2019 2017
Saturday, April 28, 2018
Event 3 Event 4

Get-in-Gear 10k
Event 5
Winners (Event 4)
Overall (63)
Men (46) Women (17)
1 Kenny Miller 0:32:42 1 Stephanie Price 0:37:19
2 Dan Peters 0:34:08 2 Kari Campeau 0:38:23
3 Anthony Fryer 0:35:38 3 Melissa Gacek 0:38:55
4 Nathan Campeau 0:36:15 4 Andriette Wickstrom 0:45:54
5 Jason Chrudimsky 0:36:26 5 Karis Lysne 0:47:27
Age divisions
M18-34 1Dan Peters 0:34:08 W18-34 1Stephanie Price 0:37:19
M35-39 1Nathan Campeau 0:36:15 W35-39   
M40-44 1Kenny Miller 0:32:42 W40-44 1Melissa Gacek 0:38:55
M45-49 1Omar Awad 0:38:41 W45-49 1Annie Melek 0:55:23
M50-54 1Jim Holovnia 0:37:39 W50-54 1Jenny Jaakola 0:50:04
M55-59 1Pete Kessler 0:42:24 W55-59 1Marise Widmer 0:47:51
M60-64 1Daniel Johnson 0:38:06 W60-64 1Andriette Wickstrom 0:45:54
M65-69 1Thomas Danielson 0:46:26 W65-69 1Kathleen Shea 0:57:47
M70-74 1Wayne Grundstrom 0:48:14 W70-74 1Gloria Jansen 0:54:54
M75-79 1Ed Rousseau 1:00:46 W75-79 1Sandra Dalquist 1:03:47
M80-84 1Darrell Christensen 0:55:57 W80-84   
2018 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 4) Top
Place Division Bib Name Age City Time Pace Points
1 M40 14 Kenny Miller 41 Wadena 0:32:42 5:15.7 1000
2 MOp 1579 Dan Peters 27 Minneapolis 0:34:08 5:29.6 984
3 M40 2043 Anthony Fryer 43 Minneapolis 0:35:38 5:44.0 968
4 M35 1803 Nathan Campeau 39 Minneapolis 0:36:15 5:50.0 952
5 M40 291 Jason Chrudimsky 41 Minneapolis 0:36:26 5:51.8 937
6 M35 613 Blair Hull 37 Minneapolis 0:36:39 5:53.9 921
7 FOp 75 Stephanie Price 28 Minneapolis 0:37:19 6:00.3 905
8 M50 2037 Jim Holovnia 54 Minneapolis 0:37:39 6:03.5 889
9 MOp 1859 James Rinek 30 Lauderdale 0:37:41 6:03.8 873
10 M60 1968 Daniel Johnson 60 Minneapolis 0:38:06 6:07.9 857
11 M35 1967 Teal Perrine 37 Minneapolis 0:38:06 6:07.9 841
12 FOp 69 Kari Campeau 28 Minneapolis 0:38:23 6:10.6 825
13 M45 1882 Omar Awad 49 St Paul 0:38:41 6:13.5 810
14 F40 57 Melissa Gacek 41 St Paul 0:38:55 6:15.7 794
15 M50 1044 Eric Porte 53 Minneapolis 0:39:44 6:23.6 778
16 M35 830 Peter Mack 37 Duluth 0:39:53 6:25.1 762
17 M50 1523 Jim Larranaga 52 Chanhassen 0:40:41 6:32.8 746
18 M50 161 Daniel Baron 51 Edina 0:40:51 6:34.4 730
19 M50 527 Craig Hagensick 54 St Paul 0:41:41 6:42.5 714
20 M55 1708 Pete Kessler 56 New Hope 0:42:24 6:49.4 698
21 M55 1943 Kirt Goetzke 57 Plymouth 0:42:34 6:51.0 683
22 M35 581 Michael Hewitt 35 Minneapolis 0:44:06 7:05.8 667
23 M35 907 Dash Miller 39 Minneapolis 0:44:09 7:06.3 651
24 M55 283 Steve Chichester 55 Minneapolis 0:44:23 7:08.5 635
25 F60 90 Andriette Wickstrom 63 Storm Lake 0:45:54 7:23.2 619
26 M60 2079 Bill Reinfeld 64 Champlin 0:46:07 7:25.3 603
27 M65 1735 Thomas Danielson 66 Maple Grove 0:46:26 7:28.3 587
28 M40 1142 Kevin Schluender 44 St Paul 0:46:34 7:29.6 571
29 M45 1104 Tom Ruen 50 Minneapolis 0:47:13 7:35.9 556
30 F40 828 Karis Lysne 44 St Paul 0:47:27 7:38.1 540
31 F55 1356 Marise Widmer 58 St Paul 0:47:51 7:42.0 524
32 M70 44 Wayne Grundstrom 71 St Paul 0:48:14 7:45.7 508
33 M70 500 Jim Graupner 73 Lake Elmo 0:48:56 7:52.5 492
34 M65 1928 Michael Seaman 67 Minneapolis 0:49:50 8:01.2 476
35 F50 2268 Jenny Jaakola 53 St Paul 0:50:04 8:03.4 460
36 M70 751 John Labalestra 70 Falcon Heights 0:51:09 8:13.9 444
37 M65 216 Arland Braaten-Lee 69 Northfield 0:51:31 8:17.4 429
38 M60 781 Mark Leduc 63 Coon Rapids 0:51:55 8:21.3 413
39 M65 1620 Larry Thompson 67 St Paul 0:52:50 8:30.1 397
40 M60 537 Danny Hansen 63 Brooklyn Center 0:53:57 8:40.9 381
41 F70 92 Gloria Jansen 70 St Paul 0:54:54 8:50.1 365
42 F45 1439 Annie Melek 46 Shakopee 0:55:23 8:54.7 349
43 M80 289 Darrell Christensen 80 Minneapolis 0:55:57 9:00.2 333
44 M55 1216 Gary Steele 59 Osseo 0:56:46 9:08.1 317
