2018 2020
HOME | YEARS | RACES | STANDINGS | RULES
Thursday, July 18, 2019
Event 7 Event 8
[MAP]
Park Point 5M
Event 9
Winners (Event 8)
Overall (27)
Men (18) Women (9)
1 Daniel Peters 0:28:26 1 Sarah Godfrey 0:35:18
2 Peter Mack 0:32:09 2 Danielle Gordanier 0:37:20
3 Robert Day 0:32:43 3 Andriette Wickstrom 0:37:47
4 Brian Dixon 0:33:09 4 Lisa Hines 0:40:26
5 Craig Hagensick 0:33:46 5 Diane Stoneking 0:44:18
6 Kirt Goetzke 0:34:18 6 Sonia Coley 0:46:06
Age divisions
M18-34 1   Daniel Peters 0:28:26 W18-34 1   Sarah Godfrey 0:35:18
M35-39 1   Peter Mack 0:32:09 W35-39 1   Jenne Hongosh 0:50:54
M40-44 1   Mohammed Murunga 0:35:45 W40-44 1   Sonia Coley 0:46:06
M45-49    W45-49 1   Danielle Gordanier 0:37:20
M50-54 1   Robert Day 0:32:43 W50-54   
M55-59 1   Brian Dixon 0:33:09 W55-59 1   Lisa Hines 0:40:26
M60-64 1   Tony Loyd 0:34:52 W60-64 1   Andriette Wickstrom 0:37:47
M65-69 1   Bill Reinfeld 0:38:05 W65-69   
M70-74 1   Michael Mann 0:40:22 W70-74 1   Diane Stoneking 0:44:18
M75-79    W75-79   
M80-84 1   Darrell Christensen 0:51:36 W80-84   
2019 MDRA Grand Prix Placings Overall (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp 5 Daniel Peters 28 Minneapolis, MN 1000 0:28:26 [26:00] 0:28:26 5:41.2 74.97%
2 M35 379 Peter Mack 39 Duluth, MN 963 0:32:09 [26:55] 0:32:07 6:25.4 68.75%
3 M50 290 Robert Day 54 Medina, MN 926 0:32:43 [31:45] 0:32:39 6:31.8 76.19%
4 M55 293 Brian Dixon 57 Corcoran, MN 889 0:33:09 [34:30] 0:33:06 6:37.2 77.11%
5 M50 317 Craig Hagensick 55 St Paul, MN 852 0:33:46 [34:30] 0:33:43 6:44.6 74.41%
6 M55 484 Kirt Goetzke 58 Plymouth, MN 815 0:34:18 [34:30] 0:34:14 6:50.8 75.2%
7 M60 378 Tony Loyd 60 Little Canada, MN 778 0:34:52 [38:15] 0:34:50 6:58.0 75.23%
8 WOp 105 Sarah Godfrey 32 Minneapolis, MN 741 0:35:18 [30:30] 0:35:16 7:03.2 68.69%
9 M40 574 Mohammed Murunga 40 New Brighton, MN 704 0:35:45 [28:00] 0:35:43 7:08.6 62.29%
10 M50 427 Tom Ruen 51 Columbia Hts, MN 667 0:35:54 [31:45] 0:35:52 7:10.4 67.64%
11 W45 523 Danielle Gordanier 48 St Paul, MN 630 0:37:20 [37:45] 0:37:18 7:27.6 71.44%
12 W60 460 Andriette Wickstrom 64 Storm Lake, IA 593 0:37:47 [54:15] 0:37:47 7:33.4 86.06%
13 M65 420 Bill Reinfeld 65 Champlin, MN 556 0:38:05 [45:45] 0:37:57 7:35.4 72.25%
14 M70 382 Michael Mann 70 Minneapolis, MN 519 0:40:22 [54:00] 0:40:20 8:04.0 71.41%
15 W55 332 Lisa Hines 56 Waite Park, MN 481 0:40:26 [46:45] 0:40:24 8:04.8 72.5%
16 M55 402 Mark Nisley 56 Pine City, MN 444 0:41:02 [34:30] 0:40:52 8:10.4 61.91%
17 M65 582 John Naslund 69 Bloomington, MN 407 0:41:32 [45:45] 0:41:29 8:17.8 68.68%
18 M65 437 Michael Seaman 68 Minneapolis, MN 370 0:42:27 [45:45] 0:42:27 8:29.4 66.45%
19 W70 449 Diane Stoneking 71 Robbinsdale, MN 333 0:44:18 [1:08:00] 0:44:15 8:51.0 81.33%
20 W40 286 Sonia Coley 41 Minneapolis, MN 296 0:46:06 [34:30] 0:45:50 9:10.0 54.66%
21 W35 333 Jenne Hongosh 40 Minneapolis, MN 259 0:50:54 [34:30] 0:50:44 10:08.8 49.08%
22 M80 284 Darrell Christensen 82 Bloomington, MN 222 0:51:36 [1:11:15] 0:51:26 10:17.2 69.96%
23 W55 454 Tuyet-Anh Tran 58 Minnetonka, MN 185 0:51:38 [46:45] 0:51:27 10:17.4 58.38%
24 M70 356 John Labalestra 71 Falcon Heights, MN 148 0:52:21 [54:00] 0:52:13 10:26.6 55.82%
25 M55 283 James Chase 59 Minneapolis, MN 111 0:56:52 [34:30] 0:56:38 11:19.6 45.86%
26 M70 431 Patrick Ryan 71 Burnsville, MN 74 1:00:59 [54:00] 1:00:46 12:09.2 47.96%
27 W55 377 Elizabeth Lowe 56 Grand Rapids, MN 37 1:05:58 [46:45] 1:05:50 13:10.0 44.49%
2019 MDRA Grand Prix Placings Men's Overall (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp 5 Daniel Peters 28 Minneapolis, MN 1000 0:28:26 [26:00] 0:28:26 5:41.2 74.97%
2 M35 379 Peter Mack 39 Duluth, MN 963 0:32:09 [26:55] 0:32:07 6:25.4 68.75%
3 M50 290 Robert Day 54 Medina, MN 926 0:32:43 [31:45] 0:32:39 6:31.8 76.19%
4 M55 293 Brian Dixon 57 Corcoran, MN 889 0:33:09 [34:30] 0:33:06 6:37.2 77.11%
5 M50 317 Craig Hagensick 55 St Paul, MN 852 0:33:46 [34:30] 0:33:43 6:44.6 74.41%
6 M55 484 Kirt Goetzke 58 Plymouth, MN 815 0:34:18 [34:30] 0:34:14 6:50.8 75.2%
7 M60 378 Tony Loyd 60 Little Canada, MN 778 0:34:52 [38:15] 0:34:50 6:58.0 75.23%
8 M40 574 Mohammed Murunga 40 New Brighton, MN 704 0:35:45 [28:00] 0:35:43 7:08.6 62.29%
9 M50 427 Tom Ruen 51 Columbia Hts, MN 667 0:35:54 [31:45] 0:35:52 7:10.4 67.64%
10 M65 420 Bill Reinfeld 65 Champlin, MN 556 0:38:05 [45:45] 0:37:57 7:35.4 72.25%
11 M70 382 Michael Mann 70 Minneapolis, MN 519 0:40:22 [54:00] 0:40:20 8:04.0 71.41%
12 M55 402 Mark Nisley 56 Pine City, MN 444 0:41:02 [34:30] 0:40:52 8:10.4 61.91%
13 M65 582 John Naslund 69 Bloomington, MN 407 0:41:32 [45:45] 0:41:29 8:17.8 68.68%
14 M65 437 Michael Seaman 68 Minneapolis, MN 370 0:42:27 [45:45] 0:42:27 8:29.4 66.45%
15 M80 284 Darrell Christensen 82 Bloomington, MN 222 0:51:36 [1:11:15] 0:51:26 10:17.2 69.96%
16 M70 356 John Labalestra 71 Falcon Heights, MN 148 0:52:21 [54:00] 0:52:13 10:26.6 55.82%
17 M55 283 James Chase 59 Minneapolis, MN 111 0:56:52 [34:30] 0:56:38 11:19.6 45.86%
18 M70 431 Patrick Ryan 71 Burnsville, MN 74 1:00:59 [54:00] 1:00:46 12:09.2 47.96%

