2019 2017
Saturday, June 23, 2018
Event 6 Event 7

Grandma's Full
Event 8
Winners (Event 7)
Overall (31)
Men (25) Women (6)
1 Dan Peters 2:49:47 1 Lisa Baumert 2:50:51
2 Nathan Campeau 2:58:08 2 Andriette Wickstrom 3:41:09
3 Daniel Johnson 2:58:33 3 Marise Widmer 4:00:46
4 Omar Awad 3:01:52 4 Jenny Jaakola 4:01:03
5 James Rinek 3:03:39 5 Jillian Merkle 4:33:22
Age divisions
M18-34 1Dan Peters 2:49:47 W18-34 1Lisa Baumert 2:50:51
M35-39 1Nathan Campeau 2:58:08 W35-39   
M40-44 1Kristal Hendrickson 4:42:38 W40-44   
M45-49 1Omar Awad 3:01:52 W45-49   
M50-54 1Ted Jackson 3:15:44 W50-54 1Jenny Jaakola 4:01:03
M55-59 1Kirt Goetzke 3:15:50 W55-59 1Marise Widmer 4:00:46
M60-64 1Daniel Johnson 2:58:33 W60-64 1Andriette Wickstrom 3:41:09
M65-69 1John Naslund 4:05:02 W65-69   
M70-74 1Larry McNichols 5:05:01 W70-74   
M75-79 1Ed Rousseau 5:18:17 W75-79   
M80-84 1Darrell Christensen 6:09:05 W80-84   
2018 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 7) Top
Place Division Bib Name Age City Time Net Pace Points
1 MOp 3739 Dan Peters 26 Minneapolis 2:49:47 2:49:41 6:28.3 1000
2 WOp 6030 Lisa Baumert 30 Minneapolis 2:50:51 2:50:48 6:30.8 968
3 M35 2627 Nathan Campeau 38 Minneapolis 2:58:08 2:57:52 6:47.0 935
4 M60 60 Daniel Johnson 60 Crystal 2:58:33 2:58:29 6:48.4 903
5 M45 2226 Omar Awad 49 Shoreview 3:01:52 3:01:31 6:55.3 871
6 MOp 2580 James Rinek 30 St Paul 3:03:39 3:03:13 6:59.2 839
7 M35 1111 Peter Mack 37 Duluth 3:11:23 3:10:58 7:17.0 806
8 M50 3523 Ted Jackson 51 Edina 3:15:44 3:15:23 7:27.1 774
9 M55 403 Kirt Goetzke 57 Plymouth 3:15:50 3:15:19 7:26.9 742
10 M45 2870 Scott Reuterfeldt 46 Hopkins 3:19:43 3:19:21 7:36.2 710
11 M50 1690 Craig Hagensick 53 St. Paul 3:19:56 3:19:08 7:35.7 677
12 M35 4384 Teal Perrine 37 Minneapolis 3:35:43 3:34:30 8:10.8 645
13 W60 6063 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake 3:41:09 3:41:06 8:25.9 613
14 M35 1770 Dash Miller 39 Minneapolis 3:49:01 3:46:43 8:38.8 581
15 M35 1757 Michael Hewitt 35 Minneapolis 3:52:31 3:51:06 8:48.8 548
16 W55 8386 Marise Widmer 58 St. Paul 4:00:46 3:58:16 9:05.2 516
17 W50 7410 Jenny Jaakola 52 Eagan 4:01:03 3:58:49 9:06.5 484
18 M65 1010 John Naslund 67 Bloomington 4:05:02 4:02:04 9:13.9 452
19 M45 2558 Christopher Turoski 46 St Paul 4:12:45 4:10:16 9:32.7 419
20 WOp 8137 Jillian Merkle 28 Minneapolis 4:33:22 4:27:18 10:11.7 387
