2017 2019
HOME | YEARS | RACES | STANDINGS | RULES
Monday, May 28, 2018
Event 5 Event 6

Brian Kraft 5k
Event 7
Winners (Event 6)
Overall (60)
Men (43) Women (17)
1 Kenny Miller 0:15:45 1 Lisa Baumert 0:17:35
2 Daniel Peters 0:16:10 2 Stephanie Price 0:17:43
3 Daniel Strike 0:16:44 3 Melissa Agnew 0:19:39
4 Anthony Fryer 0:17:08 4 Andriette Wickstrom 0:23:10
5 Jason Chrudimsky 0:17:30 5 Marise Widmer 0:23:15
6 Blair Hull 0:17:32 6 Annie Melek 0:23:35
Age divisions
M18-34 1   Daniel Peters 0:16:10 W18-34 1   Lisa Baumert 0:17:35
M35-39 1   Blair Hull 0:17:32 W35-39 1   Nissa Larson 0:25:13
M40-44 1   Kenny Miller 0:15:45 W40-44 1   Kristen Kinnear-Ohlmann 0:26:50
M45-49 1   Daniel Strike 0:16:44 W45-49 1   Annie Melek 0:23:35
M50-54 1   Allan Bohlke 0:17:37 W50-54 1   Jenny Jaakola 0:25:49
M55-59 1   Kirt Goetzke 0:20:18 W55-59 1   Marise Widmer 0:23:15
M60-64 1   Daniel Johnson 0:18:36 W60-64 1   Andriette Wickstrom 0:23:10
M65-69 1   John Naslund 0:23:01 W65-69 1   Kathleen Shea 0:29:12
M70-74 1   John Labalestra 0:25:01 W70-74   
M75-79 1   Phil Erickson 0:28:49 W75-79 1   Sandra Dalquist 0:30:44
M80-84 1   Darrell Christensen 0:28:32 W80-84 1   Dorothy Marden 0:44:44
2018 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 M40 182 Kenny Miller 41 Wadena, MN 1000 0:15:45 [17:00] 5:04.1 87.66%
2 MOp 420 Daniel Peters 27 Minneapolis, MN 983 0:16:10 [15:45] 5:12.2 80.31%
3 M45 265 Daniel Strike 47 North Oaks, MN 967 0:16:44 [18:00] 5:23.1 86.19%
4 M40 365 Anthony Fryer 43 Minneapolis, MN 950 0:17:08 [17:00] 5:30.8 81.75%
5 M40 348 Jason Chrudimsky 41 Minneapolis, MN 933 0:17:30 [17:00] 5:37.9 78.89%
6 M35 126 Blair Hull 37 Minneapolis, MN 917 0:17:32 [16:30] 5:38.6 76.56%
7 WOp 6 Lisa Baumert 31 Minneapolis, MN 900 0:17:35 [18:30] 5:39.5 84%
8 M50 28 Allan Bohlke 54 Woodbury, MN 883 0:17:37 [19:15] 5:40.2 86.37%
9 M35 43 Nathan Campeau 39 Minneapolis, MN 867 0:17:39 [16:30] 5:40.8 77.12%
10 M50 79 Robert Economy 54 Victoria, MN 850 0:17:39 [19:15] 5:40.8 86.21%
11 M45 52 Ken Cooper 46 Eden Prairie, MN 833 0:17:42 [18:00] 5:41.8 80.88%
12 WOp 219 Stephanie Price 28 Minneapolis, MN 817 0:17:43 [18:30] 5:42.1 83.35%
13 M50 380 Jim Holovnia 54 Edina, MN 800 0:18:16 [19:15] 5:52.7 83.3%
14 MOp 230 James Rinek 30 Lauderdale, MN 783 0:18:25 [15:45] 5:55.6 70.71%
15 M50 159 Jim Larranaga 52 Chanhassen, MN 767 0:18:35 [19:15] 5:58.8 80.61%
16 M60 134 Daniel Johnson 60 Crystal, MN 750 0:18:36 [23:15] 5:59.2 85.85%
17 M35 174 Peter Mack 37 Duluth, MN 733 0:19:08 [16:30] 6:09.5 70.16%
18 M50 216 Eric Porte 53 Minneapolis, MN 717 0:19:26 [19:15] 6:15.3 77.69%
19 WOp 12 Melissa Agnew 27 Apple Valley, MN 700 0:19:39 [18:30] 6:19.4 75.15%
20 M50 20 Daniel Baron 51 Edina, MN 683 0:20:09 [19:15] 6:29.1 73.77%
21 M50 311 Todd Kuglin 54 Maple Grove, MN 667 0:20:14 [19:15] 6:30.7 75.2%
22 M55 101 Kirt Goetzke 57 Plymouth, MN 650 0:20:18 [21:00] 6:32.0 76.76%
23 M35 121 Michael Hewitt 35 Minneapolis, MN 633 0:20:40 [16:30] 6:39.1 64.17%
24 M35 322 Dash Miller 39 Minneapolis, MN 617 0:20:57 [16:30] 6:44.5 64.97%
