2017 2019
HOME | YEARS | RACES | STANDINGS | RULES
Sunday, August 5, 2018
Event 8 Event 9
[MAP]
MDRA 15k
Event 10
Winners (Event 9)
Overall (39)
Men (29) Women (10)
1 Kenny Miller 0:52:33 1 Melissa Gacek 0:59:46
2 Daniel Peters 0:53:11 2 Lisa Baumert 1:00:45
3 Daniel Strike 0:54:46 3 Natalie Conrad 1:09:39
4 Anthony Fryer 0:56:36 4 Andriette Wickstrom 1:10:45
5 Robert Economy 0:57:04 5 Marise Widmer 1:18:30
6 Jim Holovnia 0:59:23 6 Jenny Jaakola 1:24:08
Age divisions
M18-34 1 Daniel Peters 0:53:11 W18-34 1 Lisa Baumert 1:00:45
M35-39 1 Peter Mack 1:02:31 W35-39   
M40-44 1 Kenny Miller 0:52:33 W40-44 1 Melissa Gacek 0:59:46
M45-49 1 Daniel Strike 0:54:46 W45-49   
M50-54 1 Robert Economy 0:57:04 W50-54 1 Jenny Jaakola 1:24:08
M55-59 1 kirt goetzke 1:03:12 W55-59 1 Marise Widmer 1:18:30
M60-64 1 Danny Hansen 1:25:59 W60-64 1 Andriette Wickstrom 1:10:45
M65-69 1 John Naslund 1:13:04 W65-69   
M70-74 1 John Labalestra 1:31:45 W70-74 1 Gloria Jansen 1:29:45
M75-79 1 Edward Rousseau 1:35:30 W75-79 1 Sandra Dalquist 1:41:59
M80-84 1 Darrell Christensen 1:35:19 W80-84   
2018 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M40 Kenny Miller 41 Wadena, MN 1000 0:52:33 [58:30] 0:52:30 5:37.9 81.05%
2 MOp Daniel Peters 27 Minneapolis, MN 974 0:53:11 [54:00] 0:53:05 5:41.7 77.08%
3 M45 Daniel Strike 48 North Oaks, MN 949 0:54:46 [1:01:45] 0:54:41 5:52.0 82.39%
4 M40 Anthony Fryer 43 Eden Prairie, MN 923 0:56:36 [58:30] 0:56:30 6:03.7 76.52%
5 M50 Robert Economy 54 Victoria, MN 897 0:57:04 [1:06:00] 0:56:58 6:06.7 83.3%
6 M50 Jim Holovnia 54 Edina, MN 872 0:59:23 [1:06:00] 0:59:23 6:22.2 79.91%
7 W40 Melissa Gacek 42 Saint Paul, MN 846 0:59:46 [1:12:00] 0:59:41 6:24.2 80.7%
8 WOp Lisa Baumert 31 Minneapolis, MN 821 1:00:45 [1:03:30] 1:00:41 6:30.6 75.75%
9 M50 Jim Larranaga 52 Chanhassen, MN 795 1:02:27 [1:06:00] 1:02:20 6:41.2 74.8%
10 M35 Peter Mack 38 Duluth, MN 769 1:02:31 [56:00] 1:02:22 6:41.4 66.9%
11 M55 kirt goetzke 57 plymouth, MN 744 1:03:12 [1:12:00] 1:03:03 6:45.8 77.31%
12 M50 Eric Porte 53 Minneapolis, MN 718 1:04:30 [1:06:00] 1:04:18 6:53.9 73.14%
13 M50 Craig Hagensick 53 Saint Paul, MN 692 1:06:15 [1:06:00] 1:06:03 7:05.1 71.2%
14 M55 Stephen Chichester 55 Minneapolis, MN 667 1:06:43 [1:12:00] 1:06:33 7:08.4 71.93%
15 WOp Natalie Conrad 29 Brooklyn Park, MN 641 1:09:39 [1:03:30] 1:09:30 7:27.4 66.07%
16 W60 Andriette Wickstrom 63 Storm Lake, IA 615 1:10:45 [1:52:45] 1:10:38 7:34.7 87.52%
17 M35 Dash Miller 39 Minneapolis, MN 590 1:11:39 [56:00] 1:11:29 7:40.1 58.71%
18 M45 Tom Ruen 50 Columbia Heights, MN 564 1:11:59 [1:06:00] 1:11:49 7:42.3 63.81%
19 M65 John Naslund 68 Bloomington, MN 538 1:13:04 [1:35:30] 1:12:58 7:49.7 74.24%
20 M35 Michael Hewitt 35 Minneapolis, MN 513 1:16:23 [56:00] 1:16:10 8:10.3 54.09%
21 W55 Marise Widmer 58 Saint Paul, MN 487 1:18:30 [1:37:15] 1:18:19 8:24.1 73.72%
22 M65 Michael Seaman 67 Minneapolis, MN 462 1:22:21 [1:35:30] 1:22:21 8:50.1 65.12%
23 W50 Jenny Jaakola 53 Eagan, MN 436 1:24:08 [1:25:45] 1:23:58 9:00.5 64.5%
24 M60 Danny Hansen 63 Brooklyn Center, MN 410 1:25:59 [1:20:00] 1:25:42 9:11.6 60.17%
25 M65 Larry Thompson 68 Woodbury, MN 385 1:26:01 [1:35:30] 1:25:49 9:12.4 63.13%
26 W70 Gloria Jansen 71 White Bear Lake, MN 359 1:29:45 [2:30:00] 1:29:35 9:36.6 77.8%
27 W40 Kristal Hendrickson 41 Golden Vy, MN 333 1:30:12 [1:12:00] 1:29:50 9:38.3 53.23%
28 M70 John Labalestra 70 Falcon Heights, MN 308 1:31:45 [2:28:00] 1:31:31 9:49.1 60.43%
