2018 2020
HOME | YEARS | RACES | STANDINGS | RULES
Saturday, February 9, 2019
Event 1 Event 2

TC Valentine 5k
Event 3
Winners (Event 2)
Overall (31)
Men (21) Women (10)
1 Brian Valentini 0:18:06 1 Karis Lysne 0:25:01
2 Robert Economy 0:19:32 2 Lisa Hines 0:25:06
3 Jeffrey Fuller 0:20:21 3 Jenny Jaakola 0:26:17
4 Peter Mack 0:21:24 4 Kristen Kinnear-Ohlmann 0:30:18
5 Tony Loyd 0:22:09 5 Sarah Godfrey 0:31:22
6 Craig Hagensick 0:23:25 6 Jenne Hongosh 0:32:35
Age divisions
M18-34    W18-34 1   Sarah Godfrey 0:31:22
M35-39 1   Brian Valentini 0:18:06 W35-39 1   Jenne Hongosh 0:32:35
M40-44 1   Mohammed Murunga 0:25:59 W40-44 1   Kristen Kinnear-Ohlmann 0:30:18
M45-49 1   Jeffrey Fuller 0:20:21 W45-49 1   Karis Lysne 0:25:01
M50-54 1   Craig Hagensick 0:23:25 W50-54 1   Jenny Jaakola 0:26:17
M55-59 1   Robert Economy 0:19:32 W55-59 1   Lisa Hines 0:25:06
M60-64 1   Tony Loyd 0:22:09 W60-64   
M65-69 1   Michael Seaman 0:26:08 W65-69   
M70-74 1   John Labalestra 0:30:05 W70-74   
M75-79 1   David Roseen 0:31:49 W75-79   
M80-84 1   Darrell Christensen 0:31:57 W80-84   
2019 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M35 Brian Valentini 35 St Cloud, MN 1000 0:18:06 [16:30] 0:18:06 5:49.5 73.27%
2 M55 Robert Economy 55 Victoria, MN 968 0:19:32 [21:00] 0:19:32 6:17.2 78.51%
3 M45 Jeffrey Fuller 45 Brooklyn Park, MN 935 0:20:21 [18:00] 0:20:20 6:32.6 69.89%
4 M35 Peter Mack 38 Duluth, MN 903 0:21:24 [16:30] 0:21:19 6:51.6 63.41%
5 M60 Tony Loyd 60 Little Canada, MN 871 0:22:09 [23:15] 0:22:09 7:07.7 72.09%
6 M50 Craig Hagensick 54 Saint Paul, MN 839 0:23:25 [19:15] 0:23:22 7:31.2 65.12%
7 M55 Kirt Goetzke 58 Plymouth, MN 806 0:23:56 [21:00] 0:23:50 7:40.2 65.91%
8 M50 Tom Ruen 50 Columbia Heights, MN 774 0:24:41 [19:15] 0:24:38 7:55.7 59.89%
9 W45 Karis Lysne 45 Falcon Heights, MN 742 0:25:01 [23:00] 0:24:55 8:01.2 63.06%
10 W55 Lisa Hines 56 Waite Park, MN 710 0:25:06 [28:30] 0:25:03 8:03.7 70.56%
11 M40 Mohammed Murunga 40 New Brighton, MN 677 0:25:59 [17:00] 0:24:51 7:59.9 55.17%
12 M65 Michael Seaman 68 Minneapolis, MN 645 0:26:08 [28:00] 0:26:05 8:23.7 65.56%
13 W50 Jenny Jaakola 53 Eagan, MN 613 0:26:17 [25:00] 0:26:00 8:22.1 65.7%
14 M40 Christopher Ruest 40 Minneapolis, MN 581 0:26:21 [17:00] 0:26:09 8:25.0 52.42%
15 M70 John Labalestra 71 Falcon Heights, MN 548 0:30:05 [33:00] 0:29:43 9:33.9 59.49%
16 W40 Kristen Kinnear-Ohlmann 43 Bloomington, MN 516 0:30:18 [21:00] 0:29:52 9:36.7 51.78%
17 M35 Gregory Strasburg 38 Crystal, MN 484 0:30:44 [16:30] 0:30:01 9:39.6 45.03%
18 WOp Sarah Godfrey 32 Minneapolis, MN 452 0:31:22 [18:30] 0:31:13 10:02.8 47.35%
19 M75 David Roseen 78 Woodbury, MN 419 0:31:49 [39:00] 0:30:33 9:49.9 64.91%