25 M50 106 Craig Hagensick 54 Saint Paul, MN 600 0:21:01 [19:15] 6:45.8 72.4%
26 M55 46 Stephen Chichester 55 Minneapolis, MN 583 0:21:25 [21:00] 6:53.6 71.61%
27 M40 243 Kevin Schluender 44 Saint Paul, MN 567 0:22:30 [17:00] 7:14.5 62.7%
28 M65 416 John Naslund 67 Bloomington, MN 550 0:23:01 [28:00] 7:24.5 73.62%
29 W60 293 Andriette Wickstrom 63 Storm Lake, IA 553 0:23:10 [33:00] 7:27.4 83.06%
30 W55 294 Marise Widmer 58 Saint Paul, MN 517 0:23:15 [28:30] 7:29.0 77.83%
31 M45 238 Tom Ruen 50 Columbia Heights, MN 500 0:23:17 [19:15] 7:29.6 63.36%
32 M60 226 Bill Reinfeld 64 Champlin, MN 483 0:23:25 [23:15] 7:32.2 70.51%
33 W45 411 Annie Melek 46 Shakopee, MN 467 0:23:35 [23:00] 7:35.4 67.23%
34 M65 246 Michael Seaman 67 Minneapolis, MN 450 0:24:50 [28:00] 7:59.5 68.24%
35 M70 157 John Labalestra 70 Falcon Heights, MN 433 0:25:01 [43:15] 8:03.1 69.82%
36 W35 402 Nissa Larson 40 Golden Valley, MN 417 0:25:13 [21:00] 8:06.9 60.16%
37 M65 35 Arland Braaten-Lee 69 Northfield, MN 400 0:25:27 [28:00] 8:11.5 67.88%
38 M60 114 Danny Hansen 63 Brooklyn Center, MN 383 0:25:43 [23:15] 8:16.6 63.66%
39 W50 384 Jenny Jaakola 53 Eagan, MN 367 0:25:49 [25:00] 8:18.5 66.16%
40 W35 404 Kathryn Lucht 36 Chaska, MN 350 0:26:36 [20:00] 8:33.7 56.04%
41 M65 270 Larry Thompson 67 Woodbury, MN 333 0:26:49 [28:00] 8:37.8 63.19%
42 W40 148 Kristen Kinnear-Ohlmann 42 Bloomington, 317 0:26:50 [21:00] 8:38.2 57.23%
43 W40 120 Kristal Hendrickson 40 Golden Valley, M 300 0:27:16 [21:00] 8:46.5 55.64%
44 M60 163 Mark Leduc 63 Coon Rapids, MN 283 0:27:34 [23:15] 8:52.3 59.39%
45 M80 47 Darrell Christensen 80 Bloomington, MN 267 0:28:32 [50:00] 9:11.0 72.65%
46 M75 82 Phil Erickson 77 Saint Paul, MN 250 0:28:49 [50:00] 9:16.5 67.45%
47 W65 252 Kathleen Shea 70 Northfield, MN 233 0:29:12 [50:00] 9:23.9 72.3%
48 M75 236 Edward Rousseau 78 Minneapolis, MN 217 0:29:45 [50:00] 9:34.5 66.66%
49 W55 276 Tuyet-Anh Tran 57 Minnetonka, MN 200 0:30:22 [28:30] 9:46.4 58.89%
50 W50 162 Melissa Lecy 55 Apple Valley, MN 183 0:30:32 [28:30] 9:49.6 57.23%
51 M65 240 Patrick Ryan 70 Burnsville, MN 167 0:30:37 [43:15] 9:51.2 57.05%
52 W75 53 Sandra Dalquist 77 Rochester, MN 150 0:30:44 [50:00] 9:53.5 76.09%
53 M50 333 Jonathan Woodman 50 Hastings, MN 133 0:31:46 [19:15] 10:13.4 46.44%
54 M60 200 Howard Ojalvo 64 Shoreview, MN 117 0:32:04 [23:15] 10:19.2 51.49%
55 M70 221 Norm Purrington 74 Lake Elmo, MN 100 0:32:09 [43:15] 10:20.8 57.36%
56 M80 214 Alan Phillips 83 Minneapolis, MN 83 0:33:03 [50:00] 10:38.2 67.84%
57 M75 298 Don Wright 77 Stillwater, MN 67 0:34:06 [50:00] 10:58.5 57%
58 M55 347 James Chase 58 Minneapolis, MN 50 0:34:26 [21:00] 11:04.9 45.62%
59 W65 504 Annette Leduc 66 Minneapolis, MN 33 0:39:50 [47:15] 12:49.2 50.21%
60 W80 177 Dorothy Marden 81 Minneapolis, MN 17 0:44:44 [50:00] 14:23.9 55.98%
2018 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 M40 182 Kenny Miller 41 Wadena, MN 1000 0:15:45 [17:00] 5:04.1 87.66%
2 MOp 420 Daniel Peters 27 Minneapolis, MN 983 0:16:10 [15:45] 5:12.2 80.31%
3 M45 265 Daniel Strike 47 North Oaks, MN 967 0:16:44 [18:00] 5:23.1 86.19%