45 F65 1170 Kathleen Shea 70 Northfield 0:57:47 9:17.9 302
46 F40 572 Kristal Hendrickson 40 Minneapolis 0:58:52 9:28.4 286
47 M70 1712 Norm Purrington 74 Lake Elmo 0:59:04 9:30.3 270
48 M65 946 John Naslund 67 Bloomington 0:59:47 9:37.2 254
49 M45 874 Sean Mcafee 46 Lake Elmo 1:00:00 9:39.3 238
50 M50 2333 Jonathan Woodman 50 Hastings 1:00:11 9:41.1 222
51 M55 279 James Chase 58 Minneapolis 1:00:16 9:41.9 206
52 M65 2253 Stephen Maupin 67 Minneapolis 1:00:24 9:43.2 190
53 F55 1284 Tuyet-Anh Tran 57 Minnetonka 1:00:35 9:45.0 175
54 M75 1102 Ed Rousseau 78 Minneapolis 1:00:46 9:46.7 159
55 M60 984 Howard Ojalvo 64 St Paul 1:01:38 9:55.1 143
56 F50 778 Melissa Lecy 55 St Paul 1:02:11 10:00.4 127
57 F75 337 Sandra Dalquist 77 Rochester 1:03:47 10:15.9 111
58 F65 349 Carol De Blieck 65 Cottage Grove 1:07:01 10:47.1 95
59 M80 42 Alan Phillips 83 Minneapolis 1:07:09 10:48.4 79
60 F60 1362 Linda Williams 61 Hager City 1:08:53 11:05.1 63
61 F65 780 Annette Leduc 66 Minneapolis 1:09:15 11:08.6 48
62 M65 1512 Patrick Ryan 70 Burnsville 1:09:16 11:08.8 32
63 M65 1202 Don Soule 68 Rosemount 1:11:07 11:26.7 16
2018 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 4) Top
Place Division Name Age City Time Pace Points
1 M40 Kenny Miller 41 Wadena 0:32:42 5:15.7 1000
2 MOp Dan Peters 27 Minneapolis 0:34:08 5:29.6 984
3 M40 Anthony Fryer 43 Minneapolis 0:35:38 5:44.0 968
4 M35 Nathan Campeau 39 Minneapolis 0:36:15 5:50.0 952
5 M40 Jason Chrudimsky 41 Minneapolis 0:36:26 5:51.8 937
6 M35 Blair Hull 37 Minneapolis 0:36:39 5:53.9 921
7 M50 Jim Holovnia 54 Minneapolis 0:37:39 6:03.5 889
8 MOp James Rinek 30 Lauderdale 0:37:41 6:03.8 873
9 M60 Daniel Johnson 60 Minneapolis 0:38:06 6:07.9 857
10 M35 Teal Perrine 37 Minneapolis 0:38:06 6:07.9 841
11 M45 Omar Awad 49 St Paul 0:38:41 6:13.5 810
12 M50 Eric Porte 53 Minneapolis 0:39:44 6:23.6 778
13 M35 Peter Mack 37 Duluth 0:39:53 6:25.1 762
14 M50 Jim Larranaga 52 Chanhassen 0:40:41 6:32.8 746
15 M50 Daniel Baron 51 Edina 0:40:51 6:34.4 730
16 M50 Craig Hagensick 54 St Paul 0:41:41 6:42.5 714
17 M55 Pete Kessler 56 New Hope 0:42:24 6:49.4 698
18 M55 Kirt Goetzke 57 Plymouth 0:42:34 6:51.0 683
19 M35 Michael Hewitt 35 Minneapolis 0:44:06 7:05.8 667
20 M35 Dash Miller 39 Minneapolis 0:44:09 7:06.3 651
21 M55 Steve Chichester 55 Minneapolis 0:44:23 7:08.5 635
22 M60 Bill Reinfeld 64 Champlin 0:46:07 7:25.3 603
23 M65 Thomas Danielson 66 Maple Grove 0:46:26 7:28.3 587
24 M40 Kevin Schluender 44 St Paul 0:46:34 7:29.6 571
25 M45 Tom Ruen 50 Minneapolis 0:47:13 7:35.9 556
26 M70 Wayne Grundstrom 71 St Paul 0:48:14 7:45.7 508
27 M70 Jim Graupner 73 Lake Elmo 0:48:56 7:52.5 492
28 M65 Michael Seaman 67 Minneapolis 0:49:50 8:01.2 476
29 M70 John Labalestra 70 Falcon Heights 0:51:09 8:13.9 444
30 M65 Arland Braaten-Lee 69 Northfield 0:51:31 8:17.4 429
31 M60 Mark Leduc 63 Coon Rapids 0:51:55 8:21.3 413
32 M65 Larry Thompson 67 St Paul 0:52:50 8:30.1 397
33 M60 Danny Hansen 63 Brooklyn Center 0:53:57 8:40.9 381
34 M80 Darrell Christensen 80 Minneapolis 0:55:57 9:00.2 333
35 M55 Gary Steele 59 Osseo 0:56:46 9:08.1 317
36 M70 Norm Purrington 74 Lake Elmo 0:59:04 9:30.3 270
37 M65 John Naslund 67 Bloomington 0:59:47 9:37.2 254
38 M45 Sean Mcafee 46 Lake Elmo 1:00:00 9:39.3 238
39 M50 Jonathan Woodman 50 Hastings 1:00:11 9:41.1 222
40 M55 James Chase 58 Minneapolis 1:00:16 9:41.9 206
41 M65 Stephen Maupin 67 Minneapolis 1:00:24 9:43.2 190
42 M75 Ed Rousseau 78 Minneapolis 1:00:46 9:46.7 159
43 M60 Howard Ojalvo 64 St Paul 1:01:38 9:55.1 143
44 M80 Alan Phillips 83 Minneapolis 1:07:09 10:48.4 79
45 M65 Patrick Ryan 70 Burnsville 1:09:16 11:08.8 32
46 M65 Don Soule 68 Rosemount 1:11:07 11:26.7 16

