2018 2020
HOME | YEARS | RACES | STANDINGS | RULES
Monday, January 14, 2019
  Event 1

Meet of Miles 1M
Event 2
MDRA
Winners (Event 1)
Overall (47)
Men (34) Women (13)
1 Daniel Peters 04:45.9 1 Natalie Conrad 06:13.3
2 Anthony Fryer 05:00.9 2 Carrie Gahr 06:13.5
3 Jeffrey Fuller 05:25.9 3 Danielle Gordanier 06:47.8
4 Dan Johnson 05:27.2 4 Jacki Devine 06:52.0
5 Pete Kessler 05:27.5 5 Pam Fickensder 07:15.8
6 Jason Chrudimsky 05:27.8 6 Marise Widmer 07:26.4
Age divisions
M18-34 1   Daniel Peters 04:45.9 W18-34 1   Natalie Conrad 06:13.3
M35-39 1   Greg Strasburg 07:35.2 W35-39 1   Jenne Hongosh 08:20.5
M40-44 1   Anthony Fryer 05:00.9 W40-44 1   Nissa Larson 07:43.7
M45-49 1   Jeffrey Fuller 05:25.9 W45-49 1   Danielle Gordanier 06:47.8
M50-54 1   Jesse Longley 05:44.5 W50-54 1   Pam Fickensder 07:15.8
M55-59 1   Pete Kessler 05:27.5 W55-59 1   Jacki Devine 06:52.0
M60-64 1   Dan Johnson 05:27.2 W60-64   
M65-69 1   Mike Bjornberg 06:38.2 W65-69   
M70-74 1   Paul LaMere 07:12.0 W70-74   
M75-79 1   Norm Purrington 07:46.4 W75-79   
M80-84 1   Darrell Christensen 08:21.3 W80-84   
2019 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 MOp Daniel Peters 27 1000 04:45.9 78.04%
2 M40 Anthony Fryer 43 978 05:00.9 79.99%
3 M45 Jeffrey Fuller 45 957 05:25.9 74.94%
4 M60 Dan Johnson 61 935 05:27.2 84.57%
5 M55 Pete Kessler 57 913 05:27.5 81.77%
6 M40 Jason Chrudimsky 41 892 05:27.8 72.38%
7 MOp Ralph Asher 34 870 05:32.8 68.14%
8 M50 Jesse Longley 52 848 05:44.5 74.73%
9 M40 Chris Brazynski 41 826 05:46.2 68.54%
10 M50 Craig Hagensick 54 805 05:59.2 72.8%
11 M60 Rick Peterson 60 783 06:03.7 75.45%
12 M50 Tom Ruen 50 761 06:07.3 69.02%
13 M40 Chris Ruest 40 740 06:12.2 63.3%
14 WOp Natalie Conrad 29 718 06:13.3 67.59%
15 WOp Carrie Gahr 29 696 06:13.5 67.56%
16 M55 Kirt Goetzke 58 675 06:13.8 72.22%
17 M60 Tony Loyd 60 653 06:16.5 72.89%
18 M45 Mike Nixon 45 631 06:32.5 62.22%
19 M65 Mike Bjornberg 65 609 06:38.2 71.88%
20 M40 Mohammed Murunga 40 588 06:40.7 58.8%
21 M65 John Naslund 68 566 06:42.7 72.98%
22 W45 Danielle Gordanier 47 544 06:47.8 67.07%
23 M65 Arland Braaten-Lee 69 523 06:49.6 72.49%
24 M65 Michael Seaman 68 501 06:51.2 71.47%
25 W55 Jacki Devine 57 479 06:52.0 74.17%
26 M70 Paul LaMere 72 458 07:12.0 71.25%
27 W50 Pam Fickensder 50 436 07:15.8 64.79%
28 W55 Marise Widmer 59 414 07:26.4 70.1%
