2018 2020
HOME | YEARS | RACES | STANDINGS | RULES
Saturday, March 9, 2019
Event 2 Event 3

O'Gara Irish 8k
Event 4
Winners (Event 3)
Overall (42)
Men (29) Women (13)
1 Twin Cities Track Club Daniel Peters 0:26:20 1 Run N Fun Melissa Gacek 0:31:39
2 Thomas Datwyler 0:27:57 2 Tc Running Company Danielle Gordanier 0:36:36
3 Northstar Running Anthony Fryer 0:28:02 3 Carrie Gahr 0:37:14
4 Northstar Running Robert Economy 0:28:43 4 St Cloud River Runners Jacki Devine 0:37:35
5 Run N Fun Daniel Johnson 0:30:21 5 St Cloud River Runners Lisa Hines 0:39:03
6 Peter Mack 0:31:28 6 Pamela Fickenscher 0:40:21
Age divisions
M18-34 1Twin Cities Track Club Daniel Peters 0:26:20 W18-34 1 Carrie Gahr 0:37:14
M35-39 1 Peter Mack 0:31:28 W35-39 1Ywca Minneapolis Running Jenne Hongosh 0:46:28
M40-44 1Northstar Running Anthony Fryer 0:28:02 W40-44 1Run N Fun Melissa Gacek 0:31:39
M45-49 1Northstar Running Jeffrey Fuller 0:31:34 W45-49 1Tc Running Company Danielle Gordanier 0:36:36
M50-54 1Northstar Running Robert Day 0:32:51 W50-54 1 Pamela Fickenscher 0:40:21
M55-59 1Northstar Running Robert Economy 0:28:43 W55-59 1St Cloud River Runners Jacki Devine 0:37:35
M60-64 1Run N Fun Daniel Johnson 0:30:21 W60-64   
M65-69 1Run N Fun Michael Seaman 0:38:56 W65-69   
M70-74 1 John Labalestra 0:50:40 W70-74 1Mdra Rosemary Harnly 0:58:33
M75-79 1 David Roseen 0:46:55 W75-79   
M80-84 1 Darrell Christensen 0:46:00 W80-84   
2019 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp 2122 Twin Cities Track Club Daniel Peters 27 Minneapolis, MN 1000 0:26:20 [26:00] 0:26:18 5:17.4 80.61%
2 MOp 1874 Thomas Datwyler 32 Minneapolis, MN 976 0:27:57 [26:00] 0:27:56 5:37.1 76.14%
3 M40 1915 Northstar Running Anthony Fryer 44 Eden Prairie, MN 951 0:28:02 [28:00] 0:28:00 5:37.9 81.48%
4 M55 1892 Northstar Running Robert Economy 55 Victoria, MN 927 0:28:43 [34:30] 0:28:41 5:46.2 86.98%
5 M60 1993 Run N Fun Daniel Johnson 61 Minneapolis, MN 902 0:30:21 [38:15] 0:30:18 6:05.7 86.78%
6 M35 2072 Peter Mack 38 Duluth, MN 878 0:31:28 [26:55] 0:31:24 6:19.0 69.47%
7 M45 1916 Northstar Running Jeffrey Fuller 45 Minneapolis, MN 854 0:31:34 [29:45] 0:31:31 6:20.4 72.96%
8 W40 1722 Run N Fun Melissa Gacek 42 White Bear Lake, MN 829 0:31:39 [34:30] 0:31:37 6:21.6 79.22%
9 M50 1878 Northstar Running Robert Day 53 Hamel, MN 805 0:32:51 [31:45] 0:32:47 6:35.7 74.84%
10 M55 2010 Run N Fun Peter Kessler 57 Minneapolis, MN 780 0:33:34 [34:30] 0:33:31 6:44.5 75.73%
11 M55 1885 Brian Dixon 56 Hamel, MN 756 0:33:35 [34:30] 0:33:28 6:43.9 75.2%
12 M60 2066 Calhoun Beach Running Tony Loyd 60 Little Canada, MN 732 0:35:00 [38:15] 0:34:55 7:01.4 74.64%
13 M50 1950 Mdra Craig Hagensick 54 St. Paul, MN 707 0:35:30 [31:45] 0:35:25 7:07.4 69.86%
14 M50 2156 Molar Milers Tom Ruen 50 Minneapolis, MN 683 0:35:51 [31:45] 0:35:46 7:11.7 66.91%
15 W45 1933 Tc Running Company Danielle Gordanier 47 St. Paul, MN 659 0:36:36 [37:45] 0:36:26 7:19.7 71.83%
16 WOp 1919 Carrie Gahr 29 Minneapolis, MN 634 0:37:14 [30:30] 0:36:58 7:26.2 65.01%
17 M55 1932 Run N Fun Kirt Goetzke 58 plymouth, MN 610 0:37:15 [34:30] 0:37:03 7:27.2 69.11%
18 W55 1883 St Cloud River Runners Jacki Devine 57 Little Falls, MN 585 0:37:35 [46:45] 0:37:29 7:32.4 78.57%
19 M65 2182 Run N Fun Michael Seaman 68 Minneapolis, MN 561 0:38:56 [45:45] 0:38:54 7:49.5 72.12%
20 M55 2212 David Talen 57 Minneapolis, MN 537 0:39:00 [34:30] 0:38:49 7:48.5 65.39%
21 W55 1972 St Cloud River Runners Lisa Hines 56 Waite Park, MN 512 0:39:03 [46:45] 0:38:56 7:49.9 74.71%
22 M60 1992 Bruce Jenkinson 61 St. Paul, MN 488 0:39:10 [38:15] 0:39:05 7:51.7 67.27%
23 W50 1901 Pamela Fickenscher 51 Northfield, MN 463 0:40:21 [41:00] 0:40:09 8:04.6 68.21%
24 W50 1986 Jenny Jaakola 53 St. Paul, MN 439 0:42:18 [41:00] 0:42:10 8:28.9 66.5%
25 M60 1957 Danny Hansen 64 Minneapolis, MN 415 0:43:00 [38:15] 0:42:49 8:36.8 63.11%
26 W40 2014 Kristen Kinnear-Ohlmann 43 Bloomington, MN 390 0:45:56 [34:30] 0:45:47 9:12.6 55.12%
27 M65 1984 Thomas Hoskens 69 Minneapolis, MN 366 0:45:58 [45:45] 0:45:44 9:12.0 61.96%
28 M80 1859 Darrell Christensen 81 Minneapolis, MN 341 0:46:00 [1:11:15] 0:45:51 9:13.4 76.02%