2019 MDRA Grand Prix Placings Women's Overall (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 WOp 105 Sarah Godfrey 32 Minneapolis, MN 741 0:35:18 [30:30] 0:35:16 7:03.2 68.69%
2 W45 523 Danielle Gordanier 48 St Paul, MN 630 0:37:20 [37:45] 0:37:18 7:27.6 71.44%
3 W60 460 Andriette Wickstrom 64 Storm Lake, IA 593 0:37:47 [54:15] 0:37:47 7:33.4 86.06%
4 W55 332 Lisa Hines 56 Waite Park, MN 481 0:40:26 [46:45] 0:40:24 8:04.8 72.5%
5 W70 449 Diane Stoneking 71 Robbinsdale, MN 333 0:44:18 [1:08:00] 0:44:15 8:51.0 81.33%
6 W40 286 Sonia Coley 41 Minneapolis, MN 296 0:46:06 [34:30] 0:45:50 9:10.0 54.66%
7 W35 333 Jenne Hongosh 40 Minneapolis, MN 259 0:50:54 [34:30] 0:50:44 10:08.8 49.08%
8 W55 454 Tuyet-Anh Tran 58 Minnetonka, MN 185 0:51:38 [46:45] 0:51:27 10:17.4 58.38%
9 W55 377 Elizabeth Lowe 56 Grand Rapids, MN 37 1:05:58 [46:45] 1:05:50 13:10.0 44.49%