4 M40 365 Anthony Fryer 43 Minneapolis, MN 950 0:17:08 [17:00] 5:30.8 81.75%
5 M40 348 Jason Chrudimsky 41 Minneapolis, MN 933 0:17:30 [17:00] 5:37.9 78.89%
6 M35 126 Blair Hull 37 Minneapolis, MN 917 0:17:32 [16:30] 5:38.6 76.56%
7 M50 28 Allan Bohlke 54 Woodbury, MN 883 0:17:37 [19:15] 5:40.2 86.37%
8 M35 43 Nathan Campeau 39 Minneapolis, MN 867 0:17:39 [16:30] 5:40.8 77.12%
9 M50 79 Robert Economy 54 Victoria, MN 850 0:17:39 [19:15] 5:40.8 86.21%
10 M45 52 Ken Cooper 46 Eden Prairie, MN 833 0:17:42 [18:00] 5:41.8 80.88%
11 M50 380 Jim Holovnia 54 Edina, MN 800 0:18:16 [19:15] 5:52.7 83.3%
12 MOp 230 James Rinek 30 Lauderdale, MN 783 0:18:25 [15:45] 5:55.6 70.71%
13 M50 159 Jim Larranaga 52 Chanhassen, MN 767 0:18:35 [19:15] 5:58.8 80.61%
14 M60 134 Daniel Johnson 60 Crystal, MN 750 0:18:36 [23:15] 5:59.2 85.85%
15 M35 174 Peter Mack 37 Duluth, MN 733 0:19:08 [16:30] 6:09.5 70.16%
16 M50 216 Eric Porte 53 Minneapolis, MN 717 0:19:26 [19:15] 6:15.3 77.69%
17 M50 20 Daniel Baron 51 Edina, MN 683 0:20:09 [19:15] 6:29.1 73.77%
18 M50 311 Todd Kuglin 54 Maple Grove, MN 667 0:20:14 [19:15] 6:30.7 75.2%
19 M55 101 Kirt Goetzke 57 Plymouth, MN 650 0:20:18 [21:00] 6:32.0 76.76%
20 M35 121 Michael Hewitt 35 Minneapolis, MN 633 0:20:40 [16:30] 6:39.1 64.17%
21 M35 322 Dash Miller 39 Minneapolis, MN 617 0:20:57 [16:30] 6:44.5 64.97%
22 M50 106 Craig Hagensick 54 Saint Paul, MN 600 0:21:01 [19:15] 6:45.8 72.4%
23 M55 46 Stephen Chichester 55 Minneapolis, MN 583 0:21:25 [21:00] 6:53.6 71.61%
24 M40 243 Kevin Schluender 44 Saint Paul, MN 567 0:22:30 [17:00] 7:14.5 62.7%
25 M65 416 John Naslund 67 Bloomington, MN 550 0:23:01 [28:00] 7:24.5 73.62%
26 M45 238 Tom Ruen 50 Columbia Heights, MN 500 0:23:17 [19:15] 7:29.6 63.36%
27 M60 226 Bill Reinfeld 64 Champlin, MN 483 0:23:25 [23:15] 7:32.2 70.51%
28 M65 246 Michael Seaman 67 Minneapolis, MN 450 0:24:50 [28:00] 7:59.5 68.24%
29 M70 157 John Labalestra 70 Falcon Heights, MN 433 0:25:01 [43:15] 8:03.1 69.82%
30 M65 35 Arland Braaten-Lee 69 Northfield, MN 400 0:25:27 [28:00] 8:11.5 67.88%
31 M60 114 Danny Hansen 63 Brooklyn Center, MN 383 0:25:43 [23:15] 8:16.6 63.66%
32 M65 270 Larry Thompson 67 Woodbury, MN 333 0:26:49 [28:00] 8:37.8 63.19%
33 M60 163 Mark Leduc 63 Coon Rapids, MN 283 0:27:34 [23:15] 8:52.3 59.39%
34 M80 47 Darrell Christensen 80 Bloomington, MN 267 0:28:32 [50:00] 9:11.0 72.65%
35 M75 82 Phil Erickson 77 Saint Paul, MN 250 0:28:49 [50:00] 9:16.5 67.45%
36 M75 236 Edward Rousseau 78 Minneapolis, MN 217 0:29:45 [50:00] 9:34.5 66.66%
37 M65 240 Patrick Ryan 70 Burnsville, MN 167 0:30:37 [43:15] 9:51.2 57.05%
38 M50 333 Jonathan Woodman 50 Hastings, MN 133 0:31:46 [19:15] 10:13.4 46.44%
39 M60 200 Howard Ojalvo 64 Shoreview, MN 117 0:32:04 [23:15] 10:19.2 51.49%
40 M70 221 Norm Purrington 74 Lake Elmo, MN 100 0:32:09 [43:15] 10:20.8 57.36%
41 M80 214 Alan Phillips 83 Minneapolis, MN 83 0:33:03 [50:00] 10:38.2 67.84%
42 M75 298 Don Wright 77 Stillwater, MN 67 0:34:06 [50:00] 10:58.5 57%
43 M55 347 James Chase 58 Minneapolis, MN 50 0:34:26 [21:00] 11:04.9 45.62%