21 M55 431 David Wasson 59 Falcon Heights 4:37:31 4:35:21 10:30.1 355
22 M40 8226 Kristal Hendrickson 40 Golden Valley 4:42:38 4:37:59 10:36.1 323
23 M65 1266 Larry Thompson 67 Woodbury 4:59:53 4:56:15 11:17.9 290
24 M70 687 Larry McNichols 73 Elk River 5:05:01 5:00:53 11:28.5 258
25 M60 1714 Howard Ojalvo 64 Shoreview 5:13:04 5:07:13 11:43.0 226
26 M75 3644 Ed Rousseau 78 Minneapolis 5:18:17 5:16:58 12:05.3 194
27 M80 4361 Darrell Christensen 80 Bloomington 6:09:05 6:02:20 13:49.1 161
28 W55 8910 Tuyet-Anh Tran 57 Minnetonka 6:09:05 6:02:20 13:49.1 129
29 M65 356 Patrick Ryan 69 Burnsville 6:12:32 6:06:08 13:57.8 97
30 M65 3529 Don Soule 68 Rosemount 6:33:35 6:24:58 14:40.9 65
31 M45 3335 Jeffrey Williams 48 Rosemount 6:46:26 6:38:03 15:10.9 32
2018 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 7) Top
Place Division Name Age City Time Net Pace Points
1 MOp Dan Peters 26 Minneapolis 2:49:47 2:49:41 6:28.3 1000
2 M35 Nathan Campeau 38 Minneapolis 2:58:08 2:57:52 6:47.0 935
3 M60 Daniel Johnson 60 Crystal 2:58:33 2:58:29 6:48.4 903
4 M45 Omar Awad 49 Shoreview 3:01:52 3:01:31 6:55.3 871
5 MOp James Rinek 30 St Paul 3:03:39 3:03:13 6:59.2 839
6 M35 Peter Mack 37 Duluth 3:11:23 3:10:58 7:17.0 806
7 M50 Ted Jackson 51 Edina 3:15:44 3:15:23 7:27.1 774
8 M55 Kirt Goetzke 57 Plymouth 3:15:50 3:15:19 7:26.9 742
9 M45 Scott Reuterfeldt 46 Hopkins 3:19:43 3:19:21 7:36.2 710
10 M50 Craig Hagensick 53 St. Paul 3:19:56 3:19:08 7:35.7 677
11 M35 Teal Perrine 37 Minneapolis 3:35:43 3:34:30 8:10.8 645
12 M35 Dash Miller 39 Minneapolis 3:49:01 3:46:43 8:38.8 581
13 M35 Michael Hewitt 35 Minneapolis 3:52:31 3:51:06 8:48.8 548
14 M65 John Naslund 67 Bloomington 4:05:02 4:02:04 9:13.9 452
15 M45 Christopher Turoski 46 St Paul 4:12:45 4:10:16 9:32.7 419
16 M55 David Wasson 59 Falcon Heights 4:37:31 4:35:21 10:30.1 355
17 M40 Kristal Hendrickson 40 Golden Valley 4:42:38 4:37:59 10:36.1 323
18 M65 Larry Thompson 67 Woodbury 4:59:53 4:56:15 11:17.9 290
19 M70 Larry McNichols 73 Elk River 5:05:01 5:00:53 11:28.5 258
20 M60 Howard Ojalvo 64 Shoreview 5:13:04 5:07:13 11:43.0 226
21 M75 Ed Rousseau 78 Minneapolis 5:18:17 5:16:58 12:05.3 194
22 M80 Darrell Christensen 80 Bloomington 6:09:05 6:02:20 13:49.1 161
23 M65 Patrick Ryan 69 Burnsville 6:12:32 6:06:08 13:57.8 97
24 M65 Don Soule 68 Rosemount 6:33:35 6:24:58 14:40.9 65
25 M45 Jeffrey Williams 48 Rosemount 6:46:26 6:38:03 15:10.9 32