29 M55 Gary Steele 59 Maple Grove, 282 1:35:06 [1:12:00] 1:35:06 10:12.2 52.21%
30 M80 Darrell Christensen 81 Bloomington, MN 256 1:35:19 [2:30:00] 1:35:19 10:13.5 70.36%
31 M75 Edward Rousseau 78 Minneapolis, MN 231 1:35:30 [2:30:00] 1:35:13 10:12.9 65.74%
32 M70 Norm Purrington 75 Lake Elmo, MN 205 1:37:17 [2:30:00] 1:37:00 10:24.4 61.04%
33 M75 Phil Erickson 77 St. Paul, MN 179 1:39:20 [2:30:00] 1:39:04 10:37.7 61.94%
34 W55 Tuyet-Anh Tran 58 Minnetonka, MN 154 1:41:08 [1:37:15] 1:40:52 10:49.3 57.24%
35 W75 Sandra Dalquist 77 Rochester, MN 128 1:41:59 [2:30:00] 1:41:59 10:56.5 75.59%
36 M80 Alan Phillips 84 Minneapolis, MN 103 1:48:48 [2:30:00] 1:48:31 11:38.5 67.3%
37 M65 Patrick Ryan 70 Burnsville, MN 77 1:48:52 [2:28:00] 1:48:34 11:38.8 50.94%
38 M60 Howard Ojalvo 65 Shoreview, MN 51 1:53:46 [1:35:30] 1:53:29 12:10.5 46.33%
39 M65 Don Soule 68 Rosemount, MN 26 2:06:35 [1:35:30] 2:06:16 13:32.8 42.9%
2018 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M40 Kenny Miller 41 Wadena, MN 1000 0:52:33 [58:30] 0:52:30 5:37.9 81.05%
2 MOp Daniel Peters 27 Minneapolis, MN 974 0:53:11 [54:00] 0:53:05 5:41.7 77.08%
3 M45 Daniel Strike 48 North Oaks, MN 949 0:54:46 [1:01:45] 0:54:41 5:52.0 82.39%
4 M40 Anthony Fryer 43 Eden Prairie, MN 923 0:56:36 [58:30] 0:56:30 6:03.7 76.52%
5 M50 Robert Economy 54 Victoria, MN 897 0:57:04 [1:06:00] 0:56:58 6:06.7 83.3%
6 M50 Jim Holovnia 54 Edina, MN 872 0:59:23 [1:06:00] 0:59:23 6:22.2 79.91%
7 M50 Jim Larranaga 52 Chanhassen, MN 795 1:02:27 [1:06:00] 1:02:20 6:41.2 74.8%
8 M35 Peter Mack 38 Duluth, MN 769 1:02:31 [56:00] 1:02:22 6:41.4 66.9%
9 M55 kirt goetzke 57 plymouth, MN 744 1:03:12 [1:12:00] 1:03:03 6:45.8 77.31%
10 M50 Eric Porte 53 Minneapolis, MN 718 1:04:30 [1:06:00] 1:04:18 6:53.9 73.14%
11 M50 Craig Hagensick 53 Saint Paul, MN 692 1:06:15 [1:06:00] 1:06:03 7:05.1 71.2%
12 M55 Stephen Chichester 55 Minneapolis, MN 667 1:06:43 [1:12:00] 1:06:33 7:08.4 71.93%
13 M35 Dash Miller 39 Minneapolis, MN 590 1:11:39 [56:00] 1:11:29 7:40.1 58.71%
14 M45 Tom Ruen 50 Columbia Heights, MN 564 1:11:59 [1:06:00] 1:11:49 7:42.3 63.81%
15 M65 John Naslund 68 Bloomington, MN 538 1:13:04 [1:35:30] 1:12:58 7:49.7 74.24%
16 M35 Michael Hewitt 35 Minneapolis, MN 513 1:16:23 [56:00] 1:16:10 8:10.3 54.09%
17 M65 Michael Seaman 67 Minneapolis, MN 462 1:22:21 [1:35:30] 1:22:21 8:50.1 65.12%
18 M60 Danny Hansen 63 Brooklyn Center, MN 410 1:25:59 [1:20:00] 1:25:42 9:11.6 60.17%
19 M65 Larry Thompson 68 Woodbury, MN 385 1:26:01 [1:35:30] 1:25:49 9:12.4 63.13%
20 M70 John Labalestra 70 Falcon Heights, MN 308 1:31:45 [2:28:00] 1:31:31 9:49.1 60.43%
21 M55 Gary Steele 59 Maple Grove, 282 1:35:06 [1:12:00] 1:35:06 10:12.2 52.21%
22 M80 Darrell Christensen 81 Bloomington, MN 256 1:35:19 [2:30:00] 1:35:19 10:13.5 70.36%
23 M75 Edward Rousseau 78 Minneapolis, MN 231 1:35:30 [2:30:00] 1:35:13 10:12.9 65.74%
24 M70 Norm Purrington 75 Lake Elmo, MN 205 1:37:17 [2:30:00] 1:37:00 10:24.4 61.04%
25 M75 Phil Erickson 77 St. Paul, MN 179 1:39:20 [2:30:00] 1:39:04 10:37.7 61.94%
26 M80 Alan Phillips 84 Minneapolis, MN 103 1:48:48 [2:30:00] 1:48:31 11:38.5 67.3%
27 M65 Patrick Ryan 70 Burnsville, MN 77 1:48:52 [2:28:00] 1:48:34 11:38.8 50.94%
28 M60 Howard Ojalvo 65 Shoreview, MN 51 1:53:46 [1:35:30] 1:53:29 12:10.5 46.33%
29 M65 Don Soule 68 Rosemount, MN 26 2:06:35 [1:35:30] 2:06:16 13:32.8 42.9%