29 M70 John Labalestra 71 392 07:28.7 67.71%
30 M35 Greg Strasburg 38 371 07:35.2 51.03%
31 M60 Danny Hansen 64 349 07:37.1 62.08%
32 M65 Greg Gaffaney 67 327 07:38.0 63.58%
33 W40 Nissa Larson 40 306 07:43.7 55.9%
34 M75 Norm Purrington 75 284 07:46.4 69.07%
35 W40 Sonia Coley 40 262 08:12.7 52.61%
36 W35 Jenne Hongosh 39 241 08:20.5 51.52%
37 M80 Darrell Christensen 81 219 08:21.3 72.82%
38 W55 Tuyet-Anh Tran 58 197 08:23.5 61.42%
39 WOp Lynnae Skogerboe 34 175 08:44.4 48.32%
40 M70 Patrick Ryan 70 154 08:54.8 56.13%
41 M60 Matt Moore 64 132 09:02.5 52.31%
42 W55 Betsy Lowe 55 110 09:28.3 52.54%
43 M55 James Chase 59 89 09:39.0 47.01%
44 M65 Steve Maupin 67 67 10:38.0 45.65%
45 M65 Don Soul 69 45 10:47.7 45.84%
46 W45 Erin Pampusch-Randy 45 24 11:00.6 40.64%
M75 Phil Erickson
(Before registration)
78 -- 08:21.0 68.03%
2019 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 MOp Daniel Peters 27 1000 04:45.9 78.04%
2 M40 Anthony Fryer 43 978 05:00.9 79.99%
3 M45 Jeffrey Fuller 45 957 05:25.9 74.94%
4 M60 Dan Johnson 61 935 05:27.2 84.57%
5 M55 Pete Kessler 57 913 05:27.5 81.77%
6 M40 Jason Chrudimsky 41 892 05:27.8 72.38%
7 MOp Ralph Asher 34 870 05:32.8 68.14%
8 M50 Jesse Longley 52 848 05:44.5 74.73%
9 M40 Chris Brazynski 41 826 05:46.2 68.54%
10 M50 Craig Hagensick 54 805 05:59.2 72.8%
11 M60 Rick Peterson 60 783 06:03.7 75.45%
12 M50 Tom Ruen 50 761 06:07.3 69.02%
13 M40 Chris Ruest 40 740 06:12.2 63.3%
14 M55 Kirt Goetzke 58 675 06:13.8 72.22%
15 M60 Tony Loyd 60 653 06:16.5 72.89%
16 M45 Mike Nixon 45 631 06:32.5 62.22%
17 M65 Mike Bjornberg 65 609 06:38.2 71.88%
18 M40 Mohammed Murunga 40 588 06:40.7 58.8%
19 M65 John Naslund 68 566 06:42.7 72.98%
20 M65 Arland Braaten-Lee 69 523 06:49.6 72.49%
21 M65 Michael Seaman 68 501 06:51.2 71.47%
22 M70 Paul LaMere 72 458 07:12.0 71.25%
23 M70 John Labalestra 71 392 07:28.7 67.71%
24 M35 Greg Strasburg 38 371 07:35.2 51.03%
25 M60 Danny Hansen 64 349 07:37.1 62.08%
26 M65 Greg Gaffaney 67 327 07:38.0 63.58%
27 M75 Norm Purrington 75 284 07:46.4 69.07%
28 M80 Darrell Christensen 81 219 08:21.3 72.82%
29 M70 Patrick Ryan 70 154 08:54.8 56.13%
30 M60 Matt Moore 64 132 09:02.5 52.31%
31 M55 James Chase 59 89 09:39.0 47.01%
32 M65 Steve Maupin 67 67 10:38.0 45.65%
33 M65 Don Soul 69 45 10:47.7 45.84%
M75 Phil Erickson
(Before registration)
78 -- 08:21.0 68.03%

