56.4 857
10 M60 1437 Dan Johnson 60 Crystal 0:30:31 6:08.3 839
11 M50 1480 Jim Larranaga 52 Chanhassen 0:30:52 6:12.5 821
12 M45 1720 Omar Awad 49 Shoreview 0:31:23 6:18.8 804
13 M50 1583 Eric Porte 53 Minneapolis 0:31:40 6:22.2 786
14 M50 1427 Edward Jackson 52 Edina 0:32:06 6:27.4 768
15 FOp 1255 Melissa Agnew 27 Apple Valley 0:32:14 6:29.0 750
16 M35 1396 Troy Handy 38 Le Sueur 0:32:51 6:36.5 732
17 M50 1469 Todd Kuglin 53 Maple Grove 0:32:56 6:37.5 714
18 M50 1263 Daniel Baron 51 Edina 0:33:18 6:41.9 696
19 M50 1263 Daniel Baron 51 Edina 0:33:18 6:41.9 679
20 M45 1515 Sean McAfee 46 Lake Elmo 0:33:33 6:44.9 661
21 M55 1451 Pete Kessler 56 New Hope 0:33:46 6:47.5 643
22 M50 1392 Craig Hagensick 53 Saint Paul 0:34:13 6:53.0 625
23 M55 1301 Steve Chichester 55 Minneapolis 0:34:36 6:57.6 607
24 M65 1442 Denny Jordan 66 Eden Prairie 0:34:59 7:02.2 589
25 F45 1380 Danielle Gordanier 46 St Paul 0:35:17 7:05.8 571
26 M55 1379 Kirt Goetzke 57 Plymouth 0:35:37 7:09.9 554
27 M60 1595 Bill Reinfeld 63 Champlin 0:36:05 7:15.5 536
28 M35 1526 Dash Miller 39 Minneapolis 0:36:24 7:19.3 518
29 M35 1409 Michael Hewitt 35 Minneapolis 0:36:28 7:20.1 500
30 M45 1612 Tom Ruen 49 Columbia Heights 0:37:22 7:31.0 482
31 F45 1525 Annie Melek 46 Shakopee 0:37:33 7:33.2 464
32 F55 1680 Marise Widmer 58 Saint Paul 0:38:44 7:47.5 446
33 F55 1673 Ann Wasson 57 Falcon Heights 0:40:34 8:09.6 429
34 F50 1426 Jenny Jaakola 52 Eagan 0:40:45 8:11.8 411
35 F35 1501 Kathryn Lucht 35 Chaska 0:41:16 8:18.1 393
36 M70 1471 John Labalestra 70 Falcon Heights 0:41:37 8:22.3 375
37 M60 1400 Danny Hansen 63 Brooklyn Center 0:41:59 8:26.7 357
38 M60 1707 Mark Leduc 63 Coon Rapids 0:42:20 8:30.9 339
39 M55 1640 Gary Steele 59 Maple Grove 0:42:26 8:32.1 321
40 F35 1484 Nissa Larson 39 Golden Valley 0:42:27 8:32.3 304
41 F40 1456 Kristen Kinnear-Ohlmann 42 Bloomington 0:42:38 8:34.5 286
42 F40 1408 Kristal Hendrickson 40 Golden Valley 0:44:50 9:01.1 268
43 F65 1627 Kathleen Shea 69 Northfield 0:45:57 9:14.6 250
44 M70 1588 Norm Purrington 74 Lake Elmo 0:46:31 9:21.4 232
45 M80 1302 Darrell Christensen 80 Bloomington 0:46:33 9:21.8 214
46 M75 1610 Edward Rousseau 78 Minneapolis 0:47:29 9:33.1 196
47 M60 1555 Howard Ojalvo 64 Shoreview 0:48:02 9:39.7 179
48 F55 1656 Tuyet-Anh Tran 57 Minnetonka 0:48:52 9:49.8 161
49 M65 1514 Stephen Maupin 66 St. Louis Park 0:50:19 10:07.3 143
50 F75 1320 Sandra Dalquist 77 Rochester 0:51:31 10:21.8 125
51 M75 1348 Phil Erickson 77 St. Paul 0:52:15 10:30.6 107
52 M65 1614 Patrick Ryan 69 Burnsville 0:53:34 10:46.5 89
53 M65 1635 Don Soule 68 Rosemount 0:54:13 10:54.4 71
54 M80 1574 Alan Phillips 83 Minneapolis 0:54:19 10:55.6 54
55 F60 1331 Carol Deblieck 64 Cottage Grove 0:56:02 11:16.3 36
56 F65 1489 Annette Leduc 65 Minneapolis 0:57:25 11:33.0 18
2018 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 3) Top
Place Division Name Age City Time Pace Points
1 M40 Anthony Fryer 43 Minneapolis 0:28:27 5:43.4 1000
2 MOp Thomas Datwyler 31 Minneapolis 0:28:28 5:43.6 982
3 M35 Blair Hull 37 Minneapolis 0:28:36 5:45.2 964
4 M35 Nathan Campeau 38 Minneapolis 0:28:52 5:48.4 946
5 M50 Robert Economy 54 Victoria 0:29:15 5:53.0 911
6 M50 Allan Bohlke 54 Woodbury 0:29:27 5:55.4 893
7 MOp James Rinek 30 Lauderdale 0:29:28 5:55.6 875
8 M60 Dan Johnson 60 Crystal 0:30:31 6:08.3 839
9 M50 Jim Larranaga 52 Chanhassen 0:30:52 6:12.5 821
10 M45 Omar Awad 49 Shoreview 0:31:23 6:18.8 804
11 M50 Eric Porte 53 Minneapolis 0:31:40 6:22.2 786
12 M50 Edward Jackson 52 Edina 0:32:06 6:27.4 768
13 M35 Troy Handy 38 Le Sueur 0:32:51 6:36.5 732
14 M50 Todd Kuglin 53 Maple Grove 0:32:56 6:37.5 714
15 M50 Daniel Baron 51 Edina 0:33:18 6:41.9 696
16 M50 Daniel Baron 51 Edina 0:33:18 6:41.9 679
17 M45 Sean McAfee 46 Lake Elmo 0:33:33 6:44.9 661
18 M55 Pete Kessler 56 New Hope 0:33:46 6:47.5 643
19 M50 Craig Hagensick 53 Saint Paul 0:34:13 6:53.0 625
20 M55 Steve Chichester 55 Minneapolis 0:34:36 6:57.6 607
21 M65 Denny Jordan 66 Eden Prairie 0:34:59 7:02.2 589
22 M55 Kirt Goetzke 57 Plymouth 0:35:37 7:09.9 554
23 M60 Bill Reinfeld 63 Champlin 0:36:05 7:15.5 536
24 M35 Dash Miller 39 Minneapolis 0:36:24 7:19.3 518
25 M35 Michael Hewitt 35 Minneapolis 0:36:28 7:20.1 500
26 M45 Tom Ruen 49 Columbia Heights 0:37:22 7:31.0 482
27 M70 John Labalestra 70 Falcon Heights 0:41:37 8:22.3 375
28 M60 Danny Hansen 63 Brooklyn Center 0:41:59 8:26.7 357
29 M60 Mark Leduc 63 Coon Rapids 0:42:20 8:30.9 339
30 M55 Gary Steele 59 Maple Grove 0:42:26 8:32.1 321
31 M70 Norm Purrington 74 Lake Elmo 0:46:31 9:21.4 232
32 M80 Darrell Christensen 80 Bloomington 0:46:33 9:21.8 214
33 M75 Edward Rousseau 78 Minneapolis 0:47:29 9:33.1 196
34 M60 Howard Ojalvo 64 Shoreview 0:48:02 9:39.7 179
35 M65 Stephen Maupin 66 St. Louis Park 0:50:19 10:07.3 143
36 M75 Phil Erickson 77 St. Paul 0:52:15 10:30.6 107
37 M65 Patrick Ryan 69 Burnsville 0:53:34 10:46.5 89
38 M65 Don Soule 68 Rosemount 0:54:13 10:54.4 71
39 M80 Alan Phillips 83 Minneapolis 0:54:19 10:55.6 54