2018 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 4) Top
Place Division Name Age City Time Pace Points
1 FOp Stephanie Price 28 Minneapolis 0:37:19 6:00.3 905
2 FOp Kari Campeau 28 Minneapolis 0:38:23 6:10.6 825
3 F40 Melissa Gacek 41 St Paul 0:38:55 6:15.7 794
4 F60 Andriette Wickstrom 63 Storm Lake 0:45:54 7:23.2 619
5 F40 Karis Lysne 44 St Paul 0:47:27 7:38.1 540
6 F55 Marise Widmer 58 St Paul 0:47:51 7:42.0 524
7 F50 Jenny Jaakola 53 St Paul 0:50:04 8:03.4 460
8 F70 Gloria Jansen 70 St Paul 0:54:54 8:50.1 365
9 F45 Annie Melek 46 Shakopee 0:55:23 8:54.7 349
10 F65 Kathleen Shea 70 Northfield 0:57:47 9:17.9 302
11 F40 Kristal Hendrickson 40 Minneapolis 0:58:52 9:28.4 286
12 F55 Tuyet-Anh Tran 57 Minnetonka 1:00:35 9:45.0 175
13 F50 Melissa Lecy 55 St Paul 1:02:11 10:00.4 127
14 F75 Sandra Dalquist 77 Rochester 1:03:47 10:15.9 111
15 F65 Carol De Blieck 65 Cottage Grove 1:07:01 10:47.1 95
16 F60 Linda Williams 61 Hager City 1:08:53 11:05.1 63
17 F65 Annette Leduc 66 Minneapolis 1:09:15 11:08.6 48