2018 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 WOp 6 Lisa Baumert 31 Minneapolis, MN 900 0:17:35 [18:30] 5:39.5 84%
2 WOp 219 Stephanie Price 28 Minneapolis, MN 817 0:17:43 [18:30] 5:42.1 83.35%
3 WOp 12 Melissa Agnew 27 Apple Valley, MN 700 0:19:39 [18:30] 6:19.4 75.15%
4 W60 293 Andriette Wickstrom 63 Storm Lake, IA 553 0:23:10 [33:00] 7:27.4 83.06%
5 W55 294 Marise Widmer 58 Saint Paul, MN 517 0:23:15 [28:30] 7:29.0 77.83%
6 W45 411 Annie Melek 46 Shakopee, MN 467 0:23:35 [23:00] 7:35.4 67.23%
7 W35 402 Nissa Larson 40 Golden Valley, MN 417 0:25:13 [21:00] 8:06.9 60.16%
8 W50 384 Jenny Jaakola 53 Eagan, MN 367 0:25:49 [25:00] 8:18.5 66.16%
9 W35 404 Kathryn Lucht 36 Chaska, MN 350 0:26:36 [20:00] 8:33.7 56.04%
10 W40 148 Kristen Kinnear-Ohlmann 42 Bloomington, 317 0:26:50 [21:00] 8:38.2 57.23%
11 W40 120 Kristal Hendrickson 40 Golden Valley, M 300 0:27:16 [21:00] 8:46.5 55.64%
12 W65 252 Kathleen Shea 70 Northfield, MN 233 0:29:12 [50:00] 9:23.9 72.3%
13 W55 276 Tuyet-Anh Tran 57 Minnetonka, MN 200 0:30:22 [28:30] 9:46.4 58.89%
14 W50 162 Melissa Lecy 55 Apple Valley, MN 183 0:30:32 [28:30] 9:49.6 57.23%
15 W75 53 Sandra Dalquist 77 Rochester, MN 150 0:30:44 [50:00] 9:53.5 76.09%
16 W65 504 Annette Leduc 66 Minneapolis, MN 33 0:39:50 [47:15] 12:49.2 50.21%
17 W80 177 Dorothy Marden 81 Minneapolis, MN 17 0:44:44 [50:00] 14:23.9 55.98%