2018 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 3) Top
Place Division Name Age City Time Pace Points
1 FOp Lisa Baumert 30 Minneapolis 0:29:07 5:51.4 929
2 FOp Kari Campeau 28 Minneapolis 0:29:32 5:56.4 857
3 FOp Melissa Agnew 27 Apple Valley 0:32:14 6:29.0 750
4 F45 Danielle Gordanier 46 St Paul 0:35:17 7:05.8 571
5 F45 Annie Melek 46 Shakopee 0:37:33 7:33.2 464
6 F55 Marise Widmer 58 Saint Paul 0:38:44 7:47.5 446
7 F55 Ann Wasson 57 Falcon Heights 0:40:34 8:09.6 429
8 F50 Jenny Jaakola 52 Eagan 0:40:45 8:11.8 411
9 F35 Kathryn Lucht 35 Chaska 0:41:16 8:18.1 393
10 F35 Nissa Larson 39 Golden Valley 0:42:27 8:32.3 304
11 F40 Kristen Kinnear-Ohlmann 42 Bloomington 0:42:38 8:34.5 286
12 F40 Kristal Hendrickson 40 Golden Valley 0:44:50 9:01.1 268
13 F65 Kathleen Shea 69 Northfield 0:45:57 9:14.6 250
14 F55 Tuyet-Anh Tran 57 Minnetonka 0:48:52 9:49.8 161
15 F75 Sandra Dalquist 77 Rochester 0:51:31 10:21.8 125
16 F60 Carol Deblieck 64 Cottage Grove 0:56:02 11:16.3 36
17 F65 Annette Leduc 65 Minneapolis 0:57:25 11:33.0 18

2018 Results Men's 18-34 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Thomas Datwyler 31 Minneapolis 0:28:28 5:43.6 982
2 James Rinek 30 Lauderdale 0:29:28 5:55.6 875

2018 Results Women's 18-34 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Lisa Baumert 30 Minneapolis 0:29:07 5:51.4 929
2 Kari Campeau 28 Minneapolis 0:29:32 5:56.4 857
3 Melissa Agnew 27 Apple Valley 0:32:14 6:29.0 750