20 M80 Darrell Christensen 81 Bloomington, MN 387 0:31:57 [43:15] 0:31:30 10:08.3 67.44%
21 W35 Jenne Hongosh 39 Minneapolis, MN 355 0:32:35 [20:00] 0:32:09 10:20.8 46.94%
22 W55 Tuyet-Anh Tran 58 Minnetonka, MN 323 0:32:35 [28:30] 0:32:09 10:20.8 56.29%
23 W40 Sonia Coley 40 Minneapolis, MN 290 0:33:12 [21:00] 0:32:19 10:24.1 46.94%
24 M60 Matthew Moore 64 Minneapolis, MN 258 0:33:27 [23:15] 0:32:07 10:20.2 51.41%
25 W35 Kathryn Lucht 36 Chaska, MN 226 0:34:17 [20:00] 0:33:23 10:44.7 44.65%
26 M65 Greg Gaffaney 67 St. Paul, MN 194 0:34:26 [28:00] 0:34:10 10:59.8 49.6%
27 M70 Patrick Ryan 70 Burnsville, MN 161 0:35:03 [33:00] 0:34:36 11:08.2 50.48%
28 M55 James Chase 59 Minneapolis, MN 129 0:36:07 [21:00] 0:35:06 11:17.8 45.12%
29 W55 Elizabeth Lowe 55 Grand Rapids, MN 97 0:37:14 [28:30] 0:36:27 11:43.9 47.94%
30 M70 Phillip Gary Smith 70 Hopkins, MN 65 0:37:46 [33:00] 0:37:13 11:58.7 46.93%
31 M65 Don Soule 69 Rosemount, MN 32 0:38:18 [28:00] 0:37:15 11:59.3 46.38%
2019 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M35 Brian Valentini 35 St Cloud, MN 1000 0:18:06 [16:30] 0:18:06 5:49.5 73.27%
2 M55 Robert Economy 55 Victoria, MN 968 0:19:32 [21:00] 0:19:32 6:17.2 78.51%
3 M45 Jeffrey Fuller 45 Brooklyn Park, MN 935 0:20:21 [18:00] 0:20:20 6:32.6 69.89%
4 M35 Peter Mack 38 Duluth, MN 903 0:21:24 [16:30] 0:21:19 6:51.6 63.41%
5 M60 Tony Loyd 60 Little Canada, MN 871 0:22:09 [23:15] 0:22:09 7:07.7 72.09%
6 M50 Craig Hagensick 54 Saint Paul, MN 839 0:23:25 [19:15] 0:23:22 7:31.2 65.12%
7 M55 Kirt Goetzke 58 Plymouth, MN 806 0:23:56 [21:00] 0:23:50 7:40.2 65.91%
8 M50 Tom Ruen 50 Columbia Heights, MN 774 0:24:41 [19:15] 0:24:38 7:55.7 59.89%
9 M40 Mohammed Murunga 40 New Brighton, MN 677 0:25:59 [17:00] 0:24:51 7:59.9 55.17%
10 M65 Michael Seaman 68 Minneapolis, MN 645 0:26:08 [28:00] 0:26:05 8:23.7 65.56%
11 M40 Christopher Ruest 40 Minneapolis, MN 581 0:26:21 [17:00] 0:26:09 8:25.0 52.42%
12 M70 John Labalestra 71 Falcon Heights, MN 548 0:30:05 [33:00] 0:29:43 9:33.9 59.49%
13 M35 Gregory Strasburg 38 Crystal, MN 484 0:30:44 [16:30] 0:30:01 9:39.6 45.03%
14 M75 David Roseen 78 Woodbury, MN 419 0:31:49 [39:00] 0:30:33 9:49.9 64.91%
15 M80 Darrell Christensen 81 Bloomington, MN 387 0:31:57 [43:15] 0:31:30 10:08.3 67.44%
16 M60 Matthew Moore 64 Minneapolis, MN 258 0:33:27 [23:15] 0:32:07 10:20.2 51.41%
17 M65 Greg Gaffaney 67 St. Paul, MN 194 0:34:26 [28:00] 0:34:10 10:59.8 49.6%
18 M70 Patrick Ryan 70 Burnsville, MN 161 0:35:03 [33:00] 0:34:36 11:08.2 50.48%
19 M55 James Chase 59 Minneapolis, MN 129 0:36:07 [21:00] 0:35:06 11:17.8 45.12%
20 M70 Phillip Gary Smith 70 Hopkins, MN 65 0:37:46 [33:00] 0:37:13 11:58.7 46.93%
21 M65 Don Soule 69 Rosemount, MN 32 0:38:18 [28:00] 0:37:15 11:59.3 46.38%