2019 Results Men's 18-34 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 MOp 5 Daniel Peters 28 Minneapolis, MN 1000 0:28:26 [26:00] 0:28:26 5:41.2 74.97%

2019 Results Women's 18-34 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 WOp 105 Sarah Godfrey 32 Minneapolis, MN 741 0:35:18 [30:30] 0:35:16 7:03.2 68.69%

2019 Results Men's 35-39 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M35 379 Peter Mack 39 Duluth, MN 963 0:32:09 [26:55] 0:32:07 6:25.4 68.75%

2019 Results Women's 35-39 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W35 333 Jenne Hongosh 40 Minneapolis, MN 259 0:50:54 [34:30] 0:50:44 10:08.8 49.08%

2019 Results Men's 40-44 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M40 574 Mohammed Murunga 40 New Brighton, MN 704 0:35:45 [28:00] 0:35:43 7:08.6 62.29%

2019 Results Women's 40-44 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W40 286 Sonia Coley 41 Minneapolis, MN 296 0:46:06 [34:30] 0:45:50 9:10.0 54.66%

2019 Results Men's 45-49 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Women's 45-49 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W45 523 Danielle Gordanier 48 St Paul, MN 630 0:37:20 [37:45] 0:37:18 7:27.6 71.44%

2019 Results Men's 50-54 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M50 290 Robert Day 54 Medina, MN 926 0:32:43 [31:45] 0:32:39 6:31.8 76.19%
2 M50 317 Craig Hagensick 55 St Paul, MN 852 0:33:46 [34:30] 0:33:43 6:44.6 74.41%
3 M50 427 Tom Ruen 51 Columbia Hts, MN 667 0:35:54 [31:45] 0:35:52 7:10.4 67.64%

2019 Results Women's 50-54 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Men's 55-59 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M55 293 Brian Dixon 57 Corcoran, MN 889 0:33:09 [34:30] 0:33:06 6:37.2 77.11%
2 M55 484 Kirt Goetzke 58 Plymouth, MN 815 0:34:18 [34:30] 0:34:14 6:50.8 75.2%
3 M55 402 Mark Nisley 56 Pine City, MN 444 0:41:02 [34:30] 0:40:52 8:10.4 61.91%
4 M55 283 James Chase 59 Minneapolis, MN 111 0:56:52 [34:30] 0:56:38 11:19.6 45.86%

2019 Results Women's 55-59 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W55 332 Lisa Hines 56 Waite Park, MN 481 0:40:26 [46:45] 0:40:24 8:04.8 72.5%
2 W55 454 Tuyet-Anh Tran 58 Minnetonka, MN 185 0:51:38 [46:45] 0:51:27 10:17.4 58.38%
3 W55 377 Elizabeth Lowe 56 Grand Rapids, MN 37 1:05:58 [46:45] 1:05:50 13:10.0 44.49%

2019 Results Men's 60-64 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M60 378 Tony Loyd 60 Little Canada, MN 778 0:34:52 [38:15] 0:34:50 6:58.0 75.23%

2019 Results Women's 60-64 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W60 460 Andriette Wickstrom 64 Storm Lake, IA 593 0:37:47 [54:15] 0:37:47 7:33.4 86.06%

2019 Results Men's 65-69 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M65 420 Bill Reinfeld 65 Champlin, MN 556 0:38:05 [45:45] 0:37:57 7:35.4 72.25%
2 M65 582 John Naslund 69 Bloomington, MN 407 0:41:32 [45:45] 0:41:29 8:17.8 68.68%
3 M65 437 Michael Seaman 68 Minneapolis, MN 370 0:42:27 [45:45] 0:42:27 8:29.4 66.45%

2019 Results Women's 65-69 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Men's 70-74 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M70 382 Michael Mann 70 Minneapolis, MN 519 0:40:22 [54:00] 0:40:20 8:04.0 71.41%
2 M70 356 John Labalestra 71 Falcon Heights, MN 148 0:52:21 [54:00] 0:52:13 10:26.6 55.82%
3 M70 431 Patrick Ryan 71 Burnsville, MN 74 1:00:59 [54:00] 1:00:46 12:09.2 47.96%

2019 Results Women's 70-74 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 W70 449 Diane Stoneking 71 Robbinsdale, MN 333 0:44:18 [1:08:00] 0:44:15 8:51.0 81.33%

2019 Results Men's 75-79 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Women's 75-79 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

2019 Results Men's 80-84 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
1 M80 284 Darrell Christensen 82 Bloomington, MN 222 0:51:36 [1:11:15] 0:51:26 10:17.2 69.96%

2019 Results Women's 80-84 (event 8) Top
Place Division Bib Name Age City Points Time MNROY Net Pace Grade
No competitors

Grand Prix event results report generated: 10/12/2019. If you know any corrections, contact information here.