2018 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W40 Melissa Gacek 42 Saint Paul, MN 846 0:59:46 [1:12:00] 0:59:41 6:24.2 80.7%
2 WOp Lisa Baumert 31 Minneapolis, MN 821 1:00:45 [1:03:30] 1:00:41 6:30.6 75.75%
3 WOp Natalie Conrad 29 Brooklyn Park, MN 641 1:09:39 [1:03:30] 1:09:30 7:27.4 66.07%
4 W60 Andriette Wickstrom 63 Storm Lake, IA 615 1:10:45 [1:52:45] 1:10:38 7:34.7 87.52%
5 W55 Marise Widmer 58 Saint Paul, MN 487 1:18:30 [1:37:15] 1:18:19 8:24.1 73.72%
6 W50 Jenny Jaakola 53 Eagan, MN 436 1:24:08 [1:25:45] 1:23:58 9:00.5 64.5%
7 W70 Gloria Jansen 71 White Bear Lake, MN 359 1:29:45 [2:30:00] 1:29:35 9:36.6 77.8%
8 W40 Kristal Hendrickson 41 Golden Vy, MN 333 1:30:12 [1:12:00] 1:29:50 9:38.3 53.23%
9 W55 Tuyet-Anh Tran 58 Minnetonka, MN 154 1:41:08 [1:37:15] 1:40:52 10:49.3 57.24%
10 W75 Sandra Dalquist 77 Rochester, MN 128 1:41:59 [2:30:00] 1:41:59 10:56.5 75.59%