2018 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 7) Top
Place Division Name Age City Time Net Pace Points
1 WOp Lisa Baumert 30 Minneapolis 2:50:51 2:50:48 6:30.8 968
2 W60 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake 3:41:09 3:41:06 8:25.9 613
3 W55 Marise Widmer 58 St. Paul 4:00:46 3:58:16 9:05.2 516
4 W50 Jenny Jaakola 52 Eagan 4:01:03 3:58:49 9:06.5 484
5 WOp Jillian Merkle 28 Minneapolis 4:33:22 4:27:18 10:11.7 387
6 W55 Tuyet-Anh Tran 57 Minnetonka 6:09:05 6:02:20 13:49.1 129

2018 Results Men's 18-34 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Dan Peters 26 Minneapolis 2:49:47 2:49:41 6:28.3 1000
2 James Rinek 30 St Paul 3:03:39 3:03:13 6:59.2 839

2018 Results Women's 18-34 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Lisa Baumert 30 Minneapolis 2:50:51 2:50:48 6:30.8 968
2 Jillian Merkle 28 Minneapolis 4:33:22 4:27:18 10:11.7 387

2018 Results Men's 35-39 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Nathan Campeau 38 Minneapolis 2:58:08 2:57:52 6:47.0 935
2 Peter Mack 37 Duluth 3:11:23 3:10:58 7:17.0 806
3 Teal Perrine 37 Minneapolis 3:35:43 3:34:30 8:10.8 645
4 Dash Miller 39 Minneapolis 3:49:01 3:46:43 8:38.8 581
5 Michael Hewitt 35 Minneapolis 3:52:31 3:51:06 8:48.8 548

2018 Results Women's 35-39 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
No competitors

2018 Results Men's 40-44 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Kristal Hendrickson 40 Golden Valley 4:42:38 4:37:59 10:36.1 323

2018 Results Women's 40-44 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
No competitors

2018 Results Men's 45-49 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Omar Awad 49 Shoreview 3:01:52 3:01:31 6:55.3 871
2 Scott Reuterfeldt 46 Hopkins 3:19:43 3:19:21 7:36.2 710
3 Christopher Turoski 46 St Paul 4:12:45 4:10:16 9:32.7 419
4 Jeffrey Williams 48 Rosemount 6:46:26 6:38:03 15:10.9 32

2018 Results Women's 45-49 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
No competitors

2018 Results Men's 50-54 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Ted Jackson 51 Edina 3:15:44 3:15:23 7:27.1 774
2 Craig Hagensick 53 St. Paul 3:19:56 3:19:08 7:35.7 677

2018 Results Women's 50-54 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Jenny Jaakola 52 Eagan 4:01:03 3:58:49 9:06.5 484

2018 Results Men's 55-59 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Kirt Goetzke 57 Plymouth 3:15:50 3:15:19 7:26.9 742
2 David Wasson 59 Falcon Heights 4:37:31 4:35:21 10:30.1 355

2018 Results Women's 55-59 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Marise Widmer 58 St. Paul 4:00:46 3:58:16 9:05.2 516
2 Tuyet-Anh Tran 57 Minnetonka 6:09:05 6:02:20 13:49.1 129

2018 Results Men's 60-64 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Daniel Johnson 60 Crystal 2:58:33 2:58:29 6:48.4 903
2 Howard Ojalvo 64 Shoreview 5:13:04 5:07:13 11:43.0 226

2018 Results Women's 60-64 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Andriette Wickstrom 62 Storm Lake 3:41:09 3:41:06 8:25.9 613

2018 Results Men's 65-69 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 John Naslund 67 Bloomington 4:05:02 4:02:04 9:13.9 452
2 Larry Thompson 67 Woodbury 4:59:53 4:56:15 11:17.9 290
3 Patrick Ryan 69 Burnsville 6:12:32 6:06:08 13:57.8 97
4 Don Soule 68 Rosemount 6:33:35 6:24:58 14:40.9 65

2018 Results Women's 65-69 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
No competitors

2018 Results Men's 70-74 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Larry McNichols 73 Elk River 5:05:01 5:00:53 11:28.5 258

2018 Results Women's 70-74 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
No competitors

2018 Results Men's 75-79 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Ed Rousseau 78 Minneapolis 5:18:17 5:16:58 12:05.3 194

2018 Results Women's 75-79 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
No competitors

2018 Results Men's 80-84 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
1 Darrell Christensen 80 Bloomington 6:09:05 6:02:20 13:49.1 161

2018 Results Women's 80-84 (event 7) Top
Place Name Age City Time Net Pace Points
No competitors

Grand Prix event results report generated: 5/29/2019 by Tom Ruen. If you know any corrections, email me at: tomruen_AT_yahoo_DOT_com.