29 W35 1978 Ywca Minneapolis Running Jenne Hongosh 39 Minneapolis, MN 317 0:46:28 [32:45] 0:46:19 9:19.0 53.09%
30 M75 2154 David Roseen 78 woodbury, MN 293 0:46:55 [1:05:00] 0:46:48 9:24.8 69.48%
31 M35 2203 Gregory Strasburg 38 Minneapolis, MN 268 0:47:11 [26:55] 0:46:57 9:26.7 46.46%
32 W55 2220 Mdra Tuyet-Anh Tran 58 Minnetonka, MN 244 0:49:38 [46:45] 0:49:29 9:57.2 60.27%
33 M65 1918 Mdra Greg Gaffaney 67 St. Paul, MN 220 0:50:36 [45:45] 0:50:26 10:08.7 55.1%
34 M70 2034 John Labalestra 71 St. Paul, MN 195 0:50:40 [54:00] 0:50:33 10:10.1 57.34%
35 M65 2104 Howard Ojalvo 65 St. Paul, MN 171 0:52:11 [45:45] 0:52:04 10:28.4 52.38%
36 M70 2160 Patrick Ryan 70 Burnsville, MN 146 0:54:50 [54:00] 0:54:34 10:58.6 52.5%
37 W55 2064 Betsy Lowe 56 Grand Rapids, MN 122 0:56:27 [46:45] 0:56:14 11:18.7 51.72%
38 M65 2192 Mdra Don Soule 69 Rosemount, MN 98 0:57:00 [45:45] 0:56:52 11:26.3 49.83%
39 W70 1960 Mdra Rosemary Harnly 72 Red Wing, MN 73 0:58:33 [1:08:00] 0:58:25 11:45.1 62.11%
40 M75 1894 Phil Erickson 78 St. Paul, MN 49 0:59:29 [1:05:00] 0:59:14 11:54.9 54.89%
41 W45 2115 Erin Pampusch-Bandy 45 Minneapolis, MN 24 1:01:31 [37:45] 1:01:13 12:18.9 41.92%
M65 2075 Ywca Minneapolis Running Mike Mann
(Before registration)
69 Minneapolis, MN -- 0:39:39 [45:45] 0:39:35 7:57.7 71.58%
2019 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp 2122 Twin Cities Track Club Daniel Peters 27 Minneapolis, MN 1000 0:26:20 [26:00] 0:26:18 5:17.4 80.61%
2 MOp 1874 Thomas Datwyler 32 Minneapolis, MN 976 0:27:57 [26:00] 0:27:56 5:37.1 76.14%
3 M40 1915 Northstar Running Anthony Fryer 44 Eden Prairie, MN 951 0:28:02 [28:00] 0:28:00 5:37.9 81.48%
4 M55 1892 Northstar Running Robert Economy 55 Victoria, MN 927 0:28:43 [34:30] 0:28:41 5:46.2 86.98%
5 M60 1993 Run N Fun Daniel Johnson 61 Minneapolis, MN 902 0:30:21 [38:15] 0:30:18 6:05.7 86.78%
6 M35 2072 Peter Mack 38 Duluth, MN 878 0:31:28 [26:55] 0:31:24 6:19.0 69.47%
7 M45 1916 Northstar Running Jeffrey Fuller 45 Minneapolis, MN 854 0:31:34 [29:45] 0:31:31 6:20.4 72.96%
8 M50 1878 Northstar Running Robert Day 53 Hamel, MN 805 0:32:51 [31:45] 0:32:47 6:35.7 74.84%
9 M55 2010 Run N Fun Peter Kessler 57 Minneapolis, MN 780 0:33:34 [34:30] 0:33:31 6:44.5 75.73%
10 M55 1885 Brian Dixon 56 Hamel, MN 756 0:33:35 [34:30] 0:33:28 6:43.9 75.2%
11 M60 2066 Calhoun Beach Running Tony Loyd 60 Little Canada, MN 732 0:35:00 [38:15] 0:34:55 7:01.4 74.64%
12 M50 1950 Mdra Craig Hagensick 54 St. Paul, MN 707 0:35:30 [31:45] 0:35:25 7:07.4 69.86%
13 M50 2156 Molar Milers Tom Ruen 50 Minneapolis, MN 683 0:35:51 [31:45] 0:35:46 7:11.7 66.91%
14 M55 1932 Run N Fun Kirt Goetzke 58 plymouth, MN 610 0:37:15 [34:30] 0:37:03 7:27.2 69.11%
15 M65 2182 Run N Fun Michael Seaman 68 Minneapolis, MN 561 0:38:56 [45:45] 0:38:54 7:49.5 72.12%
16 M55 2212 David Talen 57 Minneapolis, MN 537 0:39:00 [34:30] 0:38:49 7:48.5 65.39%
17 M60 1992 Bruce Jenkinson 61 St. Paul, MN 488 0:39:10 [38:15] 0:39:05 7:51.7 67.27%
18 M60 1957 Danny Hansen 64 Minneapolis, MN 415 0:43:00 [38:15] 0:42:49 8:36.8 63.11%
19 M65 1984 Thomas Hoskens 69 Minneapolis, MN 366 0:45:58 [45:45] 0:45:44 9:12.0 61.96%
20 M80 1859 Darrell Christensen 81 Minneapolis, MN 341 0:46:00 [1:11:15] 0:45:51 9:13.4 76.02%
21 M75 2154 David Roseen 78 woodbury, MN 293 0:46:55 [1:05:00] 0:46:48 9:24.8 69.48%
22 M35 2203 Gregory Strasburg 38 Minneapolis, MN 268 0:47:11 [26:55] 0:46:57 9:26.7 46.46%
23 M65 1918 Mdra Greg Gaffaney 67 St. Paul, MN 220 0:50:36 [45:45] 0:50:26 10:08.7 55.1%
24 M70 2034 John Labalestra 71 St. Paul, MN 195 0:50:40 [54:00] 0:50:33 10:10.1 57.34%
25 M65 2104 Howard Ojalvo 65 St. Paul, MN 171 0:52:11 [45:45] 0:52:04 10:28.4 52.38%
26 M70 2160 Patrick Ryan 70 Burnsville, MN 146 0:54:50 [54:00] 0:54:34 10:58.6 52.5%
27 M65 2192 Mdra Don Soule 69 Rosemount, MN 98 0:57:00 [45:45] 0:56:52 11:26.3 49.83%
28 M75 1894 Phil Erickson 78 St. Paul, MN 49 0:59:29 [1:05:00] 0:59:14 11:54.9 54.89%
M65 2075 Ywca Minneapolis Running Mike Mann
(Before registration)
69 Minneapolis, MN -- 0:39:39 [45:45] 0:39:35 7:57.7 71.58%