2018 Results Men's 18-34 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp Daniel Peters 27 Minneapolis, MN 974 0:53:11 [54:00] 0:53:05 5:41.7 77.08%

2018 Results Women's 18-34 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 WOp Lisa Baumert 31 Minneapolis, MN 821 1:00:45 [1:03:30] 1:00:41 6:30.6 75.75%
2 WOp Natalie Conrad 29 Brooklyn Park, MN 641 1:09:39 [1:03:30] 1:09:30 7:27.4 66.07%

2018 Results Men's 35-39 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M35 Peter Mack 38 Duluth, MN 769 1:02:31 [56:00] 1:02:22 6:41.4 66.9%
2 M35 Dash Miller 39 Minneapolis, MN 590 1:11:39 [56:00] 1:11:29 7:40.1 58.71%
3 M35 Michael Hewitt 35 Minneapolis, MN 513 1:16:23 [56:00] 1:16:10 8:10.3 54.09%

2018 Results Women's 35-39 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2018 Results Men's 40-44 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M40 Kenny Miller 41 Wadena, MN 1000 0:52:33 [58:30] 0:52:30 5:37.9 81.05%
2 M40 Anthony Fryer 43 Eden Prairie, MN 923 0:56:36 [58:30] 0:56:30 6:03.7 76.52%

2018 Results Women's 40-44 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W40 Melissa Gacek 42 Saint Paul, MN 846 0:59:46 [1:12:00] 0:59:41 6:24.2 80.7%
2 W40 Kristal Hendrickson 41 Golden Vy, MN 333 1:30:12 [1:12:00] 1:29:50 9:38.3 53.23%

2018 Results Men's 45-49 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M45 Daniel Strike 48 North Oaks, MN 949 0:54:46 [1:01:45] 0:54:41 5:52.0 82.39%
2 M45 Tom Ruen 50 Columbia Heights, MN 564 1:11:59 [1:06:00] 1:11:49 7:42.3 63.81%

2018 Results Women's 45-49 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2018 Results Men's 50-54 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M50 Robert Economy 54 Victoria, MN 897 0:57:04 [1:06:00] 0:56:58 6:06.7 83.3%
2 M50 Jim Holovnia 54 Edina, MN 872 0:59:23 [1:06:00] 0:59:23 6:22.2 79.91%
3 M50 Jim Larranaga 52 Chanhassen, MN 795 1:02:27 [1:06:00] 1:02:20 6:41.2 74.8%
4 M50 Eric Porte 53 Minneapolis, MN 718 1:04:30 [1:06:00] 1:04:18 6:53.9 73.14%
5 M50 Craig Hagensick 53 Saint Paul, MN 692 1:06:15 [1:06:00] 1:06:03 7:05.1 71.2%