2018 Results Men's 18-34 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Dan Peters 27 Minneapolis 0:34:08 5:29.6 984
2 James Rinek 30 Lauderdale 0:37:41 6:03.8 873

2018 Results Women's 18-34 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Stephanie Price 28 Minneapolis 0:37:19 6:00.3 905
2 Kari Campeau 28 Minneapolis 0:38:23 6:10.6 825

2018 Results Men's 35-39 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Nathan Campeau 39 Minneapolis 0:36:15 5:50.0 952
2 Blair Hull 37 Minneapolis 0:36:39 5:53.9 921
3 Teal Perrine 37 Minneapolis 0:38:06 6:07.9 841
4 Peter Mack 37 Duluth 0:39:53 6:25.1 762
5 Michael Hewitt 35 Minneapolis 0:44:06 7:05.8 667
6 Dash Miller 39 Minneapolis 0:44:09 7:06.3 651

2018 Results Women's 35-39 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
No competitors

2018 Results Men's 40-44 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Kenny Miller 41 Wadena 0:32:42 5:15.7 1000
2 Anthony Fryer 43 Minneapolis 0:35:38 5:44.0 968
3 Jason Chrudimsky 41 Minneapolis 0:36:26 5:51.8 937
4 Kevin Schluender 44 St Paul 0:46:34 7:29.6 571

2018 Results Women's 40-44 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Melissa Gacek 41 St Paul 0:38:55 6:15.7 794
2 Karis Lysne 44 St Paul 0:47:27 7:38.1 540
3 Kristal Hendrickson 40 Minneapolis 0:58:52 9:28.4 286

2018 Results Men's 45-49 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Omar Awad 49 St Paul 0:38:41 6:13.5 810
2 Tom Ruen 50 Minneapolis 0:47:13 7:35.9 556
3 Sean Mcafee 46 Lake Elmo 1:00:00 9:39.3 238

2018 Results Women's 45-49 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Annie Melek 46 Shakopee 0:55:23 8:54.7 349