2019 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W40 1722 Run N Fun Melissa Gacek 42 White Bear Lake, MN 829 0:31:39 [34:30] 0:31:37 6:21.6 79.22%
2 W45 1933 Tc Running Company Danielle Gordanier 47 St. Paul, MN 659 0:36:36 [37:45] 0:36:26 7:19.7 71.83%
3 WOp 1919 Carrie Gahr 29 Minneapolis, MN 634 0:37:14 [30:30] 0:36:58 7:26.2 65.01%
4 W55 1883 St Cloud River Runners Jacki Devine 57 Little Falls, MN 585 0:37:35 [46:45] 0:37:29 7:32.4 78.57%
5 W55 1972 St Cloud River Runners Lisa Hines 56 Waite Park, MN 512 0:39:03 [46:45] 0:38:56 7:49.9 74.71%
6 W50 1901 Pamela Fickenscher 51 Northfield, MN 463 0:40:21 [41:00] 0:40:09 8:04.6 68.21%
7 W50 1986 Jenny Jaakola 53 St. Paul, MN 439 0:42:18 [41:00] 0:42:10 8:28.9 66.5%
8 W40 2014 Kristen Kinnear-Ohlmann 43 Bloomington, MN 390 0:45:56 [34:30] 0:45:47 9:12.6 55.12%
9 W35 1978 Ywca Minneapolis Running Jenne Hongosh 39 Minneapolis, MN 317 0:46:28 [32:45] 0:46:19 9:19.0 53.09%
10 W55 2220 Mdra Tuyet-Anh Tran 58 Minnetonka, MN 244 0:49:38 [46:45] 0:49:29 9:57.2 60.27%
11 W55 2064 Betsy Lowe 56 Grand Rapids, MN 122 0:56:27 [46:45] 0:56:14 11:18.7 51.72%
12 W70 1960 Mdra Rosemary Harnly 72 Red Wing, MN 73 0:58:33 [1:08:00] 0:58:25 11:45.1 62.11%
13 W45 2115 Erin Pampusch-Bandy 45 Minneapolis, MN 24 1:01:31 [37:45] 1:01:13 12:18.9 41.92%