2018 Results Men's 35-39 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Blair Hull 37 Minneapolis 0:28:36 5:45.2 964
2 Nathan Campeau 38 Minneapolis 0:28:52 5:48.4 946
3 Troy Handy 38 Le Sueur 0:32:51 6:36.5 732
4 Dash Miller 39 Minneapolis 0:36:24 7:19.3 518
5 Michael Hewitt 35 Minneapolis 0:36:28 7:20.1 500

2018 Results Women's 35-39 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Kathryn Lucht 35 Chaska 0:41:16 8:18.1 393
2 Nissa Larson 39 Golden Valley 0:42:27 8:32.3 304

2018 Results Men's 40-44 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Anthony Fryer 43 Minneapolis 0:28:27 5:43.4 1000

2018 Results Women's 40-44 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Kristen Kinnear-Ohlmann 42 Bloomington 0:42:38 8:34.5 286
2 Kristal Hendrickson 40 Golden Valley 0:44:50 9:01.1 268

2018 Results Men's 45-49 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Omar Awad 49 Shoreview 0:31:23 6:18.8 804
2 Sean McAfee 46 Lake Elmo 0:33:33 6:44.9 661
3 Tom Ruen 49 Columbia Heights 0:37:22 7:31.0 482

2018 Results Women's 45-49 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Danielle Gordanier 46 St Paul 0:35:17 7:05.8 571
2 Annie Melek 46 Shakopee 0:37:33 7:33.2 464

2018 Results Men's 50-54 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Robert Economy 54 Victoria 0:29:15 5:53.0 911
2 Allan Bohlke 54 Woodbury 0:29:27 5:55.4 893
3 Jim Larranaga 52 Chanhassen 0:30:52 6:12.5 821
4 Eric Porte 53 Minneapolis 0:31:40 6:22.2 786
5 Edward Jackson 52 Edina 0:32:06 6:27.4 768
6 Todd Kuglin 53 Maple Grove 0:32:56 6:37.5 714
7 Daniel Baron 51 Edina 0:33:18 6:41.9 696
8 Daniel Baron 51 Edina 0:33:18 6:41.9 679
9 Craig Hagensick 53 Saint Paul 0:34:13 6:53.0 625

2018 Results Women's 50-54 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Jenny Jaakola 52 Eagan 0:40:45 8:11.8 411

2018 Results Men's 55-59 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Pete Kessler 56 New Hope 0:33:46 6:47.5 643
2 Steve Chichester 55 Minneapolis 0:34:36 6:57.6 607
3 Kirt Goetzke 57 Plymouth 0:35:37 7:09.9 554
4 Gary Steele 59 Maple Grove 0:42:26 8:32.1 321

2018 Results Women's 55-59 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Marise Widmer 58 Saint Paul 0:38:44 7:47.5 446
2 Ann Wasson 57 Falcon Heights 0:40:34 8:09.6 429
3 Tuyet-Anh Tran 57 Minnetonka 0:48:52 9:49.8 161

2018 Results Men's 60-64 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Dan Johnson 60 Crystal 0:30:31 6:08.3 839
2 Bill Reinfeld 63 Champlin 0:36:05 7:15.5 536
3 Danny Hansen 63 Brooklyn Center 0:41:59 8:26.7 357
4 Mark Leduc 63 Coon Rapids 0:42:20 8:30.9 339
5 Howard Ojalvo 64 Shoreview 0:48:02 9:39.7 179

2018 Results Women's 60-64 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Carol Deblieck 64 Cottage Grove 0:56:02 11:16.3 36

2018 Results Men's 65-69 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Denny Jordan 66 Eden Prairie 0:34:59 7:02.2 589
2 Stephen Maupin 66 St. Louis Park 0:50:19 10:07.3 143
3 Patrick Ryan 69 Burnsville 0:53:34 10:46.5 89
4 Don Soule 68 Rosemount 0:54:13 10:54.4 71

2018 Results Women's 65-69 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Kathleen Shea 69 Northfield 0:45:57 9:14.6 250
2 Annette Leduc 65 Minneapolis 0:57:25 11:33.0 18

2018 Results Men's 70-74 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 John Labalestra 70 Falcon Heights 0:41:37 8:22.3 375
2 Norm Purrington 74 Lake Elmo 0:46:31 9:21.4 232

2018 Results Women's 70-74 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
No competitors

2018 Results Men's 75-79 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Edward Rousseau 78 Minneapolis 0:47:29 9:33.1 196
2 Phil Erickson 77 St. Paul 0:52:15 10:30.6 107

2018 Results Women's 75-79 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Sandra Dalquist 77 Rochester 0:51:31 10:21.8 125

2018 Results Men's 80-84 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Darrell Christensen 80 Bloomington 0:46:33 9:21.8 214
2 Alan Phillips 83 Minneapolis 0:54:19 10:55.6 54

2018 Results Women's 80-84 (event 3) Top
Place Name Age City Time Pace Points
No competitors

Grand Prix event results report generated: 5/22/2019