2018 Results Men's 18-34 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 MOp 420 Daniel Peters 27 Minneapolis, MN 983 0:16:10 [15:45] 5:12.2 80.31%
2 MOp 230 James Rinek 30 Lauderdale, MN 783 0:18:25 [15:45] 5:55.6 70.71%

2018 Results Women's 18-34 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 WOp 6 Lisa Baumert 31 Minneapolis, MN 900 0:17:35 [18:30] 5:39.5 84%
2 WOp 219 Stephanie Price 28 Minneapolis, MN 817 0:17:43 [18:30] 5:42.1 83.35%
3 WOp 12 Melissa Agnew 27 Apple Valley, MN 700 0:19:39 [18:30] 6:19.4 75.15%

2018 Results Men's 35-39 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 M35 126 Blair Hull 37 Minneapolis, MN 917 0:17:32 [16:30] 5:38.6 76.56%
2 M35 43 Nathan Campeau 39 Minneapolis, MN 867 0:17:39 [16:30] 5:40.8 77.12%
3 M35 174 Peter Mack 37 Duluth, MN 733 0:19:08 [16:30] 6:09.5 70.16%
4 M35 121 Michael Hewitt 35 Minneapolis, MN 633 0:20:40 [16:30] 6:39.1 64.17%
5 M35 322 Dash Miller 39 Minneapolis, MN 617 0:20:57 [16:30] 6:44.5 64.97%

2018 Results Women's 35-39 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 W35 402 Nissa Larson 40 Golden Valley, MN 417 0:25:13 [21:00] 8:06.9 60.16%
2 W35 404 Kathryn Lucht 36 Chaska, MN 350 0:26:36 [20:00] 8:33.7 56.04%

2018 Results Men's 40-44 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 M40 182 Kenny Miller 41 Wadena, MN 1000 0:15:45 [17:00] 5:04.1 87.66%
2 M40 365 Anthony Fryer 43 Minneapolis, MN 950 0:17:08 [17:00] 5:30.8 81.75%
3 M40 348 Jason Chrudimsky 41 Minneapolis, MN 933 0:17:30 [17:00] 5:37.9 78.89%
4 M40 243 Kevin Schluender 44 Saint Paul, MN 567 0:22:30 [17:00] 7:14.5 62.7%

2018 Results Women's 40-44 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 W40 148 Kristen Kinnear-Ohlmann 42 Bloomington, 317 0:26:50 [21:00] 8:38.2 57.23%
2 W40 120 Kristal Hendrickson 40 Golden Valley, M 300 0:27:16 [21:00] 8:46.5 55.64%

2018 Results Men's 45-49 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 M45 265 Daniel Strike 47 North Oaks, MN 967 0:16:44 [18:00] 5:23.1 86.19%
2 M45 52 Ken Cooper 46 Eden Prairie, MN 833 0:17:42 [18:00] 5:41.8 80.88%
3 M45 238 Tom Ruen 50 Columbia Heights, MN 500 0:23:17 [19:15] 7:29.6 63.36%

2018 Results Women's 45-49 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 W45 411 Annie Melek 46 Shakopee, MN 467 0:23:35 [23:00] 7:35.4 67.23%

2018 Results Men's 50-54 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 M50 28 Allan Bohlke 54 Woodbury, MN 883 0:17:37 [19:15] 5:40.2 86.37%
2 M50 79 Robert Economy 54 Victoria, MN 850 0:17:39 [19:15] 5:40.8 86.21%
3 M50 380 Jim Holovnia 54 Edina, MN 800 0:18:16 [19:15] 5:52.7 83.3%
4 M50 159 Jim Larranaga 52 Chanhassen, MN 767 0:18:35 [19:15] 5:58.8 80.61%
5 M50 216 Eric Porte 53 Minneapolis, MN 717 0:19:26 [19:15] 6:15.3 77.69%
6 M50 20 Daniel Baron 51 Edina, MN 683 0:20:09 [19:15] 6:29.1 73.77%
7 M50 311 Todd Kuglin 54 Maple Grove, MN 667 0:20:14 [19:15] 6:30.7 75.2%
8 M50 106 Craig Hagensick 54 Saint Paul, MN 600 0:21:01 [19:15] 6:45.8 72.4%
9 M50 333 Jonathan Woodman 50 Hastings, MN 133 0:31:46 [19:15] 10:13.4 46.44%