2019 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W45 Karis Lysne 45 Falcon Heights, MN 742 0:25:01 [23:00] 0:24:55 8:01.2 63.06%
2 W55 Lisa Hines 56 Waite Park, MN 710 0:25:06 [28:30] 0:25:03 8:03.7 70.56%
3 W50 Jenny Jaakola 53 Eagan, MN 613 0:26:17 [25:00] 0:26:00 8:22.1 65.7%
4 W40 Kristen Kinnear-Ohlmann 43 Bloomington, MN 516 0:30:18 [21:00] 0:29:52 9:36.7 51.78%
5 WOp Sarah Godfrey 32 Minneapolis, MN 452 0:31:22 [18:30] 0:31:13 10:02.8 47.35%
6 W35 Jenne Hongosh 39 Minneapolis, MN 355 0:32:35 [20:00] 0:32:09 10:20.8 46.94%
7 W55 Tuyet-Anh Tran 58 Minnetonka, MN 323 0:32:35 [28:30] 0:32:09 10:20.8 56.29%
8 W40 Sonia Coley 40 Minneapolis, MN 290 0:33:12 [21:00] 0:32:19 10:24.1 46.94%
9 W35 Kathryn Lucht 36 Chaska, MN 226 0:34:17 [20:00] 0:33:23 10:44.7 44.65%
10 W55 Elizabeth Lowe 55 Grand Rapids, MN 97 0:37:14 [28:30] 0:36:27 11:43.9 47.94%

2019 Results Men's 18-34 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Women's 18-34 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 WOp Sarah Godfrey 32 Minneapolis, MN 452 0:31:22 [18:30] 0:31:13 10:02.8 47.35%

2019 Results Men's 35-39 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M35 Brian Valentini 35 St Cloud, MN 1000 0:18:06 [16:30] 0:18:06 5:49.5 73.27%
2 M35 Peter Mack 38 Duluth, MN 903 0:21:24 [16:30] 0:21:19 6:51.6 63.41%
3 M35 Gregory Strasburg 38 Crystal, MN 484 0:30:44 [16:30] 0:30:01 9:39.6 45.03%

2019 Results Women's 35-39 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W35 Jenne Hongosh 39 Minneapolis, MN 355 0:32:35 [20:00] 0:32:09 10:20.8 46.94%
2 W35 Kathryn Lucht 36 Chaska, MN 226 0:34:17 [20:00] 0:33:23 10:44.7 44.65%

2019 Results Men's 40-44 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M40 Mohammed Murunga 40 New Brighton, MN 677 0:25:59 [17:00] 0:24:51 7:59.9 55.17%
2 M40 Christopher Ruest 40 Minneapolis, MN 581 0:26:21 [17:00] 0:26:09 8:25.0 52.42%