2019 Results Men's 18-34 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp 2122 Twin Cities Track Club Daniel Peters 27 Minneapolis, MN 1000 0:26:20 [26:00] 0:26:18 5:17.4 80.61%
2 MOp 1874 Thomas Datwyler 32 Minneapolis, MN 976 0:27:57 [26:00] 0:27:56 5:37.1 76.14%

2019 Results Women's 18-34 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 WOp 1919 Carrie Gahr 29 Minneapolis, MN 634 0:37:14 [30:30] 0:36:58 7:26.2 65.01%

2019 Results Men's 35-39 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M35 2072 Peter Mack 38 Duluth, MN 878 0:31:28 [26:55] 0:31:24 6:19.0 69.47%
2 M35 2203 Gregory Strasburg 38 Minneapolis, MN 268 0:47:11 [26:55] 0:46:57 9:26.7 46.46%

2019 Results Women's 35-39 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W35 1978 Ywca Minneapolis Running Jenne Hongosh 39 Minneapolis, MN 317 0:46:28 [32:45] 0:46:19 9:19.0 53.09%

2019 Results Men's 40-44 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M40 1915 Northstar Running Anthony Fryer 44 Eden Prairie, MN 951 0:28:02 [28:00] 0:28:00 5:37.9 81.48%

2019 Results Women's 40-44 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W40 1722 Run N Fun Melissa Gacek 42 White Bear Lake, MN 829 0:31:39 [34:30] 0:31:37 6:21.6 79.22%
2 W40 2014 Kristen Kinnear-Ohlmann 43 Bloomington, MN 390 0:45:56 [34:30] 0:45:47 9:12.6 55.12%

2019 Results Men's 45-49 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M45 1916 Northstar Running Jeffrey Fuller 45 Minneapolis, MN 854 0:31:34 [29:45] 0:31:31 6:20.4 72.96%

2019 Results Women's 45-49 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W45 1933 Tc Running Company Danielle Gordanier 47 St. Paul, MN 659 0:36:36 [37:45] 0:36:26 7:19.7 71.83%
2 W45 2115 Erin Pampusch-Bandy 45 Minneapolis, MN 24 1:01:31 [37:45] 1:01:13 12:18.9 41.92%

2019 Results Men's 50-54 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M50 1878 Northstar Running Robert Day 53 Hamel, MN 805 0:32:51 [31:45] 0:32:47 6:35.7 74.84%
2 M50 1950 Mdra Craig Hagensick 54 St. Paul, MN 707 0:35:30 [31:45] 0:35:25 7:07.4 69.86%
3 M50 2156 Molar Milers Tom Ruen 50 Minneapolis, MN 683 0:35:51 [31:45] 0:35:46 7:11.7 66.91%