2018 Results Women's 50-54 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 W50 384 Jenny Jaakola 53 Eagan, MN 367 0:25:49 [25:00] 8:18.5 66.16%
2 W50 162 Melissa Lecy 55 Apple Valley, MN 183 0:30:32 [28:30] 9:49.6 57.23%

2018 Results Men's 55-59 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 M55 101 Kirt Goetzke 57 Plymouth, MN 650 0:20:18 [21:00] 6:32.0 76.76%
2 M55 46 Stephen Chichester 55 Minneapolis, MN 583 0:21:25 [21:00] 6:53.6 71.61%
3 M55 347 James Chase 58 Minneapolis, MN 50 0:34:26 [21:00] 11:04.9 45.62%

2018 Results Women's 55-59 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 W55 294 Marise Widmer 58 Saint Paul, MN 517 0:23:15 [28:30] 7:29.0 77.83%
2 W55 276 Tuyet-Anh Tran 57 Minnetonka, MN 200 0:30:22 [28:30] 9:46.4 58.89%

2018 Results Men's 60-64 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 M60 134 Daniel Johnson 60 Crystal, MN 750 0:18:36 [23:15] 5:59.2 85.85%
2 M60 226 Bill Reinfeld 64 Champlin, MN 483 0:23:25 [23:15] 7:32.2 70.51%
3 M60 114 Danny Hansen 63 Brooklyn Center, MN 383 0:25:43 [23:15] 8:16.6 63.66%
4 M60 163 Mark Leduc 63 Coon Rapids, MN 283 0:27:34 [23:15] 8:52.3 59.39%
5 M60 200 Howard Ojalvo 64 Shoreview, MN 117 0:32:04 [23:15] 10:19.2 51.49%

2018 Results Women's 60-64 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 W60 293 Andriette Wickstrom 63 Storm Lake, IA 553 0:23:10 [33:00] 7:27.4 83.06%

2018 Results Men's 65-69 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 M65 416 John Naslund 67 Bloomington, MN 550 0:23:01 [28:00] 7:24.5 73.62%
2 M65 246 Michael Seaman 67 Minneapolis, MN 450 0:24:50 [28:00] 7:59.5 68.24%
3 M65 35 Arland Braaten-Lee 69 Northfield, MN 400 0:25:27 [28:00] 8:11.5 67.88%
4 M65 270 Larry Thompson 67 Woodbury, MN 333 0:26:49 [28:00] 8:37.8 63.19%
5 M65 240 Patrick Ryan 70 Burnsville, MN 167 0:30:37 [43:15] 9:51.2 57.05%

2018 Results Women's 65-69 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 W65 252 Kathleen Shea 70 Northfield, MN 233 0:29:12 [50:00] 9:23.9 72.3%
2 W65 504 Annette Leduc 66 Minneapolis, MN 33 0:39:50 [47:15] 12:49.2 50.21%

2018 Results Men's 70-74 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 M70 157 John Labalestra 70 Falcon Heights, MN 433 0:25:01 [43:15] 8:03.1 69.82%
2 M70 221 Norm Purrington 74 Lake Elmo, MN 100 0:32:09 [43:15] 10:20.8 57.36%

2018 Results Women's 70-74 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
No competitors

2018 Results Men's 75-79 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 M75 82 Phil Erickson 77 Saint Paul, MN 250 0:28:49 [50:00] 9:16.5 67.45%
2 M75 236 Edward Rousseau 78 Minneapolis, MN 217 0:29:45 [50:00] 9:34.5 66.66%
3 M75 298 Don Wright 77 Stillwater, MN 67 0:34:06 [50:00] 10:58.5 57%

2018 Results Women's 75-79 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 W75 53 Sandra Dalquist 77 Rochester, MN 150 0:30:44 [50:00] 9:53.5 76.09%

2018 Results Men's 80-84 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 M80 47 Darrell Christensen 80 Bloomington, MN 267 0:28:32 [50:00] 9:11.0 72.65%
2 M80 214 Alan Phillips 83 Minneapolis, MN 83 0:33:03 [50:00] 10:38.2 67.84%

2018 Results Women's 80-84 (event 6) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Pace Grade
1 W80 177 Dorothy Marden 81 Minneapolis, MN 17 0:44:44 [50:00] 14:23.9 55.98%

Grand Prix event results report generated: 9/7/2019. If you know any corrections, contact information here.