2018 Results Men's 50-54 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Jim Holovnia 54 Minneapolis 0:37:39 6:03.5 889
2 Eric Porte 53 Minneapolis 0:39:44 6:23.6 778
3 Jim Larranaga 52 Chanhassen 0:40:41 6:32.8 746
4 Daniel Baron 51 Edina 0:40:51 6:34.4 730
5 Craig Hagensick 54 St Paul 0:41:41 6:42.5 714
6 Jonathan Woodman 50 Hastings 1:00:11 9:41.1 222

2018 Results Women's 50-54 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Jenny Jaakola 53 St Paul 0:50:04 8:03.4 460
2 Melissa Lecy 55 St Paul 1:02:11 10:00.4 127

2018 Results Men's 55-59 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Pete Kessler 56 New Hope 0:42:24 6:49.4 698
2 Kirt Goetzke 57 Plymouth 0:42:34 6:51.0 683
3 Steve Chichester 55 Minneapolis 0:44:23 7:08.5 635
4 Gary Steele 59 Osseo 0:56:46 9:08.1 317
5 James Chase 58 Minneapolis 1:00:16 9:41.9 206

2018 Results Women's 55-59 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Marise Widmer 58 St Paul 0:47:51 7:42.0 524
2 Tuyet-Anh Tran 57 Minnetonka 1:00:35 9:45.0 175

2018 Results Men's 60-64 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Daniel Johnson 60 Minneapolis 0:38:06 6:07.9 857
2 Bill Reinfeld 64 Champlin 0:46:07 7:25.3 603
3 Mark Leduc 63 Coon Rapids 0:51:55 8:21.3 413
4 Danny Hansen 63 Brooklyn Center 0:53:57 8:40.9 381
5 Howard Ojalvo 64 St Paul 1:01:38 9:55.1 143

2018 Results Women's 60-64 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Andriette Wickstrom 63 Storm Lake 0:45:54 7:23.2 619
2 Linda Williams 61 Hager City 1:08:53 11:05.1 63

2018 Results Men's 65-69 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Thomas Danielson 66 Maple Grove 0:46:26 7:28.3 587
2 Michael Seaman 67 Minneapolis 0:49:50 8:01.2 476
3 Arland Braaten-Lee 69 Northfield 0:51:31 8:17.4 429
4 Larry Thompson 67 St Paul 0:52:50 8:30.1 397
5 John Naslund 67 Bloomington 0:59:47 9:37.2 254
6 Stephen Maupin 67 Minneapolis 1:00:24 9:43.2 190
7 Patrick Ryan 70 Burnsville 1:09:16 11:08.8 32
8 Don Soule 68 Rosemount 1:11:07 11:26.7 16

2018 Results Women's 65-69 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Kathleen Shea 70 Northfield 0:57:47 9:17.9 302
2 Carol De Blieck 65 Cottage Grove 1:07:01 10:47.1 95
3 Annette Leduc 66 Minneapolis 1:09:15 11:08.6 48

2018 Results Men's 70-74 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Wayne Grundstrom 71 St Paul 0:48:14 7:45.7 508
2 Jim Graupner 73 Lake Elmo 0:48:56 7:52.5 492
3 John Labalestra 70 Falcon Heights 0:51:09 8:13.9 444
4 Norm Purrington 74 Lake Elmo 0:59:04 9:30.3 270

2018 Results Women's 70-74 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Gloria Jansen 70 St Paul 0:54:54 8:50.1 365

2018 Results Men's 75-79 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Ed Rousseau 78 Minneapolis 1:00:46 9:46.7 159

2018 Results Women's 75-79 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Sandra Dalquist 77 Rochester 1:03:47 10:15.9 111

2018 Results Men's 80-84 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
1 Darrell Christensen 80 Minneapolis 0:55:57 9:00.2 333
2 Alan Phillips 83 Minneapolis 1:07:09 10:48.4 79

2018 Results Women's 80-84 (event 4) Top
Place Name Age City Time Pace Points
No competitors

Grand Prix event results report generated: 5/17/2019