2018 Results Women's 50-54 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W50 Jenny Jaakola 53 Eagan, MN 436 1:24:08 [1:25:45] 1:23:58 9:00.5 64.5%

2018 Results Men's 55-59 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M55 kirt goetzke 57 plymouth, MN 744 1:03:12 [1:12:00] 1:03:03 6:45.8 77.31%
2 M55 Stephen Chichester 55 Minneapolis, MN 667 1:06:43 [1:12:00] 1:06:33 7:08.4 71.93%
3 M55 Gary Steele 59 Maple Grove, 282 1:35:06 [1:12:00] 1:35:06 10:12.2 52.21%

2018 Results Women's 55-59 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W55 Marise Widmer 58 Saint Paul, MN 487 1:18:30 [1:37:15] 1:18:19 8:24.1 73.72%
2 W55 Tuyet-Anh Tran 58 Minnetonka, MN 154 1:41:08 [1:37:15] 1:40:52 10:49.3 57.24%

2018 Results Men's 60-64 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M60 Danny Hansen 63 Brooklyn Center, MN 410 1:25:59 [1:20:00] 1:25:42 9:11.6 60.17%
2 M60 Howard Ojalvo 65 Shoreview, MN 51 1:53:46 [1:35:30] 1:53:29 12:10.5 46.33%

2018 Results Women's 60-64 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W60 Andriette Wickstrom 63 Storm Lake, IA 615 1:10:45 [1:52:45] 1:10:38 7:34.7 87.52%

2018 Results Men's 65-69 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M65 John Naslund 68 Bloomington, MN 538 1:13:04 [1:35:30] 1:12:58 7:49.7 74.24%
2 M65 Michael Seaman 67 Minneapolis, MN 462 1:22:21 [1:35:30] 1:22:21 8:50.1 65.12%
3 M65 Larry Thompson 68 Woodbury, MN 385 1:26:01 [1:35:30] 1:25:49 9:12.4 63.13%
4 M65 Patrick Ryan 70 Burnsville, MN 77 1:48:52 [2:28:00] 1:48:34 11:38.8 50.94%
5 M65 Don Soule 68 Rosemount, MN 26 2:06:35 [1:35:30] 2:06:16 13:32.8 42.9%

2018 Results Women's 65-69 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2018 Results Men's 70-74 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M70 John Labalestra 70 Falcon Heights, MN 308 1:31:45 [2:28:00] 1:31:31 9:49.1 60.43%
2 M70 Norm Purrington 75 Lake Elmo, MN 205 1:37:17 [2:30:00] 1:37:00 10:24.4 61.04%

2018 Results Women's 70-74 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W70 Gloria Jansen 71 White Bear Lake, MN 359 1:29:45 [2:30:00] 1:29:35 9:36.6 77.8%

2018 Results Men's 75-79 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M75 Edward Rousseau 78 Minneapolis, MN 231 1:35:30 [2:30:00] 1:35:13 10:12.9 65.74%
2 M75 Phil Erickson 77 St. Paul, MN 179 1:39:20 [2:30:00] 1:39:04 10:37.7 61.94%

2018 Results Women's 75-79 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W75 Sandra Dalquist 77 Rochester, MN 128 1:41:59 [2:30:00] 1:41:59 10:56.5 75.59%

2018 Results Men's 80-84 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M80 Darrell Christensen 81 Bloomington, MN 256 1:35:19 [2:30:00] 1:35:19 10:13.5 70.36%
2 M80 Alan Phillips 84 Minneapolis, MN 103 1:48:48 [2:30:00] 1:48:31 11:38.5 67.3%

2018 Results Women's 80-84 (event 9) Top
Place Division Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

Grand Prix event results report generated: 9/7/2019. If you know any corrections, contact information here.