2019 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 WOp Natalie Conrad 29 718 06:13.3 67.59%
2 WOp Carrie Gahr 29 696 06:13.5 67.56%
3 W45 Danielle Gordanier 47 544 06:47.8 67.07%
4 W55 Jacki Devine 57 479 06:52.0 74.17%
5 W50 Pam Fickensder 50 436 07:15.8 64.79%
6 W55 Marise Widmer 59 414 07:26.4 70.1%
7 W40 Nissa Larson 40 306 07:43.7 55.9%
8 W40 Sonia Coley 40 262 08:12.7 52.61%
9 W35 Jenne Hongosh 39 241 08:20.5 51.52%
10 W55 Tuyet-Anh Tran 58 197 08:23.5 61.42%
11 WOp Lynnae Skogerboe 34 175 08:44.4 48.32%
12 W55 Betsy Lowe 55 110 09:28.3 52.54%
13 W45 Erin Pampusch-Randy 45 24 11:00.6 40.64%

2019 Results Men's 18-34 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 MOp Daniel Peters 27 1000 04:45.9 78.04%
2 MOp Ralph Asher 34 870 05:32.8 68.14%

2019 Results Women's 18-34 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 WOp Natalie Conrad 29 718 06:13.3 67.59%
2 WOp Carrie Gahr 29 696 06:13.5 67.56%
3 WOp Lynnae Skogerboe 34 175 08:44.4 48.32%

2019 Results Men's 35-39 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 M35 Greg Strasburg 38 371 07:35.2 51.03%

2019 Results Women's 35-39 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 W35 Jenne Hongosh 39 241 08:20.5 51.52%

2019 Results Men's 40-44 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 M40 Anthony Fryer 43 978 05:00.9 79.99%
2 M40 Jason Chrudimsky 41 892 05:27.8 72.38%
3 M40 Chris Brazynski 41 826 05:46.2 68.54%
4 M40 Chris Ruest 40 740 06:12.2 63.3%
5 M40 Mohammed Murunga 40 588 06:40.7 58.8%

2019 Results Women's 40-44 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 W40 Nissa Larson 40 306 07:43.7 55.9%
2 W40 Sonia Coley 40 262 08:12.7 52.61%

2019 Results Men's 45-49 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 M45 Jeffrey Fuller 45 957 05:25.9 74.94%
2 M45 Mike Nixon 45 631 06:32.5 62.22%

2019 Results Women's 45-49 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 W45 Danielle Gordanier 47 544 06:47.8 67.07%
2 W45 Erin Pampusch-Randy 45 24 11:00.6 40.64%

2019 Results Men's 50-54 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 M50 Jesse Longley 52 848 05:44.5 74.73%
2 M50 Craig Hagensick 54 805 05:59.2 72.8%
3 M50 Tom Ruen 50 761 06:07.3 69.02%

2019 Results Women's 50-54 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 W50 Pam Fickensder 50 436 07:15.8 64.79%

2019 Results Men's 55-59 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 M55 Pete Kessler 57 913 05:27.5 81.77%
2 M55 Kirt Goetzke 58 675 06:13.8 72.22%
3 M55 James Chase 59 89 09:39.0 47.01%

2019 Results Women's 55-59 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 W55 Jacki Devine 57 479 06:52.0 74.17%
2 W55 Marise Widmer 59 414 07:26.4 70.1%
3 W55 Tuyet-Anh Tran 58 197 08:23.5 61.42%
4 W55 Betsy Lowe 55 110 09:28.3 52.54%

2019 Results Men's 60-64 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 M60 Dan Johnson 61 935 05:27.2 84.57%
2 M60 Rick Peterson 60 783 06:03.7 75.45%
3 M60 Tony Loyd 60 653 06:16.5 72.89%
4 M60 Danny Hansen 64 349 07:37.1 62.08%
5 M60 Matt Moore 64 132 09:02.5 52.31%

2019 Results Women's 60-64 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
No competitors

2019 Results Men's 65-69 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 M65 Mike Bjornberg 65 609 06:38.2 71.88%
2 M65 John Naslund 68 566 06:42.7 72.98%
3 M65 Arland Braaten-Lee 69 523 06:49.6 72.49%
4 M65 Michael Seaman 68 501 06:51.2 71.47%
5 M65 Greg Gaffaney 67 327 07:38.0 63.58%
6 M65 Steve Maupin 67 67 10:38.0 45.65%
7 M65 Don Soul 69 45 10:47.7 45.84%

2019 Results Women's 65-69 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
No competitors

2019 Results Men's 70-74 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 M70 Paul LaMere 72 458 07:12.0 71.25%
2 M70 John Labalestra 71 392 07:28.7 67.71%
3 M70 Patrick Ryan 70 154 08:54.8 56.13%

2019 Results Women's 70-74 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
No competitors

2019 Results Men's 75-79 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 M75 Norm Purrington 75 284 07:46.4 69.07%
M75 Phil Erickson
(Before registration)
78 -- 08:21.0 68.03%

2019 Results Women's 75-79 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
No competitors

2019 Results Men's 80-84 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
1 M80 Darrell Christensen 81 219 08:21.3 72.82%

2019 Results Women's 80-84 (event 1) Top
Place Division Name Age Points Time Grade
No competitors

Grand Prix event results report generated: 10/12/2019. If you know any corrections, contact information here.