2019 Results Women's 40-44 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W40 Kristen Kinnear-Ohlmann 43 Bloomington, MN 516 0:30:18 [21:00] 0:29:52 9:36.7 51.78%
2 W40 Sonia Coley 40 Minneapolis, MN 290 0:33:12 [21:00] 0:32:19 10:24.1 46.94%

2019 Results Men's 45-49 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M45 Jeffrey Fuller 45 Brooklyn Park, MN 935 0:20:21 [18:00] 0:20:20 6:32.6 69.89%

2019 Results Women's 45-49 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W45 Karis Lysne 45 Falcon Heights, MN 742 0:25:01 [23:00] 0:24:55 8:01.2 63.06%

2019 Results Men's 50-54 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M50 Craig Hagensick 54 Saint Paul, MN 839 0:23:25 [19:15] 0:23:22 7:31.2 65.12%
2 M50 Tom Ruen 50 Columbia Heights, MN 774 0:24:41 [19:15] 0:24:38 7:55.7 59.89%

2019 Results Women's 50-54 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W50 Jenny Jaakola 53 Eagan, MN 613 0:26:17 [25:00] 0:26:00 8:22.1 65.7%

2019 Results Men's 55-59 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M55 Robert Economy 55 Victoria, MN 968 0:19:32 [21:00] 0:19:32 6:17.2 78.51%
2 M55 Kirt Goetzke 58 Plymouth, MN 806 0:23:56 [21:00] 0:23:50 7:40.2 65.91%
3 M55 James Chase 59 Minneapolis, MN 129 0:36:07 [21:00] 0:35:06 11:17.8 45.12%

2019 Results Women's 55-59 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W55 Lisa Hines 56 Waite Park, MN 710 0:25:06 [28:30] 0:25:03 8:03.7 70.56%
2 W55 Tuyet-Anh Tran 58 Minnetonka, MN 323 0:32:35 [28:30] 0:32:09 10:20.8 56.29%
3 W55 Elizabeth Lowe 55 Grand Rapids, MN 97 0:37:14 [28:30] 0:36:27 11:43.9 47.94%

2019 Results Men's 60-64 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M60 Tony Loyd 60 Little Canada, MN 871 0:22:09 [23:15] 0:22:09 7:07.7 72.09%
2 M60 Matthew Moore 64 Minneapolis, MN 258 0:33:27 [23:15] 0:32:07 10:20.2 51.41%

2019 Results Women's 60-64 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Men's 65-69 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M65 Michael Seaman 68 Minneapolis, MN 645 0:26:08 [28:00] 0:26:05 8:23.7 65.56%
2 M65 Greg Gaffaney 67 St. Paul, MN 194 0:34:26 [28:00] 0:34:10 10:59.8 49.6%
3 M65 Don Soule 69 Rosemount, MN 32 0:38:18 [28:00] 0:37:15 11:59.3 46.38%

2019 Results Women's 65-69 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Men's 70-74 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M70 John Labalestra 71 Falcon Heights, MN 548 0:30:05 [33:00] 0:29:43 9:33.9 59.49%
2 M70 Patrick Ryan 70 Burnsville, MN 161 0:35:03 [33:00] 0:34:36 11:08.2 50.48%
3 M70 Phillip Gary Smith 70 Hopkins, MN 65 0:37:46 [33:00] 0:37:13 11:58.7 46.93%

2019 Results Women's 70-74 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Men's 75-79 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M75 David Roseen 78 Woodbury, MN 419 0:31:49 [39:00] 0:30:33 9:49.9 64.91%

2019 Results Women's 75-79 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Men's 80-84 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M80 Darrell Christensen 81 Bloomington, MN 387 0:31:57 [43:15] 0:31:30 10:08.3 67.44%

2019 Results Women's 80-84 (event 2) Top
Place Division Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

Grand Prix event results report generated: 10/12/2019. If you know any corrections, contact information here.