2019 Results Women's 50-54 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W50 1901 Pamela Fickenscher 51 Northfield, MN 463 0:40:21 [41:00] 0:40:09 8:04.6 68.21%
2 W50 1986 Jenny Jaakola 53 St. Paul, MN 439 0:42:18 [41:00] 0:42:10 8:28.9 66.5%

2019 Results Men's 55-59 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M55 1892 Northstar Running Robert Economy 55 Victoria, MN 927 0:28:43 [34:30] 0:28:41 5:46.2 86.98%
2 M55 2010 Run N Fun Peter Kessler 57 Minneapolis, MN 780 0:33:34 [34:30] 0:33:31 6:44.5 75.73%
3 M55 1885 Brian Dixon 56 Hamel, MN 756 0:33:35 [34:30] 0:33:28 6:43.9 75.2%
4 M55 1932 Run N Fun Kirt Goetzke 58 plymouth, MN 610 0:37:15 [34:30] 0:37:03 7:27.2 69.11%
5 M55 2212 David Talen 57 Minneapolis, MN 537 0:39:00 [34:30] 0:38:49 7:48.5 65.39%

2019 Results Women's 55-59 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W55 1883 St Cloud River Runners Jacki Devine 57 Little Falls, MN 585 0:37:35 [46:45] 0:37:29 7:32.4 78.57%
2 W55 1972 St Cloud River Runners Lisa Hines 56 Waite Park, MN 512 0:39:03 [46:45] 0:38:56 7:49.9 74.71%
3 W55 2220 Mdra Tuyet-Anh Tran 58 Minnetonka, MN 244 0:49:38 [46:45] 0:49:29 9:57.2 60.27%
4 W55 2064 Betsy Lowe 56 Grand Rapids, MN 122 0:56:27 [46:45] 0:56:14 11:18.7 51.72%

2019 Results Men's 60-64 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M60 1993 Run N Fun Daniel Johnson 61 Minneapolis, MN 902 0:30:21 [38:15] 0:30:18 6:05.7 86.78%
2 M60 2066 Calhoun Beach Running Tony Loyd 60 Little Canada, MN 732 0:35:00 [38:15] 0:34:55 7:01.4 74.64%
3 M60 1992 Bruce Jenkinson 61 St. Paul, MN 488 0:39:10 [38:15] 0:39:05 7:51.7 67.27%
4 M60 1957 Danny Hansen 64 Minneapolis, MN 415 0:43:00 [38:15] 0:42:49 8:36.8 63.11%

2019 Results Women's 60-64 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Men's 65-69 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M65 2182 Run N Fun Michael Seaman 68 Minneapolis, MN 561 0:38:56 [45:45] 0:38:54 7:49.5 72.12%
2 M65 1984 Thomas Hoskens 69 Minneapolis, MN 366 0:45:58 [45:45] 0:45:44 9:12.0 61.96%
3 M65 1918 Mdra Greg Gaffaney 67 St. Paul, MN 220 0:50:36 [45:45] 0:50:26 10:08.7 55.1%
4 M65 2104 Howard Ojalvo 65 St. Paul, MN 171 0:52:11 [45:45] 0:52:04 10:28.4 52.38%
5 M65 2192 Mdra Don Soule 69 Rosemount, MN 98 0:57:00 [45:45] 0:56:52 11:26.3 49.83%
M65 2075 Ywca Minneapolis Running Mike Mann
(Before registration)
69 Minneapolis, MN -- 0:39:39 [45:45] 0:39:35 7:57.7 71.58%

2019 Results Women's 65-69 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Men's 70-74 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M70 2034 John Labalestra 71 St. Paul, MN 195 0:50:40 [54:00] 0:50:33 10:10.1 57.34%
2 M70 2160 Patrick Ryan 70 Burnsville, MN 146 0:54:50 [54:00] 0:54:34 10:58.6 52.5%

2019 Results Women's 70-74 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W70 1960 Mdra Rosemary Harnly 72 Red Wing, MN 73 0:58:33 [1:08:00] 0:58:25 11:45.1 62.11%

2019 Results Men's 75-79 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M75 2154 David Roseen 78 woodbury, MN 293 0:46:55 [1:05:00] 0:46:48 9:24.8 69.48%
2 M75 1894 Phil Erickson 78 St. Paul, MN 49 0:59:29 [1:05:00] 0:59:14 11:54.9 54.89%

2019 Results Women's 75-79 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Men's 80-84 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M80 1859 Darrell Christensen 81 Minneapolis, MN 341 0:46:00 [1:11:15] 0:45:51 9:13.4 76.02%

2019 Results Women's 80-84 (event 3) Top
Place Division Bib Team Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

Grand Prix event results report generated: 10/12/2019. If you know any corrections, contact information here.